„Těžká“ maturita z matematiky – je chyba v Cermatu, v učitelích nebo v systému?

21. 05. 2016 10:20:18
Letošní maturitní test z matematiky dopadl mírně lépe než v předchozích letech. Nezvládlo ho 23% maturantů (v předchozích letech to bylo zhruba o jedno až dvě procenta více).

Také průměrný počet dosažených bodů v testu byl oproti minulým letům mírně vyšší. Přesto bych v této souvislosti rozhodně nesdílel optimismus ministryně školství Kateřiny Valachové ohledně toho, že se studenti letos dokázali na státní maturitu lépe připravit. Malinko lepší úspěšnost je totiž dána také tím, že si matematiku letos vybralo na úkor cizího jazyka více maturantů a v celkovém počtu studentů, skládajících maturitu z matematiky, bylo letos vyšší procento gymnazistů.

Na druhou stranu se mi zdají silně přehnané i nářky permanentních kritiků státních maturit ohledně toho, jak je maturitní test z maturity oproti češtině a angličtině těžký, jaké „vražedné tempo“ musí maturant nasadit, když musí za 105 minut spočítat 26 příkladů, z nichž některé mají i několik podotázek. Průměr na řešení jednoho příkladu tak činí zhruba 4 minuty. To je na první pohled opravdu hodně málo.

Jenže kdo například viděl zadání letošního maturitního testu z matematiky (možno nalézt například na této stránce) a není úplný matematický analfabet, tak z něj nejspíš vyvodí závěr, že převážná většina úloh se skutečně za ty 4 minuty bez problémů spočítat dá (a to i tehdy, má-li úloha několik částí). A především: hranice úspěšnosti je u testu z matematiky stanovena na pouhých 33% a studentovi tak stačí správně vypočítat pouhou třetinu příkladů k tomu, aby prošel.

A vzhledem k tomu, že jak letošní test, tak i testy v minulých letech, obsahovaly spoustu příkladů, které by měl bez problémů zvládnout již student na konci prvního ročníku střední školy a mnohé z nich i deváťák na základní škole, tak je těch 23% neúspěšných studentů opravdu tristní výsledek, který o dobré úrovni současného školství zrovna nesvědčí. A logicky tak vyvstává otázka, v čem tkví hlavní příčiny tohoto neúspěchu.

Můžeme sice za hlavního viníka označovat Cermat kvůli tomu, že zadání testu je příliš těžké (tak jak to v těchto dnech činí někteří lidé v médiích), ale není to trochu alibistické? Také bych se asi přikláněl k tomu, aby bylo příště v testu místo velkého počtu jednoduchých úloh raději méně úloh, u nichž však budou muset maturanti prokázat vyšší úroveň logického myšlení, ale je otázkou, zda potom nebude počet propadlíků ještě vyšší než nyní. Také se můžeme donekonečna několik let dohadovat o tom, zda když má čepice tvar kužele, tak je či není kuželem s podstavou, ale tím nejspíš ničemu neprospějeme.

Měli bychom se raději zamyslet nad tím, proč řadě dnešních středoškoláků dělá tak velký problém spočítat i úlohy, které by před 20 a více lety téměř každý maturant hravě zvládl. Řada lidí automaticky vidí příčinu v současných učitelích, kteří, soudě například dle názoru mediálních expertů na vzdělávání typu pana Botlíka či Šteffla, učí matematiku zastarale a nemoderně. Netvrdím samozřejmě, že všichni současní matikáři jsou skvělí, tak jako v každém jiném předmětu a v každé jiné profesi, i mezi učiteli matematiky jsou lidé výborní, průměrní i podprůměrní. Ale ohledně té nemodernosti – vzpomínáte, jak někteří odborníci ještě nedávno prosazovali jako účinný lék například co nejširší využívání informačních technologií v matematice, včetně například tabletů? A jak dopadl nedávno zveřejněný průzkum ohledně toho, zda tablety skutečně prospívají lepším studijním výsledkům, nejspíš řada lidí zaregistrovala (viz odkaz zde).

Již jsem to psal několikrát a budu se tudíž opakovat, ale já hlavní příčinu neúspěšnosti u státních maturit vidím v tom, že k maturitnímu studiu jsou dnes často přijímáni žáci, kteří k jeho zvládnutí nemají reálné předpoklady. Jestliže dříve chodila na maturitní studium zhruba čtvrtina populačního ročníku a dnes je to až 70%, tak je logické, že ani při sebevětším úsilí učitelů úroveň maturantů stejná jako dříve být nemůže. Spíše než to, jak udělat maturitní testy co nejjednodušší, by proto asi bylo rozumnější zamyslet se nad tím, zda je maturitní zkouška nezbytně nutná i pro budoucí kadeřnice, kosmetičky či kuchaře.

