Jsou víc zábavné Pelíšky v podání TOP 09 nebo volební cíle Kateřiny Jacques?

16. 05. 2019 14:49:01
Již na konci příštího týdne nás čekají volby do Evropského parlamentu. Kampaň do nich proto nyní vrcholí a občas je i docela zábavná...

Volby do Evropského parlamentu se nezadržitelně blíží a kampaň všech kandidujících subjektů tak nabývá na intenzitě. Byť stejně jako většina českých občanů i já tyto volby považuji za mnohem méně důležité než volby do Poslanecké sněmovny ČR nebo volby prezidentské, a nejsem dosud rozhodnut, zda se jich vůbec zúčastním, reklamní kampaně některých politických stran či jejich konkrétních kandidátů si nešlo nevšimnout.

Jak už jsem nedávno informoval zde na blogu, prvně mě zaujaly billboardy kandidátky za KDU-ČSL Michaely Šojdrové s heslem „Statečně za nás v Evropě,“ kterých je například v Uherském Hradišti a blízkém okolí k vidění nebývale velké množství. Z předvolebních klipů, které aktuálně kolují po internetu, to pak byl videoklip volební koalice Spojenci pro Evropu, kterou tvoří strany TOP 09, STAN, LES a Strana zelených. Námět tohoto klipu si totiž Jiří Pospíšil a spol. půjčili z velmi populárního a oblíbeného filmu Pelíšky.

Pro ty, co klip dosud neviděli: začíná tím, že učitelka (tak jako v samotném filmu i zde v podání herečky Evy Holubové) informuje rodiče na třídní schůzce o tom, že jejich děti často používají nevhodná slovíčka. Na rozdíl od filmu, kde šlo o slovíčko „prcat“, je však ve videoklipu tím nevhodným slovem „brexit.“ Načež se rodiče (například v podání předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila, místopředsedkyně této strany Markéty Pekarové Adamové či Kateřiny Jacques) podivují nad tím, odkud to hrozné slovo přišlo a zda ho používají všechny děti. Dušují se, že od nich ho rozhodně nemají. Poté do třídy po zaklepání vstoupí rodič, hledající proevropskou třídu. Místo Jiřího Kodeta ho ve videoklipu „hraje“ Jan Hrušinský a celý klip je zakončen tím, že tak jako v samotném filmu, i zde tento rodič na chodbě přetáhne jednoho učitele (vzhledově připomínajícího Jiřího Ovčáčka) po jeho otázce „Hledáš něco soudruhu?“ holí.

Pelíšky patří k mým oblíbeným filmům a u některých jeho hlášek se vždy směji, i když jsem film již viděl možná i desetkrát. Po zhlédnutí volebního klipu Spojenců pro Evropu však mé pocity byly dosti rozpačité. Humor mám rád, ale zde mi přišel trochu křečovitý, a základní myšlenka klipu ve smyslu hledání nějaké proevropské skupiny osob, pro niž je brexit takřka sprosté slovo, mě téměř připomínala některé agitky z období před rokem 1989. Věřím nicméně tomu, že příznivcům TOP 09 či STAN se klip nejspíš líbit bude.

Lze říci, že než zmíněný volební klip mě nedávno mnohem více pobavily názory političky, která je právě na kandidátce Spojenců pro Evropu na desátém místě. Jde o bývalou poslankyni za Stranu zelených a nynější členku Liberální ekologické strany, Kateřinu Bursíkovou Jacques. Tato politička a neúnavná demonstrantka je lidem dobře známá především díky své někdejší neschopnosti vysvětlit pojem biomasa či bojem za nezávislost Tibetu. A dle toho, co jsem si nedávno přečetl na jejím facebookovém profilu (viz odkaz zde), chce se i v případě svého zvolení do Evropského parlamentu věnovat především problematice změny klimatu a otázce Tibetu. Ohledně toho druhého doslovně píše: „Chci, aby vztahy mezi ČR a Čínou i vztahy mezi EU a Čínou byly vztahy rovného s rovným. Budu mimo jiné prosazovat směrnici o reciprocitě přístupu k Tibetu, podobný tomu, který byl schválen v Kongresu Spojených států. Je to docela jednoduché a spravedlivé. Vy nás nepustíte do Tibetu, my Vás nepustíme do Evropské unie.“

Už jsem tedy slyšel od českých politiků leccos, ale aby někdo usiloval o zvolení do Evropského parlamentu hlavně kvůli tomu, aby mohl v Bruselu bojovat za nezávislost Tibetu, to mi tedy opravdu přijde jako síla. Je možná škoda, že vzhledem k svému postavení na kandidátce se Kateřina Jacques do Evropského parlamentu nejspíš nedostane. Sledovat její počínání v Bruselu či Štrasburku by totiž bylo docela zábavné...

