Zemanův 28. říjen: rozpačitá předehra, ale nakonec takřka bezchybný výkon

29. 10. 2018 14:03:36
Včera jsme oslavili 100. výročí založení Československé republiky. A byť měli mnozí obavy z toho, jaký exces při nich předvede prezident Miloš Zeman, tyto obavy se ukázaly jako liché.

V souvislosti s chystanými oslavami 100. výročí vzniku samostatného československého státu vyjadřovali mnozí lidé obavy z toho, jak se této mimořádné slavnostní příležitosti zhostí prezident naší země Miloš Zeman. Přičemž se spekulovalo o tom, kolik svých politických odpůrců při nich urazí, kolik vulgárních výrazů do svých projevů zapasuje či zda vůbec bude v jeho silách zvládnout vzhledem k svému zdravotnímu stavu všechny akce, spojené s oslavami státního svátku. Tak aspoň spekulovali ti, kteří mu příliš nefandí, přičemž na různých diskusních fórech vyslovovali i „upřímné“ obavy z toho, že si kvůli osobě současného českého prezidenta opět řízneme mezinárodní ostudu.

K tomu poslednímu zcela jistě nedošlo a naopak to, že na oslavy vzniku Československé republiky dorazili i tak významní světoví politici jako německá kancléřka Merkelová, francouzský prezident Macron či americký ministr obrany Mattis, spíše svědčí o tom, že to s tou obávanou mezinárodní izolací naší země kvůli osobám současného prezidenta či premiéra zase tak hrozné nebude. Pravda, nedorazil nikdo z vrcholných představitelů Evropské unie, ale troufnu si říci, že tato skutečnost většině českých občanů nejspíš zase tak moc nevadila.

Nutno ovšem říci, že předehra k sobotním a nedělním oslavám ze strany prezidenta Zemana skutečně rozpačitá či zbytečně dramatická byla. Tím mám na mysli nepozvání některých jeho odpůrců na předávání státních vyznamenání na Pražský hrad, když k „tradičním nezvaným“ typu rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka letos přibyli i někteří Zemanovi permanentní kritici z řad poslanců, jako například Miroslav Kalousek, Dominik Feri či Petr Gazdík. I když lze vcelku chápat, že Miloš Zeman tyto politiky moc nemusí, při takto slavnostní příležitosti by měl být velkorysý i vůči svým odpůrcům, a jeho gesto proto vyvolalo negativní reakce i u některých z těch, co na Hrad pozváni byli.

Při samotných oslavách však už šlo českému prezidentovi stěží něco vytknout (byť nepochybuji o tom, že jeho odpůrci zcela jistě něco najdou). Jeho proslovy při sobotním slavnostním otevření zrekonstruovaného Národního muzea či při nedělní vojenské prohlídce na Evropské třídě byly výstižné a adekvátní významu stoletého výročí vzniku našeho státu. A když se v sobotu v Národním muzeu mezi pozvanými lidmi našel i jeden, který této příležitosti využil k pokřikům typu „Hanba prezidentovi!“, Zeman se nad jeho počínáním povznesl slovy: „Každý máme úroveň, jakou máme. Někdy tuto úroveň předvádíme i při těch nejméně vhodných příležitostech.“

Za zvlášť zdařilý pak hodnotím jeho nedělní projev, přednesený ve Vladislavském sále při příležitosti udělení státních vyznamenání (kdo ho neslyšel, jeho celý přepis najde zde). Šlo o projev vyvážený, ve kterém prezident zmínil význam naší vojenské mise v Afghánistánu, zmínil se o některých významných a zároveň trochu zapomenutých postavách, spojených se vznikem československého státu a obdobím první republiky, mluvil o významu boje proti ekonomické kriminalitě i o konkrétních zásluhách některých vyznamenaných. Jeho brilantní a jako vždy spatra přednesený projev se tentokrát obešel nejenom bez vulgárních výrazů (jak moc udělá například to, když místo výrazu bojovníci proti „ekonomickým zm*dům“ použije termín bojovníci proti ekonomické kriminalitě), ale i bez ostrých útoků na své odpůrce. Jenom škoda, že tomu tak u Miloše Zemana není pokaždé, napadlo nejspíš řadu přítomných ve Vladislavském sále i diváků u televizních obrazovek...

