Učitelé versus rodiče. Proč konfliktů přibývá?

8. 01. 2019 18:10:00
Absolventů učitelských oborů, kteří opravdu chtějí jít po dokončení vysoké školy učit, je u nás dost málo. Navíc řada těch, kteří do školství přece jen nastoupí, odtud velmi brzy odchází.

Na stránkách iDNES mě nedávno zaujal článek redaktorky Radky Hrdinové s výmluvným titulkem Rodiče dostali za tři. Mladým učitelům se nelíbí, jak s nimi jednají. Píše se v něm o výzkumu brněnské Masarykovy univerzity, prováděném mezi novými učiteli s praxí kratší než tři roky. Dle výsledků průzkumu uvažuje zhruba každý třetí z těchto začínajících učitelů o změně školy či dokonce povolání. Jako hlavní důvody jejich nespokojenosti jsou přitom uváděny nepříliš vysoké platy, nízká společenská prestiž učitelské profese a také konflikty s rodiči.

Opravdu není moc radostné takové zprávy číst. Čeští učitelé totiž skutečně stárnou a jejich průměrný věk se dle statistik již blíží padesátce. Přitom, jak známo, noví mladí učitelé se do škol příliš nehrnou a absolventi učitelských oborů po ukončení vysokoškolského studia dost často jdou pracovat jinam než do školství. Je proto obzvlášť smutné, že i mnozí z těch, kteří opravdu šli studovat pedagogickou fakultu kvůli tomu, že se toužili stát učiteli, své místo za katedrou brzy opouští.

Nyní k těm výše uvedeným hlavním důvodům, proč chce v dnešní době řada (nejenom) mladých učitelů ze školství odejít. Podle tabulky, kterou je možno v článku na iDNES nalézt, tázaní učitelé v průzkumu úplně nejhůře hodnotili výši svého platu, následně prestiž učitelů v očích veřejnosti, problémy s rodiči pak skončily v tabulce na třetím místě od konce. Ovšem dle mého názoru tvoří všechny tyhle tři důvody pomyslné spojené nádoby.

Zvěsti o tom, že učitelé berou méně než pokladní v supermarketech (jak se občas píše v některých médiích), jsou nejspíš přehnané. Ovšem v porovnání s většinou profesí, pro které je obvykle vyžadováno vysokoškolské vzdělání, opravdu nízké jsou. A s tím souvisí i společenská prestiž - byť je naštěstí v dnešní době stále ještě dost lidí, kteří úspěch či něčí kvality nepoměřují jen podle vydělaných peněz. Ovšem zároveň je i docela dost takových lidí, kteří tak činí, a v jejich očích proto průměrně vydělávající učitelé neobstojí v porovnání nejenom s právníky, zaměstnanci bank či IT specialisty, ale i s některými profesemi, pro něž vystudovat vysokou školu nutné není. Proto dost možná i některým rodičům dává tohle pocit jakési nadřazenosti při jejich jednání s učiteli.

Rozhodně nechci, aby můj článek vyzněl ve stylu: dejte učitelům více peněz, jejich vyšší společenská prestiž tak bude zajištěna a rodiče je budou více respektovat. Já osobně si navíc na rodiče příliš stěžovat nemohu, za 25 let mé pedagogické praxe si žádný konflikt s nespokojeným rodičem nevybavuji. Možná je to tím, že u nás ve Zlínském kraji ještě nejsou lidé tak zkažení a příčiny eventuálních neúspěchů svých dětí hledají primárně u nich, možná na mě rodiče poznají, že nemám příliš ve zvyku ze svých zásad ustupovat, možná jsem prostě dosud měl na rozumné rodiče štěstí. Ovšem o tom, že agresivních rodičů v dnešní době přibývá, se můžeme nejen z médií dozvídat velmi často.

Nechci rozhodně tvrdit, že vina je vždy na straně rodičů, a i mezi učiteli jsou, tak jako ve všech jiných profesích, lidé výborní, průměrní i podprůměrní, přičemž jsou i takoví, kteří práci s dětmi či mládeží příliš nezvládají. Ovšem rodiče by si měli v první řadě uvědomit, že děti má primárně vychovávat rodina, a až potom škola. Tedy jestliže se nějakému dítěti nedostane základům slušného chování doma, škola potom má dosti omezené možnosti zjednat v tomhle nápravu. Zrovna tak, jako když se někteří rodiče začnou starat o příčiny neúspěchu svého dítěte až v okamžiku, kdy se týden před uzavřením klasifikace od svého syna či dcery dozví, že mu hrozí na vysvědčení pětka.

