Úspěchy českých studentů: když se daří, tak to média nezajímá?

Čeští středoškoláci dosáhli letos výrazného úspěchu na několika mezinárodních olympiádách. Konkrétně na olympiádě z biologie, z chemie a světe div se, i z matematiky.

O matematice se v souvislosti s českým školstvím obvykle v médiích mluví či píše jako o předmětu, který je pro většinu studentů noční můrou, čeští učitelé ji údajně neumí učit a nezodpovědné ministerstvo školství přesto chce od roku 2021 zavést povinnou maturitu z tohoto předmětu (kvůli čemuž podala část politiků žalobu k Ústavnímu soudu). Už proto mě mile překvapilo, když jsem se dočetl o úspěchu našich mladých matematiků na letošní mezinárodní olympiádě, konané v Brazílii (viz odkaz zde). Tým českých středoškoláků zde obsadil v konkurenci 111 zemí celkové 14. místo (oproti loňskému roku si polepšil o 23 míst). Nejúspěšnější z nich, Pavel Turek z olomouckého gymnázia, patřil mezi nejlepší i v kategorii jednotlivců, za což byl oceněn zlatou medailí (ta se na rozdíl od sportovních soutěží neuděluje na studentských olympiádách pouze jedna, může ji získat třeba i 20 soutěžících, ale to úspěch olomouckého studenta nijak nesnižuje).

Výrazného úspěchu letos dosáhli čeští studenti i na mezinárodní biologické olympiádě v anglickém Coventry. Zazářila především Kateřina Kubíková z pražského Gymnázia Botičská, která rovněž vybojovala zlatou medaili, přičemž v absolutním pořadí obsadila v konkurenci 245 soutěžících páté místo. Jak je psáno v článku zde: „Úspěch českého týmu je mimořádný, protože v předchozích letech v soutěži dominovali studenti z asijských zemí, především z Číny, Singapuru, Tchaj-wanu a Jižní Koreje, případně potomci asijských imigrantů ze Spojených států, Austrálie a Nového Zélandu. To, co se letos podařilo Kateřině Kubíkové, se soutěžícímu z evropské země podaří jen zcela výjimečně.“

Neztratili se ani čeští studenti, reprezentující naši zemi na mezinárodní chemické olympiádě v Thajsku (viz odkaz zde). Ze čtyřčlenného soutěžícího týmu vybojovali tři studenti stříbrnou medaili a jeden medaili bronzovou. Absolutním vítězem se přitom stal ruský student, takže i úroveň ruského školství asi přece jen nebude tak mizerná, jak zde nedávno jeden kolega bloger psal.

I když se možná najdou tací, kteří například prohlásí, že 14. místo na světě je nic moc a třeba v biatlonu nebo hokeji jsme na tom lépe, myslím si, že s ohledem na lidnatost naší země a zejména na to, jak málo procent našeho HDP jde do školství, to výrazný úspěch je. Proto jsem byl trochu zklamán tím, že o zmiňovaných úspěších našich studentů informovala česká média poměrně sporadicky.

Jistě, kromě v článku uvedených zdrojů o nich bylo stručným způsobem psáno třeba v Lidových novinách, ve včerejší MF DNES byl i kratší článek o výše zmíněném Pavlu Turkovi a jeho úspěchu na matematické olympiádě. Ale přece jen, v porovnání s tím, kolik prostoru dostávají v těchto médiích permanentní kritici našeho školství typu pánů Kartouse, Šteffla či Feřteka, mi tohle přišlo poněkud stručné.

Tím samozřejmě netvrdím, že v českém vzdělávacím systému funguje vše ideálně a není zde co kritizovat (ostatně, i já sám jsem ve svých blozích k němu často kritický). Ale pokud se zadaří tak jako letos, pak by podle mě bylo na místě více v médiích pochválit úspěšné studenty i jejich učitele, kteří je na mezinárodní soutěže připravovali. Nebo se snad tento úspěch někomu nehodil do krámu?

Autor: Josef Nožička | čtvrtek 3.8.2017 14:05 | karma článku: 39,86 | přečteno: 2936x
  • Další články autora

Josef Nožička

Cyrile, zvaž ten odchod!

10.4.2024 v 8:15 | Karma: 38,13

Josef Nožička

O "rasismu" trenéra Rady

31.3.2024 v 21:00 | Karma: 38,80
  • Počet článků 1581
  • Celková karma 40,00
  • Průměrná čtenost 3244x
Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Seznam rubrik