Verdikt Nejvyššího soudu ohledně hidžábu je podrazem pro všechny české školy

7. 12. 2019 18:10:00
Je spor o to, zda povolit žákyním či studentkám na českých školách nosit na hlavě hidžáb, banalitou nebo vážnou věcí, která může v budoucnu přinést negativní následky?

Jak už asi víte ze zpráv z médií nebo z blogů některých mým zdejších kolegů, Nejvyšší soud včera dal za pravdu somálské studentce ve sporu s pražskou Střední zdravotnickou školou ohledně nošení muslimského šátku ve vyučování. Ta školu zažalovala kvůli tomu, že jí zakazovala nosit hidžáb jak při praktické výuce, tak i při teoretickém vyučování, čímž se na ní dopustila diskriminace kvůli jejímu náboženskému vyznání (viz odkaz zde).

Nejvyšší soud tak zvrátil předchozí rozhodnutí dvou nižších soudních instancí, které naopak daly za pravdu ředitelce školy Ivance Kohoutové (vycházely přitom ze skutečnosti, že somálská dívka se studentkou školy nikdy nestala, neboť nedoložila potřebné doklady ke studiu, a nemohlo tudíž u ní k žádné diskriminaci dojít). Svůj verdikt zdůvodnil tím, že „Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů.“

Asi nejsem sám, koho včerejší rozhodnutí Nejvyššího soudu překvapilo, a nepovažuje ho z mnoha důvodů za dobré (čímž samozřejmě neříkám, že by nemělo být respektováno). Pokud totiž pražský obvodní soud, který bude případ znovu řešit a musí závěr Nejvyššího soudu vzít v potaz, potvrdí právo muslimské studentky nosit ve škole na hlavě šátek, třebaže je to v rozporu se školním řádem, bude to jakýsi precedens, který může v mnoha českých školách způsobit nekonečné spory ohledně toho, co žák nebo student může či nemůže do školy nosit, případně jak se ve škole chovat.

Jsem přesvědčen, že tak jako na pražské Střední zdravotnické škole, i na převážné většině jiných českých škol žáci či studenti čepici či jakoukoliv pokrývku při teoretické výuce na hlavě nemají. Patří to totiž k jakýmsi společenským normám, které se nejenom u nás, ale i v převážné většině jiných evropských zemích dodržují. Jak to ale bude nyní? Když například učitel vyzve studenta, který bude mít na hlavě kšiltovku s logem hokejové Komety Brno, fotbalové Sparty nebo FC Liverpool či basketbalového Chicago Bulls, aby si čepici při hodině sundal, nedostane se mu odpovědi, že když může nějaké studentka v Praze mít na hlavě šátek, tak proč by on nemohl mít čepici?

Jistě, někteří řeknou, že ta kšiltovka není na rozdíl od hidžábu náboženský symbol. Ale má učitel ztrácet při vyučování čas takovou debatou, zvlášť když některý student v teenagerském věku je schopen argumentovat i tím, že fandovství hokejové Kometě nebo fotbalové Spartě je pro něj natolik silnou vírou, že považuje za potřebné dávat ji každodenně najevo i při vyučování ve škole? Případně, co když některá silně věřící křesťanská studentka bude chtít mít na hlavě čepice či šátek s nějakým křesťanským symbolem?

Jestliže někteří přesto namítnou, že nošení pokrývky hlavy ve škole není natolik zásadní věcí, že by ji školy nemohly tolerovat, pak se ptám: co když někteří muslimští studenti budou příště přímo ve škole chtít zřídit modlitebnu, případně budou chtít posouvat termín maturitních zkoušek kvůli tomu, že zasáhnou do období ramadánu? Například v sousedním Německu nedávno přišli rodiče některých muslimských žáků i s takovým požadavkem (viz odkaz zde).

