Nekecáme, makáme… a přesto reformu financování školství opět odkládáme

13. 06. 2018 14:35:06
Od 1. ledna příštího roku měla začít platit reforma financování regionálního školství, od které si mnohé školy slibovaly spravedlivější rozdělovaní finančních prostředků od státu. Bohužel nezačne...

Reformu financování regionálního školství (tedy základních a středních škol) schválila Poslanecká sněmovna a následně i Senát již začátkem loňského roku s tím, že začne platit od 1. ledna 2019. Její základní myšlenkou je, že dosavadní systém financování podle počtu zapsaných žáků bude nahrazen systémem, garantujícím financování podle skutečného rozsahu vzdělávání. Konkrétně půjde o to, že rozhodující bude nikoliv počet žáků, ale počet hodin, které se ve škole odučí. Když například vedení školy rozhodne, že se bude třída o 24 žácích kvůli zkvalitnění výuky dělit na poloviny nejenom na výuku cizích jazyků, ale například i na informační technologie nebo cvičení z matematiky, nový systém jí na to finanční prostředky poskytne. S tím, že budou stanoveny určité rozumné limity, aby nedocházelo k extrémům takového typu, že se bude někde dělit na poloviny třída o 10 žácích.

Takový systém by mi určitě přišel spravedlivější a férovější než stávající systém financování dle počtu žáků. Někdo možná namítne, že i ve školství mají platit tržní mechanismy, a proto je spravedlivější i jednodušší, když škola s dvojnásobným počtem žáků dostane prostřednictvím svého zřizovatele od státu i dvojnásobné množství peněz. Na první pohled to možná působí logicky.

Zkusím však uvést názorný příklad. Vezměme dvě střední školy, z nichž jedna bude mít 300 žáků a druhá 200 žáků. Ta první bude mít 10 tříd s plnou kapacitou 30 žáků a přijme k maturitnímu studiu prakticky každého, kdo se přihlásí (tedy např. i žáka, který má v deváté třídě na vysvědčení čtyřky a u přijímacích zkoušek získá z 50 možných bodů pouhých 5). Na této škole také dojde téměř každý žák až k maturitě. Tam už jsou však výsledky především u státní části zpravidla horší a poměrně velké procento žáků zde neuspěje.

Naproti tomu druhá uvedená škola se nesnaží za každou cenu naplnit třídy na plnou kapacitu a některé uchazeče, kteří nemají k maturitnímu studiu reálné předpoklady, při přijímacím řízení odmítne. Také na této škole nikdo z vedení nepřemlouvá žádného učitele, který občas dá někomu na vysvědčení pětku, aby tak nečinil, protože škola kvůli každému žákovi, jenž ze školy odejde, přichází o peníze. Díky tomu má tato škola v průměru jen 20 žáků ve třídě, zato však převážná většina z nich úspěšně zvládne maturitu na první pokus a také se dobře uplatní v praxi.

A tak se ptám: je efektivní, když v tomto uvedeném případě dostane dle současného způsobu financování první škola jeden a půlkrát větší objem finančních prostředků než druhá škola? Poslanci za ODS v čele s Václavem Klausem mladším (s kterým se jinak v řadě názorů, týkajících se školství, shodnu) jsou zřejmě přesvědčeni, že ano, neboť navrhovali odložení reformy financování školství o 10 let(!) To sice vládní ANO odmítlo, současný ministr školství Robert Plaga však brzy začal koketovat s myšlenkou aspoň určitého odložení této reformy, kvůli níž by bylo třeba přidat do resortu školství zhruba 11 miliard korun ročně navíc.

Ještě koncem března nicméně premiér v demisi Andrej Babiš všechny ujišťoval při jednání vlády, že potřebných 11 miliard se ve státním rozpočtu najde a tak reforma skutečně začne od ledna 2019 platit (viz odkaz zde). Po necelých 3 měsících už je však zase vše jinak: zástupci ANO navrhli při projednávání novely školského zákona odložení reformy na rok 2020 a ministr Plaga včera toto odložení podpořil (viz odkaz zde).

Těžko říci, proč se pan ministr takto rozhodl – možná se těch 11 miliard zdálo některým vlivným lidem z ANO moc. Částka to pravda není úplně malá, ovšem na rozdíl od některých případů, kdy se vyhazují peníze ze státní kasy zcela zbytečně, by zde šlo o rozumnou investici do budoucích generací. Navíc by po zavedení reformy některé střední školy nebyly nuceny přijímat ke studiu úplně každého, kdo se přihlásí, a za pár let by tak nejspíš byl počet propadlíků u státních maturit o něco menší než nyní. Je proto škoda, že v tomto případě se proklamované heslo politiků z hnutí ANO „Nekecáme, makáme!“ nenaplnilo.