Pokud lze prezidentovi v souvislosti se sobotními a nedělními oslavami něco vytknout, tak jen jako obvykle výběr některých vyznamenaných. Kromě řady těch, kteří si ho nepochybně zasloužili, má totiž asi skoro každý, ať už patří k Zemanovým odpůrcům nebo naopak příznivcům, určité pochybnosti o tom, zda si státní vyznamenání zaslouží i lidé jako například podnikatel Pavol Krúpa, básník Karel Sýs či herec Ivan Vyskočil. Zde by se asi měl prezident pro příště řídit zásadou, že méně někdy znamená více...

Autor: Josef Nožička | pondělí 29.10.2018 14:03 | karma článku: 43.85 | přečteno: 5715x

Další články blogera

Josef Nožička

Je to jasné jak facka: Slonkovou s Kubíkem zaúkolovala Šojdrová!

Jednali reportéři Seznamu Sabina Slonková a Jiří Kubík v něčím zájmu, když se rozhodli zdiskreditovat Andreje Babiše? Zatímco v předchozích dnech se o tom jen spekulovalo, po dnešku už je to jasné jak facka!

16.11.2018 v 18:10 | Karma článku: 36.10 | Přečteno: 1558 | Diskuse

Josef Nožička

Podivné to způsoby Slonkové s Kubíkem

Vydrží po včerejšku Andrej Babiš na pozici premiéra do konce tohoto roku? A jaký je váš názor na praktiky, které v této kauze ukázali investigativní reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík?

14.11.2018 v 8:03 | Karma článku: 46.37 | Přečteno: 6939 | Diskuse

Josef Nožička

Sledovat české fedcupové reprezentantky opravdu není nic pro kardiaky (ale stojí to za to)

České tenisové reprezentantky to opět dokázaly: ve vyprodané O2 Areně smetly americké tenistky 3:0 na zápasy a pošesté za posledních 8 let se staly vítězkami populárního Fed Cupu.

12.11.2018 v 12:34 | Karma článku: 33.94 | Přečteno: 1220 | Diskuse

Josef Nožička

Problém s valašským medvědem je konečně vyřešen!

S medvědem, potulujícím se po lesích Zlínského kraje, si dlouho nevěděli na Valašsku rady. Nepomáhaly odchytové klece ani rady různých odborníků. Až jednou ve Frenštátě pod Radhoštěm...

8.11.2018 v 18:10 | Karma článku: 26.75 | Přečteno: 1623 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Bostl

Průhonická politika

V předvečer 17. listopadu bych se chtěl vyjádřit k politice Andreje Babiše, kauze Čapí hnízdo, dopadu na náš politický systém a v poslední řadě také osvětlit některá fakta a vyvrátit lži předsedy vlády.

16.11.2018 v 20:39 | Karma článku: 17.29 | Přečteno: 396 | Diskuse

David Wiltsch

Paradox Babiš

Kauzu Čapí hnízdo už zná každý a událostí posledních dní zjevně taktéž nezůstal nikdo ušetřen. Proč se jimi tedy dále nějak do hloubky zabývat. Nejlepším bojem se lží a hloupostí přeci jen bývají sarkasmus a ironie.

16.11.2018 v 20:09 | Karma článku: 15.98 | Přečteno: 446 | Diskuse

Karel Trčálek

Je to jasné, Slonkovou a Kubíka zaúkolovala Šojdrová. Chudáček zase a opět zneužitý Havel!

Člověk by málem řekl, taková novinářská konstrukce. Ale je to samozřejmě dobře načasované na 17. listopad. Chudák zase a opět zneužitý Havel!

16.11.2018 v 19:53 | Karma článku: 13.70 | Přečteno: 485 | Diskuse

Josef Nožička

Je to jasné jak facka: Slonkovou s Kubíkem zaúkolovala Šojdrová!

Jednali reportéři Seznamu Sabina Slonková a Jiří Kubík v něčím zájmu, když se rozhodli zdiskreditovat Andreje Babiše? Zatímco v předchozích dnech se o tom jen spekulovalo, po dnešku už je to jasné jak facka!

16.11.2018 v 18:10 | Karma článku: 36.10 | Přečteno: 1558 | Diskuse

Radomil Bábek

Sociopat u moci? Zle, matičko, zle …

Pokud se sociopat, člověk bez svědomí a studu, dostane do vrcholových pater společnosti, je zle. To je situace extrémně nebezpečná a společnosti může jít o přežití. Hrůza pomyslet, že by se takový člověk stal třeba premiérem.

16.11.2018 v 17:45 | Karma článku: 24.35 | Přečteno: 677 | Diskuse
Počet článků 973 Celková karma 41.48 Průměrná čtenost 3050
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Najdete na iDNES.cz