Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smutné vzpomínky na bojkot olympiády v Los Angeles

Když je sport zneužit k politickým šarvátkám, je to vždy špatně. A pokud kvůli nim někteří sportovci například přijdou o možnost startu na olympijských hrách, je to špatně obzvlášť.

I když se přece jen začíná pomalu blýskat na lepší časy a některé sportovní soutěže (například fotbalové ligy u nás i v některých jiných zemích) se mají opět začít rozbíhat, fanoušci sportu letos hodně trpí. Zrušeno bylo například letošní mistrovství světa v ledním hokeji, tenisový Wimbledon i Rolland Garros, až na příští rok je odsunut evropský fotbalový šampionát či letní olympijské hry, které měly být zahájeny v červenci letošního roku v Tokiu. Ovšem každý soudný člověk asi uzná, že vzhledem k pandemii Covid-19 jiné řešení ve většině případů možné nebylo.

Mnohem horší bylo, když se v minulosti stávaly případy, že ačkoliv účasti na olympiádě žádná pandemie nebránila, sportovci některých zemí se jí nemohli zúčastnit kvůli tomu, že jejich státní představitelé ji z politických důvodů bojkotovali. Což se nejprve stalo některým sportovcům v roce 1980, kdy olympijské hry hostila Moskva, a sportovcům z jiných zemí pak o čtyři roky později, když největší sportovní svátek hostilo americké Los Angeles. A právě na bojkot losangeleské olympiády, ke kterému se připojilo i tehdejší Československo, jsem si v těchto dnech vzpomněl i díky seriálu na zdejší sportovní stránce iDNES s názvem Stalo se před lety.

Tahle pro náš sport velmi smutná událost se stala 12. května 1984. Československý olympijský výbor v ten den jednomyslně rozhodl, že se naši sportovci olympiády v USA nezúčastní. Oficiální důvod? Prý by to pro ně bylo příliš nebezpečné, neboť dle slov tehdejšího předsedy ČSOV Antonína Himla (který byl i členem ÚV KSČ) se v Los Angeles „připravovala likvidace sportovců socialistických zemí zfanatizovanými, dobře vyzbrojenými a americkou vládou podporovanými antikomunistickými živly.“ Což byl samozřejmě naprostý nesmysl. Ostatně, mnozí českoslovenští rozhodčí či sportovní delegáti na olympiádu v létě odcestovali a nic zlého se jim tam nepřihodilo.

Skutečný důvod? Takzvaný sovětský blok se tehdy chtěl pomstít Západu za to, že některé západní země v čele s USA v roce 1980 zakázaly svým sportovcům účast na letních olympijských hrách v Moskvě (z důvodu tehdejší sovětské invaze do Afghánistánu). Rozdíl byl pouze v tom, že zatímco k USA se tehdy nepřipojily zdaleka všechny spřátelené země – ze sportovních velmocí se k bojkotu připojily NSR, Japonsko či Kanada, ovšem například národní olympijské výbory Velké Británie, Francie, Itálie a mnoha další zemí své olympioniky do Moskvy vyslaly, v roce 1984 se sovětskému diktátu ze zemí východního bloku nepodvolilo jenom Rumunsko.

Že tento nesmyslný bojkot byl pro tehdejší československé sportovce obzvlášť bolestný, asi netřeba dodávat. Zvlášť, když jsme tenkrát měli spoustu adeptů na zisk olympijské medaile. Byli to především vynikající atleti (například Kratochvílová, Kocembová, Bugár, Pribilinec), kteří rok předtím získali na atletickém mistrovství světa v Helsinkách rekordních devět medailí. Medaile z mistrovství světa v té době pravidelně vozili ze světových šampionátů i naši sportovní střelci nebo dráhoví cyklisté, k adeptům na cenné kovy dále patřili například sportovní gymnastka Říčná, rychlostní kanoista Vrdlovec, judista Kocman i někteří další.

Ale trpěli samozřejmě i čeští a slovenští fanoušci včetně mě. Byl jsem tenkrát ve druhém ročníku na gymplu a některé přenosy z LOH v Los Angeles jsem o letních prázdninách sledoval na programu rakouské televize (ta československá je samozřejmě nevysílala). Kvalita přenosu nebyla zrovna optimální, neboť i vysílání ORF tehdy bývalo cíleně rušené, ale byl jsem rád aspoň za něj. Mohl jsem tak sledovat vynikající výkony amerického atleta Carla Lewise, německého plavce Michaela Grosse, kanadského plavce českého původu Alexe Baumanna a mnohých dalších, ovšem vždy u mě při tom převažoval smutek nad tím, že nemohu na dálku držet palce našim olympionikům. A nebyl jsem jistě v tomhle směru sám…

Je proto dobře, že od té doby již žádné olympijské hry nepostihl bojkot některých zemí v tak velkém rozsahu jako v letech 1980 a 1984. Byť se našli lidé, kteří se o to občas snažili. V roce 2008 vyzývali někteří politici (včetně českých pseudodemokratů Jana Rumla a Martina Bursíka) kvůli situaci v Tibetu k bojkotu letní olympiády v Pekingu, o šest let později pak někteří usilovali o bojkot zimních olympijských her v Soči. Hlasy těchto lidí naštěstí vyslyšeny nebyly a pevně doufám, že tomu tak bude vždy i v budoucnu. Jakékoliv politické šarvátky se do sportu prostě tahat nemají.  

Autor: Josef Nožička | čtvrtek 14.5.2020 14:10 | karma článku: 22,64 | přečteno: 606x
  • Další články autora

Josef Nožička

Bude TOP 09 v Poslanecké sněmovně ještě poté, co se Dominik Feri vrátí z vězení?

Vedení TOP 09 si s s vyjádřením k pravomocnému rozsudku nad Dominikem Ferim dávalo poměrně dlouho na čas...

25.4.2024 v 8:15 | Karma: 36,78 | Přečteno: 1290x | Společnost

Josef Nožička

Cos porobil Pavelenko, Pavle

Tuto píseň si dost možná prozpěvovali někteří lidé na Slovácku, když na obličeji pana prezidenta viděli malou tržnou ránu.

21.4.2024 v 8:15 | Karma: 34,26 | Přečteno: 1221x | Politika

Josef Nožička

Integrace na německých školách nefunguje, ale nesmí se to říkat moc nahlas

Jedním z nejpalčivějších problémů, kterým je Německo v souvislosti s příchodem velkého množství imigrantů nuceno čelit, je integrace osob s odlišnou kulturou do tamních škol.

17.4.2024 v 8:15 | Karma: 40,19 | Přečteno: 1584x | Diskuse| Společnost

Josef Nožička

Svoboda versus Vondrák. V čem vidím já „propastný rozdíl“

Prohřešky bývalého předsedy KDU-ČSL opravdu nevidím takové, že by v jeho případě byly na místě výzvy k odchodu ze strany.

12.4.2024 v 13:36 | Karma: 42,38 | Přečteno: 5685x | Diskuse| Politika

Josef Nožička

Cyrile, zvaž ten odchod!

Jak včera probíhalo důležité jednání předsednictva KDU-ČSL? Pokud to chcete vědět, tak neváhejte a čtěte dál!

10.4.2024 v 8:15 | Karma: 38,19 | Přečteno: 1578x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Zatkněte propalestinské levicové fašisty, vyzývá demokratický kongresman

25. dubna 2024  20:44

Demokratický kongresman Adam Smith označil propalestinské demonstranty za „levicové fašisty“ a...

  • Počet článků 1583
  • Celková karma 39,86
  • Průměrná čtenost 3240x
Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Seznam rubrik