Bylo přidělení zimní olympiády Pchjongčchangu uváženým krokem?

14. 02. 2018 14:16:57
Zimní olympijské hry jsou od minulého pátku v plném proudu a sportovní fanoušci si jistě přicházejí na své. Dosavadní dojem z jejich průběhu je však poněkud rozpačitý.

Závod v alpském lyžování je pro nepřízeň počasí odložen, hrstku přítomných diváků, kteří našli cestu do hlediště, přišly pobavit aspoň neúnavné severokorejské roztleskávačky. To je jeden z charakteristických rysů dosavadního průběhu zimní olympiády, která byla v jihokorejském Pchjongčchangu zahájena před 5 dny.

Zatímco fanoušci běžeckého lyžování, biatlonu, rychlobruslení či curlingu si již přišli na své, příznivci sjezdového lyžování jsou na tom podstatně hůře. Ze 4 závodů, které měly být po dnešku odjety, zdárně proběhl pouze úterní závod v mužské superkombinaci. Naopak nedělní mužský sjezd, pondělní ženský obří slalom a středeční slalom musely být kvůli silným poryvům větru odloženy na další dny. S velkými problémy a asi v ne úplně regulérních podmínkách se odjel závod snowboardistek ve slopestyle, ve kterém startovala i naše reprezentantka Šárka Pančochová. Dnes byla síla větru v dějišti olympiády tak velká, že byl dokonce odložen i závod biatlonistek na 15 kilometrů.

Samozřejmě, že zatím není třeba zoufat, do konce olympiády je ještě dostatek času na odjetí odložených závodů a počasí v Koreji se snad v dalších dnech aspoň trochu umoudří. Horší by bylo, kdyby podobně extrémní počasí jako nyní panovalo i v závěru her, neboť například závod v obřím slalomu snowboardistek, ve kterém je hlavní favoritkou na zlato česká reprezentantka Ester Ledecká, je na programu až předposlední den olympiády. A pro Ledeckou i ostatní snowboardistky by jistě bylo velkou sportovní tragédií, kdyby jejich olympijský závod, ke kterému směřovaly svoji čtyřletou sportovní přípravu, byl bez náhrady zrušen.

Je samozřejmé, že větru a dešti člověk neporučí ani v 21. století a při řadě zimních sportů se někdy prostě stává, že závod musí být z důvodů nepříznivého počasí odložen nebo zrušen. Občas k tomu dochází i při závodech v Evropě. Jenže tam je dle všeho pravděpodobnost takových problémů výrazně menší než je tomu v oblasti, kde nyní zimní olympijské hry probíhají. Dle informací, které si lze dohledat na internetu, totiž není aktuální počasí v Pchjongčchangu nijak výjimečné, silný vítr tam v únoru bývá téměř vždy. Dalším negativem je i velmi malý zájem místních diváků o olympiádu, zejména na biatlonové závody či závody v klasickém lyžování jich dosud dle televizních záběrů chodí minimum.

A i to oživení severokorejskými roztleskávačkami mnozí lidé kritizují, a to nejenom proto, že jejich oblečení i způsob fandění působí trochu staromódně. Mnozí lidé včetně některých jihokorejských obyvatel totiž kritizují fakt, že pořadatelská země nabídla KLDR nejenom účast jejich roztleskávaček, ale i start některých hokejistek ve společném korejském týmu, a berou to jako velký ústupek severokorejskému diktátorovi Kim Čong-unovi.

I já mám z těchto roztleskávaček smíšené pocity, ovšem zde bych se přece jen chtěl jihokorejských představitelů zastat. Kdyby totiž k usmíření s komunistickou KLDR aspoň po dobu olympiády na poslední chvíli nedošlo, není jisté, kolik zemí by kvůli strachu z hrozícího nebezpečí pro své sportovce vůbec do Pchjongčchangu dorazilo, případně zda by se letošní olympijské hry vůbec uskutečnily. Ještě na podzim totiž zaznívaly například z Francie hlasy, že jejich sportovci se her nezúčastní, pokud nebude v Jižní Koreji zaručena jejich bezpečnost, v podobném duchu začaly mluvit i Německo či Rakousko.