Rozhodnutí Nejvyššího soudu ohledně toho, že v rámci akceptování náboženského pluralismu je třeba, aby školy bez ohledu na to, co je napsané v jejich školním řádu, povolovaly muslimským studentkám nosit ve škole hidžáb, mi zkrátka přijde jako rozporuplné. Už z toho důvodu, že takové zákazy platí ve školách i v některých zemích, kde je koncentrace osob s islámskou vírou (například Francie, Rakousko nebo některé spolkové země v Německu) mnohem vyšší než u nás.

Autor: Josef Nožička | sobota 7.12.2019 18:10 | karma článku: 48.05 | přečteno: 9202x

Další články blogera

Josef Nožička

Když Evropský parlament žaluje Evropskou komisi (u Soudního dvora Evropské unie)

Při čtení zprávy o rozmrazení peněz orbánovskému Maďarsku si někteří dost možná vzpomněli na letošní summit lídrů EU, na němž došlo nečekaně rychle ke schválení pomoci ve výši 50 miliard eur Ukrajině.

17.3.2024 v 8:10 | Karma článku: 31.78 | Přečteno: 603 |

Josef Nožička

Kdo všechno je vlastně podle ministra Lipavského "bezpečnostním rizikem"?

Je bývalý premiér Andrej Babiš skutečně bezpečnostním rizikem pro ČR, nebo šlo ze strany ministra zahraničí o účelovou diskreditaci předsedy nejsilnější opoziční strany?

13.3.2024 v 8:15 | Karma článku: 46.39 | Přečteno: 6965 |

Josef Nožička

Klopp neměl slitování s fotbalisty Sparty, Fiala zase s proruskými zemědělci

Trenér FC Liverpool Jürgen Klopp i premiér české vlády Petr Fiala v uplynulém týdnu názorně ukázali, že jsou opravdu muži na svém místě.

10.3.2024 v 8:15 | Karma článku: 34.55 | Přečteno: 673 |

Josef Nožička

V čem vidím rozdíly mezi Jürgenem Kloppem a Petrem Fialou

Kromě toho, jak pražská Sparta obstojí v souboji s momentálně vedoucím týmem anglické Premier League, bude některé lidi možná zajímat i to, zda se v hledišti letenského stadionu objeví český premiér.

7.3.2024 v 8:15 | Karma článku: 34.34 | Přečteno: 882 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Pokorný

Kateřina Konečná nechtíc prozradila, že dnešní komunistické názory jsou naprosto nelidské

O tom, že se komunisté nepolepšili a že jsou pátou kolonou putinovského Ruska, víme už dlouho. Ale že komunisté dnes vyhánějí demokratické politiky z televizních studií, otřáslo námi všemi. Kde se nová komunistická zvůle zastaví?

19.3.2024 v 0:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma článku: 20.99 | Přečteno: 468 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak s Babišem dohnat a předehnat ne Západ, ale Putinovo Rusko?

Západ se nám rozpadá před očima. Zato Rusko doslova vzkvétá. S doháněním Západu je konec, teď už nám zbývá, než jen dohánět a předhánět Rusko...

18.3.2024 v 11:15 | Karma článku: 18.04 | Přečteno: 222 | Diskuse

Jiří Turner

Tomáš Klus, Tomáš Halík a jiní „pomatenci“

Co intelektuál, to antisemita a nepřítel Izraele a FF UK jako líheň „hamásníků“. A pak tu máme ty naše angažované umělce, jako je Klus. Emoce, které vyvolává palestinsko-izraelský konflikt, už asi mnohým trochu zatemňují mozek.

18.3.2024 v 11:05 | Karma článku: 29.06 | Přečteno: 4651 | Diskuse

Petr Šindelář

Jurečka bez změn v zákonech a ústavě touží zvýšit zaměstnanost!

Na pomoc si vzal počítače a na výběr vzdělávacích kurzů zavedl e-shop. Nárok na dávky chce ztížit a zájem o práci na venkově naopak zvýšit. Premiér ale tvrdí, že 2 miliardy korun ve prospěch venkova nevydá a státní rozpočet...

18.3.2024 v 9:52 | Karma článku: 11.85 | Přečteno: 221 | Diskuse
Počet článků 1571 Celková karma 39.06 Průměrná čtenost 3243

Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...