Umělci nechtějí jako sponzory Českou zbrojovku či Agrofert, organizátorům přibývají vrásky

22. 07. 2019 13:35:50
Nesouhlas se sponzorováním kulturních akcí holdingem Agrofert dali někteří čeští umělci najevo již v minulém roce. Letos k tomu přidali protest proti tomu, že mezi sponzory karlovarského filmového festivalu byla Česká zbrojovka.

K létu patří kromě cestování a pobytů u vody také festivaly všeho druhu. K těm celorepublikově nejznámějším patří například Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, Open Air festival v Trutnově či festival Colours of Ostrava. Nejenom tyto festivaly mají každoročně velmi vysokou návštěvnost, ovšem jenom příjmy ze vstupného by jejich organizátoři náklady na jejich pořádání stěží pokryli. Spoléhat musí i na přízeň sponzorů.

V souvislosti se sponzorováním kulturních akcí se v poslední době stále více objevuje polemika ohledně toho, zda je v pořádku, když se část naší umělecké fronty veřejně ohrazuje vůči tomu, že se mezi podporovateli některé kulturní akce vyskytuje ta či ona firma. Začalo to vloni v létě, když známý zpěvák Tomáš Klus veřejně vyhlásil bojkot nejenom všech médií, vlastněných Andrejem Babišem (přesněji řečeno médií, nacházejících se v jeho svěřenských fondech), ale i bojkot všech kulturních akcí, na jejichž sponzorování se podílejí firmy, spojené se současným premiérem.

Ke Klusovu bojkotu se postupně přidali i někteří další umělci, a pravděpodobně v důsledku tohoto počinu následně odstoupil Babišem vlastněný koncern Agrofert od sponzorování některých akcí, konkrétně od výše zmíněného festivalu Colours of Ostrava. Multižánrový hudební festival, konaný v Dolních Vítkovicích, se tak musel po šesti letech obejít bez peněz od Agrofertu. Uplynulý víkend Colours of Ostrava i přesto proběhl, což je určitě dobře. Nicméně dle toho, co jsem si dnes přečetl v jednom článku na Aktuálně.cz, jeho dlouholeté organizátorce Zlatě Holušové vrásky se sháněním peněz pro něj stále přibývají. Nemluvila sice konkrétně o Agrofertu, nicméně své starosti na tohle téma vyjádřila v jednom rozhovoru větou: "Pokud budou lidé firmám nadávat za to, že rozdávají peníze na kulturu, žádné festivaly nebudou."

Není vyloučeno, že podobné starosti jako paní Holušovou čekají v blízké budoucnosti i organizátory Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jak asi většině lidí neuniklo, letos poslala karlovarským organizátorům zhruba čtyřicítka režisérů či herců (například Jan Hřebejk, Anna Geislerová, Jana Plodková...) otevřený dopis, v kterém kritizovala, že mezi sponzory festivalu je i uherskobrodská společnost Česká zbrojovka. Podle signatářů dopisu „firma svojí obchodní politikou neodpovídá idejím, na nichž stojí mezinárodní filmový festival.“ Konkrétně například uvedli, že Česká zbrojovka v minulosti vyvážela zbraně do nedemokratických zemí s represivními režimy a vydělávala tak na porušování lidských práv (viz odkaz zde).

Jak dané dilema vyřešit? Určitě se najdou ti, kteří dají zapravdu umělcům a budou razit zásadu, že sebevětší objem peněz by nikdy neměl převýšit určité morální zásady – i za cenu toho, že se některé akce v budoucnu konat nebudou, případně se konat budou, ovšem jejich vystupující již nebudou patřit do světové umělecké extratřídy, ale jen třeba do druhé české ligy. Zrovna tak se však nejspíš najdou i lidé, kteří budou naopak argumentovat tím, že v souvislosti se sponzorováním nejenom kulturních akcí je nesmyslné posuzovat, peníze kterých sponzorů jsou křišťálově čisté, kterých sponzorů méně čisté a kterých zcela špinavé.