Autor: Josef Nožička | čtvrtek 16.5.2019 14:49 | karma článku: 46.97 | přečteno: 8043x

Další články blogera

Josef Nožička

Martin Lang versus Václav Klaus mladší

Měří se v ODS všem politiků stejným metrem? Když srovnám nedávnou kauzu Václava Klause mladšího a nynější případ radního z Jesenice Martina Langa, tak tento dojem opravdu nemám...

22.5.2019 v 14:17 | Karma článku: 42.26 | Přečteno: 1727 | Diskuse

Josef Nožička

Inkluze ve vzdělávání slibovala také lepší péči o nadané žáky, realita je zatím jiná…

Za necelé tři roky od doby, kdy začala platit takzvaná inkluzivní vyhláška, se péče o mimořádně nadané žáky na českých školách příliš nezlepšila. A na vině jsou jako obvykle učitelé...

19.5.2019 v 20:10 | Karma článku: 44.49 | Přečteno: 4010 | Diskuse

Josef Nožička

O sovětském bombardování se dnes píše mnohem víc než o tom americkém…

V souvislosti s výročím konce druhé světové války se letos v médiích nejvíce rozebíraly účast prezidenta Zemana na oslavách na ruské ambasádě a zbytečné sovětské bombardování v posledních dnech války.

11.5.2019 v 18:20 | Karma článku: 46.03 | Přečteno: 8695 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel P. Kopecký

Tenze kolem Íránu – boj o zdravý rozum

Napjatá situace v Perském zálivu evokuje situaci v džungli, kde se gorilí samci buší do hrudi ve snaze zastrašit své opičí konkurenty.

25.5.2019 v 11:24 | Karma článku: 15.39 | Přečteno: 301 | Diskuse

Jan Dvořák

Nevolili jste? Čeká vás peklo, varoval prezident. Ale komu není rady...

Přesvědčivě motivoval voliče k účasti pan prezident. Nad urnou varovně prohlásil, že kdo k volbám nepůjde, ať si pak nestěžuje, že ti, kteří k nim šli, mu udělají peklo na zemi. Lépe by to nepodal ani páter Koniáš.

25.5.2019 v 10:20 | Karma článku: 9.54 | Přečteno: 294 | Diskuse

Evžen Šik

dvojí kvalita potravin? ... a mě se chce něco říct......

Pěknou sobotu, máme tu druhý den voleb. Včerejší účast ?.. odhad 10-20%. No, není to moc, ale není to nula. Vzbuzuje to ve mně nutkání se zamyslet nad uvědoměním si národních hodnot, hrdosti lásky k vlasti tradic u 80-ti% z nás.

25.5.2019 v 9:24 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 543 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Premiér v nesnázích aneb Mají chodit ultraortodoxní na vojnu?

Vytváření nové izraelské vládní koalice se dostalo do krize. Premiér Netanjahu má čas do 28. května, aby prezidentu Rivlinovi oznámil, že se mu podařilo, anebo také nepodařilo, dostát jeho pověření sestavit povolební kabinet.

25.5.2019 v 8:00 | Karma článku: 10.42 | Přečteno: 252 | Diskuse

Milan Šarapatka

Pirát zůstane pirátem aneb, přece jim to nehodíme!

Pirátské strany je v poslední době plno. Ve Sněmovně, na náměstích, v novinách. Měli se stát novým větrem v české politice. Skutek ale utek. Místo toho loupí a lumpačí stejně tak jako jejich dávní předchůdci.

24.5.2019 v 21:38 | Karma článku: 36.09 | Přečteno: 1169 | Diskuse
Počet článků 1041 Celková karma 38.97 Průměrná čtenost 3151
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Najdete na iDNES.cz