Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

17. 11. 2017 19:40:00
Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

I když se oslav výročí 17. listopadu aktivně nezúčastňuji, vždy si v tento den vzpomenu na listopadové události roku 1989, kdy jsem spolu se svými spolužáky z vysoké školy chodil demonstrovat na brněnské náměstí Svobody a nadšeně prožíval sametovou revoluci. A přestože se za těch 28 let nepovedlo úplně vše, co si tenkrát většina národa přála, určitě nesouhlasím se slovy některých, že v dnešní den vlastně není co oslavovat.

Proto jsem si dnes v poledne pustil ČT24 a sledoval v přímém přenosu záběry ze studentského shromáždění z pražského Albertova, tedy z místa, kde se v listopadu 1939 konal pohřeb nacisty zastřeleného studentského vůdce Jana Opletala. Na shromáždění přednesli krátké proslovy rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima, rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, předseda Studentské komory Michal Zima a další zástupce studentů Marcel Ladka. Ve svých proslovech připomenuli výročí listopadových událostí z let 1939 a 1989 a hovořili i o významu boje za svobodu a demokracii.

Určité výhrady jsem však měl k některým slovům brněnského rektora Mikuláše Beka (přestože si ze všech řečníků vysloužil největší potlesk). Docent Bek totiž například prohlásil: „Svobodomyslná část české společnosti za posledních pět let utrpěla řadu neúspěchů či proher. Nepodařila se volba prezidenta, nedopadly dobře ty či ony volby." (viz odkaz zde).

Výhrady mám především k větě „Nepodařila se volba prezidenta.“ Použít tento termín by bylo na místě, pokud by například k prezidentským volbám v roce 2013 dorazila jen zanedbatelná část voličů, příslušné státní instituce by volby nezvládly po organizační stránce, byly by dodatečně prokázány podvody při sčítání hlasů, atd. Ale k ničemu takovému přece nedošlo. Šlo nejspíš jen o to, že nevyhrál ten, komu pan Bek fandil, respektive vyhrál ten, komu dost možná fandil rektor Masarykovy univerzity ze všech kandidátů nejméně. Někteří možná budou argumentovat tím, že zvolením Miloše Zemana jsme se stali „méně svobodnými.“ Ale je tomu reálně opravdu tak?

Sice k některým prezidentovým činům můžeme mít stovky výhrad, včetně třeba toho, že kvůli poněkud malicherným sporům nezve Mikuláše Beka na oslavy 28. října na Pražský hrad (a většina ostatních rektorů tam ze solidarity k Bekovi nechodí také). Někomu se samozřejmě nemusí líbit například to, že orientace Zemanovy zahraniční politiky je poněkud jiná, než tomu bylo za Václava Havla. Ale současný český prezident zároveň nezpochybňuje naše členství v Evropské unii či NATO a byť je k Bruselu často kritický, nikdy neprohlašoval, že bychom snad z EU měli vystoupit. A že by se snad v dnešní době kvůli Zemanovi či kterémukoliv jinému politikovi báli lidé veřejně říci svůj názor, je naprostý nesmysl.

Proto se domnívám, že slova pana rektora Beka o tom, že svobodomyslná část společnosti utrpěla při prezidentských či některých dalších volbách prohru, nejsou na místě. Výsledky prezidentských voleb v roce 2013 ani výsledky nedávno proběhlých parlamentních voleb (byť se mnohým z nás včetně mě příliš nelíbí) totiž pro nás žádnou ztrátu svobody nepřinesly a návrat ke komunistické či jiné diktatuře kvůli nim rozhodně nehrozí.

Autor: Josef Nožička | pátek 17.11.2017 19:40 | karma článku: 43.13 | přečteno: 2421x

Další články blogera

Josef Nožička

Když Evropský parlament žaluje Evropskou komisi (u Soudního dvora Evropské unie)

Při čtení zprávy o rozmrazení peněz orbánovskému Maďarsku si někteří dost možná vzpomněli na letošní summit lídrů EU, na němž došlo nečekaně rychle ke schválení pomoci ve výši 50 miliard eur Ukrajině.

17.3.2024 v 8:10 | Karma článku: 31.78 | Přečteno: 607 |

Josef Nožička

Kdo všechno je vlastně podle ministra Lipavského "bezpečnostním rizikem"?

Je bývalý premiér Andrej Babiš skutečně bezpečnostním rizikem pro ČR, nebo šlo ze strany ministra zahraničí o účelovou diskreditaci předsedy nejsilnější opoziční strany?

13.3.2024 v 8:15 | Karma článku: 46.41 | Přečteno: 6978 |

Josef Nožička

Klopp neměl slitování s fotbalisty Sparty, Fiala zase s proruskými zemědělci

Trenér FC Liverpool Jürgen Klopp i premiér české vlády Petr Fiala v uplynulém týdnu názorně ukázali, že jsou opravdu muži na svém místě.

10.3.2024 v 8:15 | Karma článku: 34.55 | Přečteno: 673 |

Josef Nožička

V čem vidím rozdíly mezi Jürgenem Kloppem a Petrem Fialou

Kromě toho, jak pražská Sparta obstojí v souboji s momentálně vedoucím týmem anglické Premier League, bude některé lidi možná zajímat i to, zda se v hledišti letenského stadionu objeví český premiér.

7.3.2024 v 8:15 | Karma článku: 34.34 | Přečteno: 882 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Flaška

Tak si ty ruské volby shrňme

A řekněme si, co to vypovídá o nás. Stačí se podívat na různé reakce. A řeknu to takto – nestačíte se divit.

19.3.2024 v 7:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 | Diskuse

Ladislav Pokorný

Kateřina Konečná nechtíc prozradila, že dnešní komunistické názory jsou naprosto nelidské

O tom, že se komunisté nepolepšili a že jsou pátou kolonou putinovského Ruska, víme už dlouho. Ale že komunisté dnes vyhánějí demokratické politiky z televizních studií, otřáslo námi všemi. Kde se nová komunistická zvůle zastaví?

19.3.2024 v 0:59 | Karma článku: 20.17 | Přečteno: 271 | Diskuse

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma článku: 21.56 | Přečteno: 509 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak s Babišem dohnat a předehnat ne Západ, ale Putinovo Rusko?

Západ se nám rozpadá před očima. Zato Rusko doslova vzkvétá. S doháněním Západu je konec, teď už nám zbývá, než jen dohánět a předhánět Rusko...

18.3.2024 v 11:15 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 231 | Diskuse

Jiří Turner

Tomáš Klus, Tomáš Halík a jiní „pomatenci“

Co intelektuál, to antisemita a nepřítel Izraele a FF UK jako líheň „hamásníků“. A pak tu máme ty naše angažované umělce, jako je Klus. Emoce, které vyvolává palestinsko-izraelský konflikt, už asi mnohým trochu zatemňují mozek.

18.3.2024 v 11:05 | Karma článku: 30.68 | Přečteno: 5419 | Diskuse
Počet článků 1571 Celková karma 39.06 Průměrná čtenost 3243

Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...