Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nekecáme, makáme… a přesto reformu financování školství opět odkládáme

13. 06. 2018 14:35:06
Od 1. ledna příštího roku měla začít platit reforma financování regionálního školství, od které si mnohé školy slibovaly spravedlivější rozdělovaní finančních prostředků od státu. Bohužel nezačne...

Reformu financování regionálního školství (tedy základních a středních škol) schválila Poslanecká sněmovna a následně i Senát již začátkem loňského roku s tím, že začne platit od 1. ledna 2019. Její základní myšlenkou je, že dosavadní systém financování podle počtu zapsaných žáků bude nahrazen systémem, garantujícím financování podle skutečného rozsahu vzdělávání. Konkrétně půjde o to, že rozhodující bude nikoliv počet žáků, ale počet hodin, které se ve škole odučí. Když například vedení školy rozhodne, že se bude třída o 24 žácích kvůli zkvalitnění výuky dělit na poloviny nejenom na výuku cizích jazyků, ale například i na informační technologie nebo cvičení z matematiky, nový systém jí na to finanční prostředky poskytne. S tím, že budou stanoveny určité rozumné limity, aby nedocházelo k extrémům takového typu, že se bude někde dělit na poloviny třída o 10 žácích.

Takový systém by mi určitě přišel spravedlivější a férovější než stávající systém financování dle počtu žáků. Někdo možná namítne, že i ve školství mají platit tržní mechanismy, a proto je spravedlivější i jednodušší, když škola s dvojnásobným počtem žáků dostane prostřednictvím svého zřizovatele od státu i dvojnásobné množství peněz. Na první pohled to možná působí logicky.

Zkusím však uvést názorný příklad. Vezměme dvě střední školy, z nichž jedna bude mít 300 žáků a druhá 200 žáků. Ta první bude mít 10 tříd s plnou kapacitou 30 žáků a přijme k maturitnímu studiu prakticky každého, kdo se přihlásí (tedy např. i žáka, který má v deváté třídě na vysvědčení čtyřky a u přijímacích zkoušek získá z 50 možných bodů pouhých 5). Na této škole také dojde téměř každý žák až k maturitě. Tam už jsou však výsledky především u státní části zpravidla horší a poměrně velké procento žáků zde neuspěje.

Naproti tomu druhá uvedená škola se nesnaží za každou cenu naplnit třídy na plnou kapacitu a některé uchazeče, kteří nemají k maturitnímu studiu reálné předpoklady, při přijímacím řízení odmítne. Také na této škole nikdo z vedení nepřemlouvá žádného učitele, který občas dá někomu na vysvědčení pětku, aby tak nečinil, protože škola kvůli každému žákovi, jenž ze školy odejde, přichází o peníze. Díky tomu má tato škola v průměru jen 20 žáků ve třídě, zato však převážná většina z nich úspěšně zvládne maturitu na první pokus a také se dobře uplatní v praxi.

A tak se ptám: je efektivní, když v tomto uvedeném případě dostane dle současného způsobu financování první škola jeden a půlkrát větší objem finančních prostředků než druhá škola? Poslanci za ODS v čele s Václavem Klausem mladším (s kterým se jinak v řadě názorů, týkajících se školství, shodnu) jsou zřejmě přesvědčeni, že ano, neboť navrhovali odložení reformy financování školství o 10 let(!) To sice vládní ANO odmítlo, současný ministr školství Robert Plaga však brzy začal koketovat s myšlenkou aspoň určitého odložení této reformy, kvůli níž by bylo třeba přidat do resortu školství zhruba 11 miliard korun ročně navíc.

Ještě koncem března nicméně premiér v demisi Andrej Babiš všechny ujišťoval při jednání vlády, že potřebných 11 miliard se ve státním rozpočtu najde a tak reforma skutečně začne od ledna 2019 platit (viz odkaz zde). Po necelých 3 měsících už je však zase vše jinak: zástupci ANO navrhli při projednávání novely školského zákona odložení reformy na rok 2020 a ministr Plaga včera toto odložení podpořil (viz odkaz zde).

