Podráží Zeman Sobotkovi nohy? Nikoliv, on mu ve skutečnosti pomáhá…

Říkat, že se prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka spolu nemusí, by bylo nošením dříví do lesa. Zvlášť, když se to názorně ukázalo v uplynulých 14 dnech…

Jak asi všichni vědí, hlavní příčina nepřátelství těchto dvou politiků tkví v tom, co se stalo při prezidentské volbě v roce 2003. Miloš Zeman šel tenkrát do volby jako kandidát ČSSD a vzhledem k tehdejšímu rozložení sil v Poslanecké sněmovně a Senátu byl považován za favorita. V souboji s Václavem Klausem a Jaroslavou Moserovou však nečekaně vypadl hned v prvním kole volby, když jej pravděpodobně nepodpořilo 27 sociálních demokratů, mezi nimi i tehdejší ministr financí ve Špidlově vládě Bohuslav Sobotka.

Cesty obou politiků se pak diametrálně lišily. Sobotka byl po celou dobu poslancem za ČSSD, od roku 2005 se stal jejím statutárním místopředsedou a po odchodu Jiřího Paroubka z čela strany je od roku 2011 předsedou ČSSD. Zeman se naopak po prohrané volbě z vrcholné politiky stáhl a v roce 2007 po sporech s tehdejším předsedou Paroubkem vystoupil z ČSSD. Poté založil Stranu práv občanů Zemanovci, která ČSSD část voličů nepochybně odlákala. Přesto se však SPOZ v parlamentních volbách v roce 2010 do Sněmovny těsně neprobojovala a triumfální návrat do vrcholné politiky tak Miloš Zeman zažil až v roce 2013, kdy jak známo zvítězil v historicky první přímé prezidentské volbě České republiky a stal se jejím prezidentem.

V tomtéž roce dosáhl vrcholu politické kariéry i Bohuslav Sobotka, když se jeho ČSSD stala vítězem parlamentním voleb a přesto, že její výsledek byl poněkud za očekáváním, podařilo se mu spolu s ANO 2011 a KDU ČSL sestavit vládní koalici a následně se stát českým premiérem.

Od té doby Zeman nedává Sobotkovi zapomenout jeho „zradu“ v roce 2003 a čas od času mu okopává kotníky. Za všechny stačí připomenout například jmenování Sobotkovy vlády v lednu 2014, se kterým Zeman dlouho otálel (jmenoval ji až 83 dnů po volbách) a navíc si Sobotku při slavnostním jmenování na Hradě vychutnal za několik faktických chyb v jeho nominačním dopise, nebo rok a čtvrt starý Zemanův památný výrok o kalešnikovu, pronesený na  adresu Sobotky. Řada zejména politických komentátorů proto říká, že Sobotka to má díky Zemanovi coby premiér velmi těžké, neboť Zeman mu velmi rád "maže schody."

Což je nepochybně pravda, ovšem kvůli tomu, že to Zeman s nevraživostí vůči Sobotkovi občas dost přehání, už paradoxně Sobotkovi dvakrát poměrně významně pomohl. Poprvé to bylo po parlamentních volbách v říjnu 2013. Jak už jsem připomenul výše, ČSSD v čele se Sobotkou v nich sice zvítězila, ovšem ziskem 20,45% hlasů zůstala hodně za očekáváním (mnohé předvolební průzkumy i samotní vrcholní politici ČSSD jí tehdy předpovídaly výsledek, blížící se 30%). Proto takřka ihned po vyhlášení volebních výsledků se z úst mnohých straníků snesla na šéfa strany Sobotku kritika.

Sobotkovi však  nechtěně pomohl Miloš Zeman, když několik dnů po volbách pozval na schůzku do Lán část vedení ČSSD v čele se Sobotkovým hlavním rivalem Michalem Haškem a výkonný výbor ČSSD následně jednal o odvolání svého předsedy. Když však byla v médiích Lánská schůzka vyzrazena, většina straníků se za Sobotku postavila a naopak účastníci této schůzky (vyjma Milana Chovance) byli donuceni rezignovat na své stranické funkce. Zatímco Sobotka, jak známo, si svou pozici v čele strany upevnil a následně se stal i českým premiérem.

Druhou nechtěnou pomoc pak poskytl Zeman Sobotkovi při aktuální politické krizi. Když Bohuslav Sobotka 2. května nečekaně oznámil, že se své spory s ministrem financí Andrejem Babišem rozhodl řešit demisí vlády, asi nejenom já jsem to považoval za zoufalý krok, za který začalo Sobotkovi spílat i část vedení ČSSD. Po ostudné frašce, kterou prezident dva dny poté předvedl při přijetí premiéra na Hradě, však tak jako po Lánském puči v roce 2013 získal i nyní Sobotka díky Zemanově mstě podporu velké části svých spolustraníků a příliš mě nepřekvapilo, když si následující den svou demisi rozmyslel a naopak navrhl odvolání Andreje Babiše z vlády.

Jak celý spor nakonec dopadne, si říci netroufnu, rozhodně to však v současné době není Bohuslav Sobotka, kdo by v něm tahal za kratší konec. Jisté je pouze to, že ze všech tří hlavních aktérů sporu si v očích veřejnosti díky své ješitnosti a přehnané nevraživosti vůči Sobotkovi nejvíc uškodil právě Miloš Zeman. A není to bohužel poprvé, kdy se současná hlava státu zachovala takhle dětinsky hloupě…

Autor: Josef Nožička | sobota 13.5.2017 20:20 | karma článku: 27,03 | přečteno: 1294x
  • Další články autora

Josef Nožička

Cyrile, zvaž ten odchod!

10.4.2024 v 8:15 | Karma: 38,13

Josef Nožička

O "rasismu" trenéra Rady

31.3.2024 v 21:00 | Karma: 38,80
  • Počet článků 1581
  • Celková karma 40,00
  • Průměrná čtenost 3244x
Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Seznam rubrik