Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Schvalování něčí smrti je hyenismus, nikoliv však trestný čin

Tento článek je polemikou se včerejším blogem Pavla Vrby s názvem „Pošlapání demokracie a stíhání za projevený názor?“

Pro ty, kteří článek pana Vrby nečetli (možno nalézt zde): autor v něm morálně odsuzuje všechny, kteří se podivují nad tím, že jistý člověk z Ostravy (člen KSČM) je obžalován kvůli svým výrokům, které napsal na facebook. Konkrétně šlo o reakci na smutnou událost, která se stala začátkem loňského léta, kdy v Afghánistánu zahynulo 5 českých vojáků. Dotyčný konkrétně napsal, že si to ti „žoldáci“ zasloužili a „je afghánským odbojářům vděčný, že nás těch šmejdů zbavili.“

Tyto výroky skutečně musí každý slušný člověk odsoudit, ať už je zastáncem přítomnosti našich vojáků v Afghánistánu nebo s ní naopak nesouhlasí. Je však něco takového opravdu na trestný čin, zvlášť když to bylo pouze napsáno na facebook a nevysloveno veřejně například v televizi či rozhlase nebo na nějakém veřejném shromáždění?

Když se podíváme na úroveň některých internetových diskusí, jak se tam někteří lidé napadají a často až nechutně urážejí, tak by takové obžaloby musely být u nás na denním pořádku. Stačí si například vzpomenout na nedávnou smrt bývalého premiéra Stanislava Grosse. Tenkrát se také řada diskutérů vyjádřila v duchu, že jeho smrt není žádnou škodou nebo že oceňují, jak rychle Boží mlýny zapracovaly. Na některých internetových serverech musely být diskuse hned záhy zablokovány…

Řada lidí v diskusi pod článkem jistě namítne, že těch padlých vojáků si na rozdíl od Grosse, který pro náš stát nic užitečného neudělal, váží. Je samozřejmě pravda, že Stanislav Gross odešel z politiky po aféře s financováním svého bytu velmi neslavně (byť v porovnání s tím, co dnes vyplouvá na povrch v aféře Nečas-Nagyová, se jeho tehdejší kauza může jevit jako prkotina) a po odchodu z politiky podezřele zbohatnul na nákupu akcií. Ale je to opravdu důvod k tomu, aby se na internetových diskusích někteří lidé radovali z jeho smrti? I zde jde o hyenismus, který zaslouží morální (nikoliv ale trestní) odsouzení.

Pan Vrba dále ve svém článku kritizuje, že Češi nejsou na své vojáky, kteří hájí zájmy jejich země, dostatečně hrdí a řada lidí si více váží jiných povolání než je profesionální voják. K tomu bych si dovolil sdělit vlastní názor.

Zemřelých vojáků i všech jejich pozůstalých mně bylo upřímně líto. Je zcela v pořádku, že na jejich památku byly po celé České republice spuštěny sirény i to, že pro zemřelé vojáky byl zorganizován pohřeb s vojenskými poctami. Na rozdíl od některých jiných jsem ani neměl nic proti tomu, že jejich pozůstalým rodinám bylo od státu vyplaceno finanční odškodné. Byť sebevětší množství peněz nemůže těmto rodinám ztrátu jejich manželů, otců či synů nahradit.

Mám ale trochu problém s tím, pokud je někdo bere za nedotknutelné hrdiny a ostře vystupuje proti každému, kdo je za takové nepovažuje.  Voják by měl být právem považovaný za hrdinu tehdy, padne-li při obraně své vlasti, případně při obraně jiného spřáteleného státu. Je to však i případ vojáků, padlých při afghánské misi?

Do Afghánistánu vstoupila vojska USA, ke kterým se pak přidala vojska většiny jiných členských zemí NATO, v roce 2001. Byl to důsledek událostí, které se staly 11. září téhož roku na území USA a cílem afghánské války mělo být zničení teroristické organizace Al Kajdy a režimu Talibanu, který ji podporoval. I když v boji proti Al Kajdě dosáhla vojska NATO určitých úspěchů a podařilo se jim zabít i jejího hlavního vůdce Usámu bin Ládina, zcela porazit Taliban se jim do dnešního dne nepodařilo. Přestože jsou američtí vojáci na území Afghánistánu již 14 let a náklady na jejich pobyt se odhadují až na několik bilionů dolarů, v zemi stále panuje chaos, stále zde dochází k ozbrojeným útokům včetně sebevražedných atentátů, o afghánským obyvatelům slibované demokracii a prosperitě nemůže být ani řeč.

Ukazuje se tak, že vstup cizích vojsk na území Afghánistánu byl velmi problematický, ne-li přímo chybou. Proto mám trochu problém s tím, považovat naše padlé vojáky v Afghánistánu za stejné hrdiny jako například ty, kteří položili svůj život při obraně vlasti za druhé světové války.

To je můj názor a ne každý s ním samozřejmě musí souhlasit. Jednou z nejcennějších devíz demokracie by mělo být právě to, že nám nebude předkládán na jakoukoliv věc jediný správný názor, který musí povinně všichni sdílet. Mám-li kdokoliv názor odlišný, měl by mít právo jej sdělit. Měl by tak však učinit pokud možno slušnou a kultivovanou formou…

Autor: Josef Nožička | úterý 26.5.2015 12:12 | karma článku: 30,49 | přečteno: 1314x
  • Další články autora

Josef Nožička

Cos porobil Pavelenko, Pavle

Tuto píseň si dost možná prozpěvovali někteří lidé na Slovácku, když na obličeji pana prezidenta viděli malou tržnou ránu.

21.4.2024 v 8:15 | Karma: 33,98 | Přečteno: 1159x | Politika

Josef Nožička

Integrace na německých školách nefunguje, ale nesmí se to říkat moc nahlas

Jedním z nejpalčivějších problémů, kterým je Německo v souvislosti s příchodem velkého množství imigrantů nuceno čelit, je integrace osob s odlišnou kulturou do tamních škol.

17.4.2024 v 8:15 | Karma: 40,08 | Přečteno: 1554x | Diskuse| Společnost

Josef Nožička

Svoboda versus Vondrák. V čem vidím já „propastný rozdíl“

Prohřešky bývalého předsedy KDU-ČSL opravdu nevidím takové, že by v jeho případě byly na místě výzvy k odchodu ze strany.

12.4.2024 v 13:36 | Karma: 42,36 | Přečteno: 5679x | Diskuse| Politika

Josef Nožička

Cyrile, zvaž ten odchod!

Jak včera probíhalo důležité jednání předsednictva KDU-ČSL? Pokud to chcete vědět, tak neváhejte a čtěte dál!

10.4.2024 v 8:15 | Karma: 38,16 | Přečteno: 1573x | Diskuse| Politika

Josef Nožička

Volební vlak z České republiky Korčokovi vítězství nepřivezl

V případě volebního vlaku, vypraveného v pátek na Slovensko, mě zaujal především název neziskové organizace, která ho vypravila: "Mladí proti fašizmu".

7.4.2024 v 8:15 | Karma: 46,24 | Přečteno: 7257x | Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

  • Počet článků 1582
  • Celková karma 39,87
  • Průměrná čtenost 3242x
Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Seznam rubrik