Kocourkovské rozhodnutí fotbalové asociace, aneb zlé Číňany je třeba trestat!

Licenční komise Fotbalové asociace České republiky (FAČR) udělila fotbalovému klubu Slavia Praha pokutu ve výši milion korun.

Cože tak zlého známý český fotbalový klub, který vlastní čínská společnost CEFC, provedl, když vyfasoval od FAČR tak tučnou pokutu? Zdemolovali snad jeho fanoušci při některém zápase část stadionu? Nebo snad v reakci na aktuální korupční aféru s dotacemi skandovali „Pelta za mříže!“, či naopak „Pelta ven!“?

Nic takového se nestalo. Jak jsem se dnes dočetl zde na iDNES, současný ligový mistr obdržel milionovou pokutu za to, že poslední ligové kolo neodehrál na svém stadionu v Edenu, nýbrž na fotbalovém stadionu v Praze na Strahově, čímž porušil ustanovení klubového licenčního řádu. V den, kdy se hrálo závěrečné kolo naší nejvyšší fotbalové soutěže, se totiž v Edenu konal koncert německé metalové skupiny Rammstein. Eden Aréna, jak se fotbalový stánek Slavie oficiálně jmenuje, je totiž díky dobré akustice pořadateli hudebních koncertů často vyhledávaný. V minulosti zde vystoupily například známé skupiny Metallica, Depeche Mode, Iron Maiden, zpěváci Bruce Springsteen či Bon Jovi a někteří další.

Někdo možná namítne, že hudební koncert by neměl na fotbalovém stadionu nikdy mít přednost před sportem. Jenže děje se tak i jinde, běžně jsou kvůli jiným akcím odkládány například ligové hokejové zápasy v pražské O2 aréně nebo ve vítkovické Ostravar Aréně. V případě fotbalové Slavie však zápas přeložit nešel, neboť podle regulí fotbalové ligy musí být kvůli férovosti všechny zápasy závěrečných dvou kol odehrány ve stejnou dobu.

Termín koncertu skupiny Rammstein navíc nasmlouval již předchozí vlastník vršovického stadionu (společnost CEFC je jeho vlastníkem teprve od letošního dubna) a pro slávisty tak byla situace de facto neřešitelná, respektive odehrání posledního domácího zápasu na jiném stadionu bylo jediným logickým řešením. 

Chápal bych možná určité rozhořčení fanoušků Slavie i samotných hráčů kvůli tomu, že závěrečné kolo, které rozhodovalo o mistrovském titulu, nemohli odehrát na svém stadionu. Ale i na Strahově to slávisté zvládli a po výhře nad Brnem získali po 8 letech mistrovský titul. Ovšem pro absurdní rozhodnutí příslušných orgánů naší fotbalové asociace mě nenapadá jiné označení než kocourkovské.

I když k porušení trochu nesmyslného pravidla klubového licenčního řádu: „Klub musí zaručit, že stadion (uvedený v rámci licenčního řízení jako domácí) může být využíván během celého soutěžního ročníku k domácím soutěžním utkáním organizovaným LFA,“ ze strany Slavie došlo, očekával bych, že s ohledem na výše popsanou situaci vyřeší činovníci FAČR se zdravým selským rozumem a pokud vůbec za něco takového udělí pražskému klubu pokutu, tak pouze nějakou symbolickou.

Jenže co čekat od organizace, jejíž nedávný předseda ještě před 14 dny seděl kvůli rozsáhlé korupční kauze ve vyšetřovací vazbě, delegáti se ani v této situaci nebyli na jeho nástupci  schopni dohodnout a tak fotbalovou asociaci fakticky řídí kontroverzní funkcionář a bývalý agent Státní bezpečnosti Berbr.

S trochou nadsázky můžeme říci, že Slavia může být ráda, když kvůli zmíněnému „prohřešku“ FAČR její zápas rovnou nekontumovala ve prospěch soupeře (čímž by titul připadl Viktorii Plzeň, ke které má pan Berbr velmi blízko). Nebo si fotbaloví papaláši řekli, že když jim kvůli kauze Pelta ministerstvo školství stoplo příděl peněz, tak je musí získat jinak? A co to je pro Číňany, vlastnící v současné době náš nejlepší fotbalový klub, nějaký milion, že ano?

P. S. Pro jistotu dodávám, že fanouškem fotbalové Slavie nejsem, a ani s tím, že na rozdíl od některých nejsem zásadním odpůrcem všeho čínského, nemá tento článek žádnou souvislost.

Autor: Josef Nožička | sobota 17.6.2017 20:10 | karma článku: 42,17 | přečteno: 3904x