A jak tedy danou problematiku vidím já? V případě dvou problematických sponzorů, o nichž je v mém dnešním článku řeč, bych to viděl následovně: Chápu, že Andreje Babiše spousta lidí nemusí, a ani já jeho voličem nejsem (byť mají někteří zdejší diskutéři pod mými články „jasno“ v tom, že jeho stranu zcela jistě volím). Ale přece jak návštěvník, který přijde na akci, sponzorovanou Agrofertem, tak i interpret, který tam vystupuje (bez toho, že by jakkoliv přesvědčoval publikum o tom, proč je dobré ANO 2011 volit), tímto žádnou podporu současnému českému premiérovi nevyjadřuje. A co se týká České zbrojovky: zbrojní průmysl z pochopitelných důvodů u řady lidí velké sympatie nenachází. Ovšem na druhou stranu, konkrétně Česká zbrojovka nevyrábí jen zbraně pro armádu – vyrábí již spoustu let i kvalitní sportovní zbraně či zbraně pro policisty, a ve svém regionu dává práci téměř dvěma tisícům lidí.

Autor: Josef Nožička | pondělí 22.7.2019 13:35 | karma článku: 46.41 | přečteno: 9093x

Další články blogera

Josef Nožička

Tak už i nepřijetí dívky do chlapeckého sboru je v Německu diskriminace

Co všechno v dnešní době je či naopak není diskriminace na základě pohlaví? Vyznat se v tom je bohužel stále více složitější...

15.8.2019 v 11:15 | Karma článku: 47.29 | Přečteno: 12128 | Diskuse

Josef Nožička

Na film o bratrech Mašínech půjde 15 milionů ze státních peněz

Je smysluplné dotovat tvorbu filmu o kontroverzních bratrech Mašínových částkou 15 milionů korun ze Státního fondu kinematografie?

11.8.2019 v 18:15 | Karma článku: 41.50 | Přečteno: 2044 | Diskuse

Josef Nožička

Forum24 má jasno: Klaus mladší míří na Hrad s podporou Kellnera

Bude Václav Klaus mladší kandidovat v roce 2023 na Pražský hrad? A bude mezi jeho podporovatele patřit i podnikatel Petr Kellner? Redaktoři internetového portálu Forum24 v tom mají jasno už nyní...

8.8.2019 v 20:15 | Karma článku: 34.67 | Přečteno: 1064 | Diskuse

Josef Nožička

Tak i Německo si prý koupilo mistrovství světa ve fotbale…

O tom, že přidělení pořadatelství MS ve fotbale Rusku a Kataru bylo poznamenáno korupcí, se ve fotbalovém světě mluví a píše již delší dobu. Nyní se však obdobné podezření objevilo i v souvislosti s šampionátem, konaným v Německu.

6.8.2019 v 13:40 | Karma článku: 41.21 | Přečteno: 5897 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Přemysl Čech

Je fotbalový rozhodčí jen fackovací panák co musí držet ústa a krok?

Cosi hodně shnilého a zapáchajícího je v tom našem fotbale ligovém..Jo, kdyby šlo o okresní přebor, kde si obě jedenáctky jdou sednout po zápase na pivo a tam si to vyříkají z očí do očí! Ale profesionálové!

18.8.2019 v 15:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na tuhle párty nikdy nezapomenu

Raketová agrese proti Izraeli vedená z Pásma Gazy pokračovala i v pátek a v sobotu večer. Opět se ozvalo varování CEVA ADOM (o něm níže), které nabádá obyvatele „jihu“, aby co nejrychleji zamířili do bezpečí.

18.8.2019 v 9:35 | Karma článku: 20.09 | Přečteno: 260 | Diskuse

Jan Dvořák

Hon na hraboše, ale s výjimkami

Hraboši teď zažívají kruté chvíle nejistoty, zda přežijí. Třesou se před ministrem zemědělství Tomanem, protože jejich chemickou genocidu pouze pozastavil.

18.8.2019 v 9:19 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 227 | Diskuse

Aurelijus Vestartas

Kolík jazyků zvladají statistický Evropán? Jak jsou na trom češi? A brat'a slováci?

Evropská Unie je multi jazýková. Ale z výzkumu vyplyvá, že jenom 54% EU populace umí alespon'jeden cizí jazyk.

18.8.2019 v 7:47 | Karma článku: 10.47 | Přečteno: 373 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Kdo umístil do škol švédskou bednu a bradla, ten nemůže být normální

Hodiny tělocviku na základních školách by měly žáky dovést k lásce k pohybu, a ne k polykání antidepresiv.

18.8.2019 v 6:43 | Karma článku: 28.03 | Přečteno: 1035 | Diskuse
Počet článků 1068 Celková karma 42.19 Průměrná čtenost 3220

Píši hlavně o politice, školství a sportu. Napsal jsem zde již přes tisíc článků, k tomu nesčetný počet příspěvků do diskusí...

 

Najdete na iDNES.cz