Autor: Josef Nožička | středa 13.6.2018 14:35 | karma článku: 32.01 | přečteno: 2304x

Další články blogera

Josef Nožička

Právo kritizovat Českou televizi má jak běžný občan, tak i prezident

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek veřejně vyslovil přání, aby se změnilo vedení České televize, k čemuž by mohlo vést neschválení výročních zpráv o hospodaření veřejnoprávní televize Poslaneckou sněmovnou.

15.6.2019 v 18:15 | Karma článku: 43.04 | Přečteno: 2768 | Diskuse

Josef Nožička

Když si někteří lidé nerozumí se svým národem…

Scénáristu, dramatika i herce Zdeňka Svěráka nejspíš téměř celý národ uznává jako významného umělce, svými politickými postoji však pan Svěrák naopak národ často rozděluje...

13.6.2019 v 13:45 | Karma článku: 47.26 | Přečteno: 10010 | Diskuse

Josef Nožička

Více něž moderní stranu 21. století mně Piráti stále více připomínají „béčko“ TOP 09

Jsou Piráti moderní politickou stranou, lákající především mladé a vzdělané voliče, nebo je to partaj, stále více jdoucí ve šlépějích Kalouskovy TOP 09?

11.6.2019 v 13:48 | Karma článku: 41.44 | Přečteno: 1607 | Diskuse

Josef Nožička

Kauza Altner se po 19 letech vrací na začátek. I takhle „funguje“ české soudnictví

V kauze Zdeněk Altner versus ČSSD jme již byli po dobu 19 let jejího trvání spousty překvapivých obratů. A jak se po včerejšku zdá, její konec je stále v nedohlednu...

8.6.2019 v 18:15 | Karma článku: 41.22 | Přečteno: 3352 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Jeřábek

Jak poznáte trolla

Znáte je všichni. Vždycky se jeden nebo dva musejí objevit. A přes mnohá varování a odstrašující případy do jejich tenat občas nějaký ubožák stejně upadne. Ostatně z diskuzí pod zdejšími blogy by se dala psát seminární práce.

16.6.2019 v 17:46 | Karma článku: 4.67 | Přečteno: 182 | Diskuse

Miroslav Nigrin

Gratulanti Čaputové

V podstatě ještě nedosedla na prezidentský stolec a už jsou tady pokrytečtí gratulanti. Proč pokrytečtí, protože vyzdvihují její dozajista splněnou představu spojení společnosti,

16.6.2019 v 16:06 | Karma článku: 31.00 | Přečteno: 694 | Diskuse

Petr Altman

Proč už nekupuji škodovky...

Škodovky se mi líbí a považuji je za povedená a kvalitní auta. Přesto jsem se před lety dobrovolně těchto aut vzdal a zahájil tak s mladoboleslavským gigantem svůj soukromý a značně nerovný boj :-)

16.6.2019 v 13:53 | Karma článku: 33.03 | Přečteno: 2613 | Diskuse

Karel Ábelovský

Proč se dnes říká, že doba je postfaktická?

Nejspíš proto, že fakta už nehrají tu zásadní roli, důležitější zdá se je, kdo co říká, než jen to, co nám říká; společnost je rozdělena, to snad vidí a uznají všichni. Proč zde někteří i nadále toto rozdělení prohlubují?

16.6.2019 v 12:11 | Karma článku: 7.46 | Přečteno: 207 | Diskuse

Jan Šesták

Česká pošta dává tento víkend lekci úplně všem!

Kdykoli se blíží nějaký státní či religiózní svátek, veškerá média informují dennodenně nejméně týden dopředu, které obchody budou otevřeny či ne, a z jakých důvodů. Stejně tak se celý další týden přímo vědecky všechno rozebírá.

16.6.2019 v 10:42 | Karma článku: 16.30 | Přečteno: 714 | Diskuse
Počet článků 1050 Celková karma 39.15 Průměrná čtenost 3157

Píši hlavně o politice, školství a sportu. Napsal jsem zde již přes tisíc článků, k tomu nesčetný počet příspěvků do diskusí...

 

Najdete na iDNES.cz