Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza sportovních dotací – další velké mediální téma s nulovým výsledkem?

10. 08. 2018 17:40:00
Faltýnek prý chtěl peníze pro sportovní halu v Jeseníku, Sobotka pro halu ve Slavkově, Chvojka pro TJ Hlinsko, Jurečka pro Sokol Kokory, Rychetský pro tenisové kurty v Lužánkách...

Kauza ohledně zneužívání sportovních dotací z ministerstva školství (někdy v médiích označovaná jako „Kauza Pelta“) vypukla v květnu loňského roku, když byli vzati do vazby tehdejší předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta a náměstkyně na ministerstvu školství Simona Kratochvílová. Po několika dnech kvůli ní rezignovala i tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová.

Dle zjištění policistů se totiž o dotačních stamilionech pro české sportovce nerozhodovalo v kancelářích ministerstva školství, ale v soukromém bytě náměstkyně Kratochvílové, přičemž se rozdělovaly nikoliv dle potřeb jednotlivých sportovních klubů, ale dle potřeb šéfa českého fotbalu Pelty a jeho známých či blízkých. Podle detektivů byla tímto počínáním způsobena škoda ve výši téměř půl miliardy korun (viz například odkaz zde).

Jak vyšetřování kauzy pokračovalo dále? Pelta by propuštěn z vazby zhruba za měsíc (během pobytu ve vazbě se vzdal funkce předsedy fotbalové asociace, kterou ovšem prostřednictvím spřízněných osob ovládá nadále), Kratochvílová za necelé 3 měsíce. Obviněni dále byli předseda České unie sportu Miroslav Jansta a její generální sekretář Jan Boháč, ministerstvo školství zrušilo či pozastavilo některé dotační programy pro sportovní kluby, čímž ovšem některým z nich způsobilo takřka existenční potíže.

Policie i po roce a čtvrt prý na kauze stále horlivě pracuje, dle zpráv v médiích si pozvala k téměř celodennímu výslechu exministryni školství Valachovou (dnes poslankyni za ČSSD). A dle dnešního článku v MF DNES s titulkem Exministři u výslechu kvůli sportovním dotacím byla Valachová tázána především na to, zda u ní někteří vlivní politici lobbovali za přidělování sportovních dotací pro kluby, na které měli určité osobní vazby. Dle reportáže v MF DNES je například místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek v podezření, že lobboval za přidělení dotací pro sportovní halu v Jeseníku. Bývalý ministr pro lidská práva a nynější šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka prý zase chtěl peníze pro TJ Hlinsko (odkud Chvojka pochází), bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka pro Sokol Kokory, což je obec na Přerovsku, sousedící s Jurečkovým bydlištěm. Jelikož dotace pro rekonstrukci sportovní haly dostalo i město Slavkov, upadl v podezření i bývalý premiér Bohuslav Sobotka. A z lobbování je dokonce podezřelý i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který má prý vazby na tenisový klub v brněnských Lužánkách...

Jistě zajímavé počtení a jen to ukazuje v plné nahotě, že přidělování jakýchkoliv dotací u nás funguje dle zásady já na bráchu, brácha na mě... Ovšem problém je v tom, že výše popsané počínání politiků samo o sobě nejspíš není trestné. Stejně tak jako není trestné, pokud se například starosta Dolní Lhoty snaží přesvědčit krajské zastupitele, že jeho obec potřebuje dotaci pro opravu místní knihovny naléhavěji než sousední Horní Lhota, a neovlivňuje ho například tím, že členům krajského zastupitelstva slibuje za přidělení dotace 50 litrů vína nebo pozvání na místní hody či obecní zabíjačku.

