Kauza sportovních dotací – další velké mediální téma s nulovým výsledkem?

10. 08. 2018 17:40:00
Faltýnek prý chtěl peníze pro sportovní halu v Jeseníku, Sobotka pro halu ve Slavkově, Chvojka pro TJ Hlinsko, Jurečka pro Sokol Kokory, Rychetský pro tenisové kurty v Lužánkách...

Kauza ohledně zneužívání sportovních dotací z ministerstva školství (někdy v médiích označovaná jako „Kauza Pelta“) vypukla v květnu loňského roku, když byli vzati do vazby tehdejší předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta a náměstkyně na ministerstvu školství Simona Kratochvílová. Po několika dnech kvůli ní rezignovala i tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová.

Dle zjištění policistů se totiž o dotačních stamilionech pro české sportovce nerozhodovalo v kancelářích ministerstva školství, ale v soukromém bytě náměstkyně Kratochvílové, přičemž se rozdělovaly nikoliv dle potřeb jednotlivých sportovních klubů, ale dle potřeb šéfa českého fotbalu Pelty a jeho známých či blízkých. Podle detektivů byla tímto počínáním způsobena škoda ve výši téměř půl miliardy korun (viz například odkaz zde).

Jak vyšetřování kauzy pokračovalo dále? Pelta by propuštěn z vazby zhruba za měsíc (během pobytu ve vazbě se vzdal funkce předsedy fotbalové asociace, kterou ovšem prostřednictvím spřízněných osob ovládá nadále), Kratochvílová za necelé 3 měsíce. Obviněni dále byli předseda České unie sportu Miroslav Jansta a její generální sekretář Jan Boháč, ministerstvo školství zrušilo či pozastavilo některé dotační programy pro sportovní kluby, čímž ovšem některým z nich způsobilo takřka existenční potíže.

Policie i po roce a čtvrt prý na kauze stále horlivě pracuje, dle zpráv v médiích si pozvala k téměř celodennímu výslechu exministryni školství Valachovou (dnes poslankyni za ČSSD). A dle dnešního článku v MF DNES s titulkem Exministři u výslechu kvůli sportovním dotacím byla Valachová tázána především na to, zda u ní někteří vlivní politici lobbovali za přidělování sportovních dotací pro kluby, na které měli určité osobní vazby. Dle reportáže v MF DNES je například místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek v podezření, že lobboval za přidělení dotací pro sportovní halu v Jeseníku. Bývalý ministr pro lidská práva a nynější šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka prý zase chtěl peníze pro TJ Hlinsko (odkud Chvojka pochází), bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka pro Sokol Kokory, což je obec na Přerovsku, sousedící s Jurečkovým bydlištěm. Jelikož dotace pro rekonstrukci sportovní haly dostalo i město Slavkov, upadl v podezření i bývalý premiér Bohuslav Sobotka. A z lobbování je dokonce podezřelý i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který má prý vazby na tenisový klub v brněnských Lužánkách...

Jistě zajímavé počtení a jen to ukazuje v plné nahotě, že přidělování jakýchkoliv dotací u nás funguje dle zásady já na bráchu, brácha na mě... Ovšem problém je v tom, že výše popsané počínání politiků samo o sobě nejspíš není trestné. Stejně tak jako není trestné, pokud se například starosta Dolní Lhoty snaží přesvědčit krajské zastupitele, že jeho obec potřebuje dotaci pro opravu místní knihovny naléhavěji než sousední Horní Lhota, a neovlivňuje ho například tím, že členům krajského zastupitelstva slibuje za přidělení dotace 50 litrů vína nebo pozvání na místní hody či obecní zabíjačku.

Takže pokud policisté nemají k dispozici i nějaké hmatatelné důkazy o poskytnutí příslušného úplatku v jakékoliv formě, nevidím možnost potrestání těchto „lobbistů“ jako příliš reálnou. Je proto otázkou, nakolik navzdory zajímavým článkům v některých médiích policie za rok a čtvrt skutečně v případu pokročila, a druhou věcí pak je, jak dlouho budou následně řešit kauzu sportovních dotací české soudy. A při vzpomínce na to, že například kauzu H-System nebo kauzu Altner versus ČSSD řešily 20 let, kauzu železničního neštěstí ve Studénce 10 let (aniž by byl viník zjištěn a potrestán), 5 let se bez hmatatelných výsledků řeší kauza Nagyová...