Jako ne úplně špatný nápad vidím i to, že na hodiny matematiky se v blízké budoucnosti budou třídy dělit a učitel tak bude mít ve třídě místo například 28 žáků jen 14 a bude se jim moci přece jen víc individuálně věnovat. Je však otázkou, kde se naráz sežene tak velký počet nových matikářů a také to, zda až na to přijde, budou politici ochotni dát na takto posílenou výuku ze státního rozpočtu peníze...

Autor: Josef Nožička | sobota 21.5.2016 10:20 | karma článku: 41.49 | přečteno: 6259x

Další články blogera

Josef Nožička

Tak už i nepřijetí dívky do chlapeckého sboru je v Německu diskriminace

Co všechno v dnešní době je či naopak není diskriminace na základě pohlaví? Vyznat se v tom je bohužel stále více složitější...

15.8.2019 v 11:15 | Karma článku: 47.29 | Přečteno: 12128 | Diskuse

Josef Nožička

Na film o bratrech Mašínech půjde 15 milionů ze státních peněz

Je smysluplné dotovat tvorbu filmu o kontroverzních bratrech Mašínových částkou 15 milionů korun ze Státního fondu kinematografie?

11.8.2019 v 18:15 | Karma článku: 41.50 | Přečteno: 2044 | Diskuse

Josef Nožička

Forum24 má jasno: Klaus mladší míří na Hrad s podporou Kellnera

Bude Václav Klaus mladší kandidovat v roce 2023 na Pražský hrad? A bude mezi jeho podporovatele patřit i podnikatel Petr Kellner? Redaktoři internetového portálu Forum24 v tom mají jasno už nyní...

8.8.2019 v 20:15 | Karma článku: 34.67 | Přečteno: 1064 | Diskuse

Josef Nožička

Tak i Německo si prý koupilo mistrovství světa ve fotbale…

O tom, že přidělení pořadatelství MS ve fotbale Rusku a Kataru bylo poznamenáno korupcí, se ve fotbalovém světě mluví a píše již delší dobu. Nyní se však obdobné podezření objevilo i v souvislosti s šampionátem, konaným v Německu.

6.8.2019 v 13:40 | Karma článku: 41.21 | Přečteno: 5897 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Přemysl Čech

Je fotbalový rozhodčí jen fackovací panák co musí držet ústa a krok?

Cosi hodně shnilého a zapáchajícího je v tom našem fotbale ligovém..Jo, kdyby šlo o okresní přebor, kde si obě jedenáctky jdou sednout po zápase na pivo a tam si to vyříkají z očí do očí! Ale profesionálové!

18.8.2019 v 15:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na tuhle párty nikdy nezapomenu

Raketová agrese proti Izraeli vedená z Pásma Gazy pokračovala i v pátek a v sobotu večer. Opět se ozvalo varování CEVA ADOM (o něm níže), které nabádá obyvatele „jihu“, aby co nejrychleji zamířili do bezpečí.

18.8.2019 v 9:35 | Karma článku: 20.09 | Přečteno: 260 | Diskuse

Jan Dvořák

Hon na hraboše, ale s výjimkami

Hraboši teď zažívají kruté chvíle nejistoty, zda přežijí. Třesou se před ministrem zemědělství Tomanem, protože jejich chemickou genocidu pouze pozastavil.

18.8.2019 v 9:19 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 227 | Diskuse

Aurelijus Vestartas

Kolík jazyků zvladají statistický Evropán? Jak jsou na trom češi? A brat'a slováci?

Evropská Unie je multi jazýková. Ale z výzkumu vyplyvá, že jenom 54% EU populace umí alespon'jeden cizí jazyk.

18.8.2019 v 7:47 | Karma článku: 10.47 | Přečteno: 373 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Kdo umístil do škol švédskou bednu a bradla, ten nemůže být normální

Hodiny tělocviku na základních školách by měly žáky dovést k lásce k pohybu, a ne k polykání antidepresiv.

18.8.2019 v 6:43 | Karma článku: 28.03 | Přečteno: 1035 | Diskuse
Počet článků 1068 Celková karma 42.19 Průměrná čtenost 3220

Píši hlavně o politice, školství a sportu. Napsal jsem zde již přes tisíc článků, k tomu nesčetný počet příspěvků do diskusí...

 

Najdete na iDNES.cz