Takže pokud policisté nemají k dispozici i nějaké hmatatelné důkazy o poskytnutí příslušného úplatku v jakékoliv formě, nevidím možnost potrestání těchto „lobbistů“ jako příliš reálnou. Je proto otázkou, nakolik navzdory zajímavým článkům v některých médiích policie za rok a čtvrt skutečně v případu pokročila, a druhou věcí pak je, jak dlouho budou následně řešit kauzu sportovních dotací české soudy. A při vzpomínce na to, že například kauzu H-System nebo kauzu Altner versus ČSSD řešily 20 let, kauzu železničního neštěstí ve Studénce 10 let (aniž by byl viník zjištěn a potrestán), 5 let se bez hmatatelných výsledků řeší kauza Nagyová...

Rád bych se mýlil, ale trochu se obávám toho, aby kauza zneužití sportovních dotací nebyla jen další z velkých mediálních kauz, jejíž vyšetřování bude probíhat spoustu let a jejíž konečný výsledek bude de facto nulový. Velké ryby typu Miroslava Pelty každopádně zatím mohou v klidu spát...

Autor: Josef Nožička | pátek 10.8.2018 17:40 | karma článku: 36.08 | přečteno: 1949x


Další články blogera

Josef Nožička

Příběh muslimky, odmítající při pohovoru podat ruku – jde opravdu o malichernost?

Švédský soud se tento týden zastal muslimky, která při pracovním pohovoru odmítla přítomnému muži podat ruku, a přiznal jí odškodné ve výši 40 tisíc švédských korun.

17.8.2018 v 18:10 | Karma článku: 38.76 | Přečteno: 1251 | Diskuse

Josef Nožička

Hotel Moskva bude přejmenován na Hotel Majdan

Počátkem září sehraje ukrajinská fotbalová reprezentace v Uherském Hradišti zápas Ligy národů s českou reprezentací. Ubytování bylo Ukrajincům nabídnuto ve zlínském hotelu Moskva...

15.8.2018 v 11:15 | Karma článku: 36.37 | Přečteno: 1475 | Diskuse

Josef Nožička

ME v atletice – kam se poděla pověstná německá preciznost?

Váznoucí doprava na stadion, příliš dlouhý čas, který museli atleti strávit před startem závodu ve svolavatelně, ne úplně nejlépe sestavený časový harmonogram – na tohle nebyl člověk u Němců dříve zvyklý...

13.8.2018 v 14:20 | Karma článku: 36.57 | Přečteno: 1753 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Jakub Beznoska

Polopravdy v médiích

Média mají obrovskou moc a většina lidí jim bezmezně důvěřuje. Což se ukázalo i v případě tragického utonutí dvou vietnamských chlapců.

15.8.2018 v 4:36 | Karma článku: 42.12 | Přečteno: 3027 | Diskuse

Vít Janša

Česko páchá komunikační sebevraždu

Nepíši články na téma cikáni a podobně. Vždy mám pocit, že je to trochu laciné, otřepané a že o tom stejně píše kde kdo. Ale zajímá mě, jak se mění náš jazyk, vyjadřování, komunikace. Příklad? Krvavý útok na koupališti v Dubí.

10.8.2018 v 13:06 | Karma článku: 36.66 | Přečteno: 1261 | Diskuse

Lubomír Stejskal

BBC ve stylu goebbelsovské propagandy? (Doplněno)

Izrael byl ve středu a v noci zasypán 150 střelami vypálenými z teroristického Pásma Gazy. Na tyto útoky zareagovala armáda židovského státu leteckými údery. Zemřeli při nich lidé, ba děti. Na území agresora.

9.8.2018 v 10:05 | Karma článku: 46.30 | Přečteno: 7352 | Diskuse

Lubomír Zemanec

Možná tu ještě jsem...

Bílé mráčky se toulají modrou oblohou a horký vánek si s nimi pohrává. Já se brouzdám nad Vltavou,Praha si jede svůj tanec a dláždění mi hoří pod nohama. Vracím se zpět do krásných a snad i těžkých časů,závidím zmizelým láskám.

9.8.2018 v 8:00 | Karma článku: 7.63 | Přečteno: 173 | Diskuse
Počet článků 946 Celková karma 37.85 Průměrná čtenost 2945
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".
Najdete na iDNES.cz