Když sečtu dohromady ne zrovna nejlepší bezpečnostní situaci v Pchjongčchangu, vzdáleného jen 80 kilometrů od hranic s KLDR, extrémní počasí, kvůli kterému se dosud musela řada závodů odložit, i nevalný zájem korejských diváků o olympiádu, tak mi z toho vychází, že svěření pořadatelství letošní olympiády Jižní Koreji nebylo ze strany Mezinárodního olympijského výboru dobrou volbou. Je škoda, že si to v roce 2011 většina hlasujících delegátů neuvědomila a nedala raději přednost německému Mnichovu nebo francouzskému Annecy, které měly o pořádání letošní olympiády rovněž zájem. Ovšem co čekat od organizace, jejíž čelní představitelé mají na jednotlivé členské země zcela odlišný metr při řešení dopingových afér a kterým jde v první řadě o co největší komerční úspěch.

Autor: Josef Nožička | středa 14.2.2018 14:16 | karma článku: 39.48 | přečteno: 4501x

Další články blogera

Josef Nožička

Je třeba, aby BIS dohlédla nejenom na výuku dějepisu, ale i na jiné předměty

BIS vydala závěrem roku výroční zprávu, v níž kritizovala styl výuky dějepisu v dnešní době. A dle jejích analytiků se při výuce moderních dějin stále uplatňuje sovětský výklad, případně proruské panslovanství.

15.1.2019 v 11:40 | Karma článku: 47.59 | Přečteno: 6898 | Diskuse

Josef Nožička

Výročí Palacha: skončí květiny od Zemana a Babiše opět v koši? Co by na to asi řekl Kryl?

Dne 16. ledna si připomeneme 50. výročí smrti studenta Jana Palacha, který se v roce 1969 upálil na protest proti okupaci Československa sovětskými vojsky. I současní politici chystají tohle významné výročí uctít...

13.1.2019 v 11:11 | Karma článku: 39.19 | Přečteno: 1587 | Diskuse

Josef Nožička

Učitelé versus rodiče. Proč konfliktů přibývá?

Absolventů učitelských oborů, kteří opravdu chtějí jít po dokončení vysoké školy učit, je u nás dost málo. Navíc řada těch, kteří do školství přece jen nastoupí, odtud velmi brzy odchází.

8.1.2019 v 18:10 | Karma článku: 41.76 | Přečteno: 4233 | Diskuse

Josef Nožička

Děti teroristů mají právo žít v Belgii, aneb kam až ta politická korektnost spěje?

Mají i děti teroristů, přesněji řečeno děti rodičů, kteří odešli bojovat do Sýrie po boku islámských radikálů, právo v Belgii žít? Podle rozhodnutí belgického soudu ano.

6.1.2019 v 10:52 | Karma článku: 46.30 | Přečteno: 6162 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Josef Hnidzik

Triumfální výhra Motoru nad Jihlavou!

Vzájemné souboje hokejových Budějovic s Jihlavou spojuje velká rivalita. V poslední době měli výrazně navrch právě hráči Dukly. Tento ročník, zdá se, dává na negativní sérii pomalu zapomenout. Snad.

17.1.2019 v 16:47 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 254 | Diskuse

Michal Konečný

Draci

V pohádkách se to draky jen hemží. Zato vědecká fronta se fenoménu draků ostentativně vyhýbá, i když jinak zkoumá kdejakou kravinu.

14.1.2019 v 10:19 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 216 | Diskuse

Karol Wild

O mistryni světa v aerobiku

Nejsem fandou aerobiku, ale k zamyšlení se nad ním mě přivedl výborný článek redaktorky MF Dnes Scarlett Wilkové. která napsala o třech českých mistrech světa. Mezi nimi o Adéle Citové.

12.1.2019 v 18:08 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 492 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Egypťané jásají

Národ žije fotbalem a má k radosti důvod víc než pádný. V úterý (8/1) bylo rozhodnuto, že v zemi pyramid se bude konat letošní mistrovství Afriky v kopané. Místo Kamerunu, který stavebně nestíhal.

11.1.2019 v 11:00 | Karma článku: 9.90 | Přečteno: 415 | Diskuse

Josef Hnidzik

Hoši, bojujte za Motor! A co my?

Již šestou sezónu se Motor pokouší dostat ze spárů houští a bažin "prvoligového pralesa". I letos, zdá se, to bude cesta nesmírně náročná. Několikrát jsme byli uštknuti neznámým hadem, přesto stále žijeme. Můžeme se odtud dostat.

10.1.2019 v 17:54 | Karma článku: 15.19 | Přečteno: 307 | Diskuse
Počet článků 993 Celková karma 43.16 Průměrná čtenost 3116
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Najdete na iDNES.cz