Těžko říci, proč se pan ministr takto rozhodl – možná se těch 11 miliard zdálo některým vlivným lidem z ANO moc. Částka to pravda není úplně malá, ovšem na rozdíl od některých případů, kdy se vyhazují peníze ze státní kasy zcela zbytečně, by zde šlo o rozumnou investici do budoucích generací. Navíc by po zavedení reformy některé střední školy nebyly nuceny přijímat ke studiu úplně každého, kdo se přihlásí, a za pár let by tak nejspíš byl počet propadlíků u státních maturit o něco menší než nyní. Je proto škoda, že v tomto případě se proklamované heslo politiků z hnutí ANO „Nekecáme, makáme!“ nenaplnilo.

Autor: Josef Nožička | středa 13.6.2018 14:35 | karma článku: 31.86 | přečteno: 2217x


Další články blogera

Josef Nožička

AfD žádá vyhazov dvou fotbalistů z německé reprezentace

Fotbalové mistrovství světa je v plném proudu, každé z 32 zúčastněných mužstev má již na kontě nejméně jeden odehraný zápas. Mezi ty, kteří v úvodním utkání nejvíce zklamali, patří fotbalisté Německa.

20.6.2018 v 12:15 | Karma článku: 34.33 | Přečteno: 5091 | Diskuse

Josef Nožička

Až 5 % studentů neodmaturuje ani na třetí pokus. Je správným řešením zlehčit maturity?

Vášnivé mediální debaty, vyvolané nepříliš příznivou bilancí maturitních testů v jarní části, již pomalu utichly. Lze však očekávat, že po podzimním maturitním termínu znovu vypuknou.

19.6.2018 v 14:18 | Karma článku: 26.22 | Přečteno: 756 | Diskuse

Josef Nožička

Takhle by to pane prezidente opravdu nešlo!

Tiskovým brífinkem, na kterém byly spáleny červené trenky, rozladil prezident Zeman nejenom české novináře...

17.6.2018 v 0:08 | Karma článku: 39.97 | Přečteno: 6560 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Opl

Sajrajt, nic než sajrajt !!!

Dcerka má dnes 5. narozeniny a s ohledem na to šílené vedro jsme jí chtěli udělat radost i dobrou a kvalitní zmrzlinou. Načítal jsem obsah složení ve 3 obchodech. Chtějí nás všechny úmyslně otrávit ?

21.6.2018 v 11:25 | Karma článku: 20.33 | Přečteno: 395 | Diskuse

Jiří Turner

Kladivo na migranty

„Eréč migroš neméči, huňár scépeň kámoš.“ Volněji přeloženo: "Zastávej se, holoubku, migrantů, a zavřeme tě, až zcepeníš." To je pasáž z „pokrokového“ maďarského zákona, který kriminalizuje pomoc migrantům a utečencům.

21.6.2018 v 11:14 | Karma článku: 9.12 | Přečteno: 456 | Diskuse

Přemysl Čech

V jakém údaji má Česká pošta ohromný náskok před svojí konkurencí?

Asi si mnozí z vás po přečteni názvu mého článku ťukají na čelo a myslí si něco hodně peprného či nevyslovitelného o mém duševním zdrav jako následku dlouhodobého vlivu státního podniku Česká pošta.

21.6.2018 v 10:40 | Karma článku: 6.56 | Přečteno: 296 | Diskuse

Jan Ziegler

Kolik korun stojí cestování v krajských městech České republiky?

Ceny nejlevnějšího krátkodobého obyčejného papírového jízdného v městské dopravě v krajských městech České republiky a největšího středočeského města Kladna. Nejlevnější je Zlín.

21.6.2018 v 10:15 | Karma článku: 7.92 | Přečteno: 355 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Dalo by se říci, že Německo s válkou a s územními nároky nikdy nepřestalo…

... pokud si za slovem válka nepředstavíme jen krutý fyzický boj, ale také třeba „jen“ dobývání a obsazování cizích území, ovládání cizích národů, nebo vnucování vůle silnějšího slabšímu...

21.6.2018 v 10:12 | Karma článku: 32.81 | Přečteno: 759 | Diskuse
Počet článků 928 Celková karma 40.08 Průměrná čtenost 2916
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".
Najdete na iDNES.cz