Rád bych se mýlil, ale trochu se obávám toho, aby kauza zneužití sportovních dotací nebyla jen další z velkých mediálních kauz, jejíž vyšetřování bude probíhat spoustu let a jejíž konečný výsledek bude de facto nulový. Velké ryby typu Miroslava Pelty každopádně zatím mohou v klidu spát...

Autor: Josef Nožička | pátek 10.8.2018 17:40 | karma článku: 36.38 | přečteno: 2056x

Další články blogera

Josef Nožička

Je třeba, aby BIS dohlédla nejenom na výuku dějepisu, ale i na jiné předměty

BIS vydala závěrem roku výroční zprávu, v níž kritizovala styl výuky dějepisu v dnešní době. A dle jejích analytiků se při výuce moderních dějin stále uplatňuje sovětský výklad, případně proruské panslovanství.

15.1.2019 v 11:40 | Karma článku: 47.59 | Přečteno: 6898 | Diskuse

Josef Nožička

Výročí Palacha: skončí květiny od Zemana a Babiše opět v koši? Co by na to asi řekl Kryl?

Dne 16. ledna si připomeneme 50. výročí smrti studenta Jana Palacha, který se v roce 1969 upálil na protest proti okupaci Československa sovětskými vojsky. I současní politici chystají tohle významné výročí uctít...

13.1.2019 v 11:11 | Karma článku: 39.19 | Přečteno: 1587 | Diskuse

Josef Nožička

Učitelé versus rodiče. Proč konfliktů přibývá?

Absolventů učitelských oborů, kteří opravdu chtějí jít po dokončení vysoké školy učit, je u nás dost málo. Navíc řada těch, kteří do školství přece jen nastoupí, odtud velmi brzy odchází.

8.1.2019 v 18:10 | Karma článku: 41.76 | Přečteno: 4233 | Diskuse

Josef Nožička

Děti teroristů mají právo žít v Belgii, aneb kam až ta politická korektnost spěje?

Mají i děti teroristů, přesněji řečeno děti rodičů, kteří odešli bojovat do Sýrie po boku islámských radikálů, právo v Belgii žít? Podle rozhodnutí belgického soudu ano.

6.1.2019 v 10:52 | Karma článku: 46.30 | Přečteno: 6162 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Ondřej Höppner

Průlomový případ: „Sestra Smrt“ vysoudila na deníku Blesk skoro milion korun

Vydavatel bulvárních deníků Blesk a Aha! mediální dům Czech News Center (CNC) má zdravotní sestře Věře Marešové zaplatit 840 tisíc korun za lživé články o tom, že zabila šest lidí. Děsivá souvislost s případem Petra Kramného.

17.1.2019 v 19:11 | Karma článku: 21.69 | Přečteno: 842 | Diskuse

Petr Bystron

"V Německu není svoboda slova!" říka házenkářská hvězda

Špičkový německý házenkář Stephan Kretschmar způsobil mediální skandál. V rozhovoru pro portálu t-online řekl, že v Německu fakticky není svoboda slova.

16.1.2019 v 7:30 | Karma článku: 44.14 | Přečteno: 4199 | Diskuse

Ondřej Höppner

Nevěsta se vyspala s číšníkem, teď mu hrozí kriminál

Co se stane v Hracholuscích, zůstane v Hracholuscích? Opilá nevěsta se pár dní před svatbou vyspala na hotelovém pokoji s číšníkem. Přistihla je kamarádka - a jejda! Číšníkovi teď hrozí deset let vězení kvůli údajnému znásilnění.

15.1.2019 v 16:33 | Karma článku: 45.80 | Přečteno: 8088 | Diskuse

Tadeáš Firla

Žijeme jako v dávnověku

Vděčnost za současný 'Hlas lidu" Až teprve nedávno jsem si uvědomil, že vlastně mít možnost se vyjádřit, nebo svobodně napsat cokoliv, je naše lidská touha od věků. Vzpomínám, jak jsme si ztěžovali...

15.1.2019 v 10:14 | Karma článku: 5.45 | Přečteno: 196 | Diskuse

Jaroslav Novák

ČT naplno dezinformuje - tají naše odposlechy pro USA

Rozběhla se mediální válka s čínskou Huawei, protože její technologie pomáhají čínské špionáži. S nadějí jsem čekal, že třaskavé téma média zanalyzují a zveřejní informace o tom kým a jak jsme sledovaní a to ze všech stran.

14.1.2019 v 11:50 | Karma článku: 43.46 | Přečteno: 3715 | Diskuse
Počet článků 993 Celková karma 43.16 Průměrná čtenost 3116
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Najdete na iDNES.cz