Co by si pak měl uvědomit úplně každý, je to, že pokud se rodič snaží docílit lepší známky či jiných ústupků pro své dítě nátlakem na učitele, tak mu takovým přístupem maximálně škodí. Nebo si opravdu myslí, že za něho bude takto „žehlit“ všechny jeho průšvihy i v dospělosti?

Autor: Josef Nožička | úterý 8.1.2019 18:10 | karma článku: 41.76 | přečteno: 4233x

Další články blogera

Josef Nožička

Je třeba, aby BIS dohlédla nejenom na výuku dějepisu, ale i na jiné předměty

BIS vydala závěrem roku výroční zprávu, v níž kritizovala styl výuky dějepisu v dnešní době. A dle jejích analytiků se při výuce moderních dějin stále uplatňuje sovětský výklad, případně proruské panslovanství.

15.1.2019 v 11:40 | Karma článku: 47.59 | Přečteno: 6900 | Diskuse

Josef Nožička

Výročí Palacha: skončí květiny od Zemana a Babiše opět v koši? Co by na to asi řekl Kryl?

Dne 16. ledna si připomeneme 50. výročí smrti studenta Jana Palacha, který se v roce 1969 upálil na protest proti okupaci Československa sovětskými vojsky. I současní politici chystají tohle významné výročí uctít...

13.1.2019 v 11:11 | Karma článku: 39.19 | Přečteno: 1587 | Diskuse

Josef Nožička

Děti teroristů mají právo žít v Belgii, aneb kam až ta politická korektnost spěje?

Mají i děti teroristů, přesněji řečeno děti rodičů, kteří odešli bojovat do Sýrie po boku islámských radikálů, právo v Belgii žít? Podle rozhodnutí belgického soudu ano.

6.1.2019 v 10:52 | Karma článku: 46.30 | Přečteno: 6162 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Terezie Čerbáková

Přerostlý bůček

Až mě sundaj, pořád poběžím. Ale to už budu stařena. Každá minuta je tady dlouhá jak rok. Čumím do stejnýho místa. Večer budu všechny ty reklamy recitovat. Přiznávám, na slalom mezi sněhovými vločkami jsem rozmazlená.

19.1.2019 v 23:59 | Karma článku: 7.07 | Přečteno: 113 | Diskuse

Aleš Presler

Svobodu, anebo smrt! Před dvěma lety spáchal sebevraždu bloger Jaroslav Janota.

„Když vás někdo záměrně a bůhví z jakých malicherných příčin připraví o vaši svobodu, zbývá už jenom smrt. Je lépe čestně a svobodně zemřít, než existovat jako otrok. Nejhorším druhem otroctví je totiž otroctví dobrovolné.“

19.1.2019 v 21:31 | Karma článku: 30.40 | Přečteno: 847 | Diskuse

Jan Šik

Koncentrák Buchenwald XXVII: Spravedlnost pro všechny

Nastal čas zúčtování se zlem. Očekávalo se, že procesy se zločinci z nacistických zařízení přinesou spravedlnost a pocit zadostiučinění všem poškozeným. Spravedlnost funguje. Jen ne tak jak chceme.

19.1.2019 v 18:00 | Karma článku: 15.19 | Přečteno: 317 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K sexuálnímu skandálu v izraelské justici

Je to jeden z té skupiny případů, o nichž platí: za vším hledej ženu. Mnohé ženy nemusí mít moc, ale mají jinou zbraň: erotickou přitažlivost. A ta pak mění osudy a dějiny, nad nimiž vládnou a jimž dominují muži.

19.1.2019 v 17:20 | Karma článku: 8.71 | Přečteno: 351 | Diskuse

Karel Trčálek

Na počínání aktivistů z Kliniky nespatřuji nic odsouzeníhodného

Jeden ze zdejších blogerů nás vyzývá, abychom si natáhli tvrdé boty a vyrazili na aktivisty z Kliniky. Fajn, nemám nic proti tvrdým botám, ale neměl by s nimi začít u sebe?

19.1.2019 v 15:31 | Karma článku: 16.07 | Přečteno: 739 | Diskuse
Počet článků 993 Celková karma 43.16 Průměrná čtenost 3116
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Najdete na iDNES.cz