Jak redaktor ČT „vtipně“ zamontoval ruské maršály i do sportovního přenosu

10. 09. 2019 8:03:00
Proč se sportovní reportéři naší veřejnoprávní televize či někteří čeští novináři často a rádi navážejí do ruských sportovců?

V pátek večer jsem sledoval na ČT Sport finále atletické Diamantové ligy, které hostila belgická metropole Brusel. Přenosy z vrcholné světové či evropské atletiky sleduji rád, a i tentokrát byla i přes ne úplně příznivé počasí, které v Bruselu panovalo, k vidění řada napínavých závodů, okořeněných hvězdnými výkony. Jediné, co můj dojem ze sportovního zážitku trochu zkazilo, byly poznámky sportovního komentátora ČT na adresu ruské výškařky Marie Lasickeneové.

Lasickeneová je několikanásobnou vítězkou Diamantové ligy a také dvojnásobnou mistryní světa skoku vysokém z let 2015 a 2017. Ve své disciplíně v posledních letech doslova dominuje a za poslední 4 roky prohrála jen minimum závodů. Bohužel jí do sbírky úspěchů chybí zlatá olympijská medaile, neboť na olympijských hrách v roce 2016 v brazilském Riu nemohla startovat kvůli kolektivnímu trestu pro ruské atlety, ke kterému IAAF přistoupila kvůli známé dopingové aféře v ruském sportu. Abych uspokojil své kritiky: Lasickeneová, která s velkou pravděpodobností nikdy nedopovala, kritizuje kvůli přetrvávajícímu zákazu startu atletů pod ruskou vlajkou nejenom IAAF, ale i ruský národní svaz a některé ruské trenéry.

Když se při pátečním finále tato vynikající atletka dostala poprvé do záběrů televizních kamer a chystala se na zdolání laťky ve výšce 196 cm, sportovní redaktor České televize záběr na ni okomentoval slovy: „Nejpohlednější či jeden z nejpohlednějších nadporučíků ruské armády a jeden z nejslušnějších ruských maršálů, které znám.“ (viz odkaz zde – je to zhruba v 58. minutě přenosu)

Nad tímto komentářem jsem opravdu nemohl jinak, než kroutit hlavou... Nevím, zda snad chtěl pan redaktor touhle hláškou naznačit svůj správný a uvědomělý postoj k aktuálně propíranému problému sochy maršála Koněva na Praze 6 – pokud ano, opravdu patří něco takového do sportovního přenosu? A pokud snad chtěl pan redaktor být pouze vtipný a oživit přenos: mně tedy hlášky typu, že zmíněná ruská sportovkyně je nejhezčím nadporučíkem ruské armády, zrovna dvakrát vtipné nepřijdou.

Pokud mi někteří v diskusi budou eventuálně psát, že mi chybí smysl pro humor nebo jsem snad vůči redaktorům ČT přehnaně kritický: opravdu by se vám líbilo, kdyby některý zahraniční reportér okomentoval například záběr na naši vynikající oštěpařku Barboru Špotákovou slovy, že jde určitě o nejhezčího kapitána z celé české armády? Barbora Špotáková totiž již řadu let závodí za pražskou Duklu a má hodnost kapitána, respektive kapitánky. K členkám armádního klubu Dukla Praha rovněž patří jiné známé české sportovkyně jako například atletky Zuzana Hejnová a Nikola Ogrodníková, tenistka Markéta Vondroušová, za Duklu Liberec zase závodí naše olympijské vítězky ve snowboardingu Ester Ledecká a Eva Samková.

Není to zdaleka poprvé, co naši sportovní reportéři či někteří novináři mají tendence ruské sportovce určitým způsobem zesměšňovat, případně zamotávat v souvislosti s nimi do sportovních přenosů politické záležitosti, se kterými daní sportovci nemají nic společného. Když však jakožto sportovní fanoušek sleduji sportovní přenosy na komerčních stanicích jako například Eurosport, Sport 1 či O2 Sport, tak je zvláštní, že jejich čeští komentátoři takové potřeby na rozdíl od komentátorů naší veřejnoprávní televize nemají...

Autor: Josef Nožička | úterý 10.9.2019 8:03 | karma článku: 41.22 | přečteno: 1825x

Další články blogera

Josef Nožička

Radar v Brdech nestojí, přesto nás žádné ruské, korejské ani íránské rakety neohrozily

Bylo zastavení výstavby amerického radaru v Brdech před 10 lety chybou, nebo naopak šlo ze strany bývalého amerického prezidenta Obamy o racionální rozhodnutí?

18.9.2019 v 18:15 | Karma článku: 36.42 | Přečteno: 1096 | Diskuse

Josef Nožička

Bjőrndalen bude trénovat čínské biatlonisty. Schytá to v Norsku tak, jako v Česku Jágr?

Za tři roky bude čínská metropole Peking hostit zimní olympijské hry. A nejlidnatější země světa dle všeho dělá vše pro to, aby uspěla jak na poli organizačním, tak i na poli sportovním.

16.9.2019 v 19:15 | Karma článku: 31.14 | Přečteno: 600 | Diskuse

Josef Nožička

Lhal pan Bartík ve jménu pravdy a lásky?

Bývalý brněnský radní Svatopluk Bartík se dnes obrátil na své příznivce s prosbou o finanční pomoc. Hrozí totiž, že ho zveřejnění jeho výroku o údajné prezidentově rakovině může stát až 5 milionů korun.

4.9.2019 v 18:15 | Karma článku: 46.85 | Přečteno: 7007 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Tomáš Briaský

Nebezpečná (super)hloupost redaktora Moravce

Zdá se, že je v ČR po celé dlouhé roky jediný člověk, který je schopen moderovat televizní publicistické pořady. Tím je redaktor Moravec, fanatický bojovník mainstreamu EU, „jediného správného názoru“.

20.9.2019 v 9:10 | Karma článku: 38.54 | Přečteno: 1592 |

Dalibor Martišek

Jak se vyvíjeli technologie, které zlepšovali svět...

...se můžete dovědět 29. 9. 2019 v rámci tzv. Noci vědců 27. 9. 2019 v Technickém muzeu v Brně. Kromě moderních technologií, simulátorů a virtuální reality se seznámýte...

19.9.2019 v 15:04 | Karma článku: 14.30 | Přečteno: 362 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Smetana a výslech Ponerových. Utopili koťátka? Ne, jen šili Zemanovým. A co selfie, Emmo?

Nejtragičtější příklad moderátorky v naší kotlině i za hranicemi - naší galaxie. Platnější by zřejmě byla jako lektorka focení selfies nebo zpracovatelka kádrových posudků. Po památné prověrce Kusturicy výslech Ponerových.

16.9.2019 v 14:11 | Karma článku: 44.18 | Přečteno: 2936 | Diskuse

Vladka Spidlova

Máme vůbec ještě premiéra?

Tak vám nevím a jsem zmatená jak lesní včela. Pročítám noviny, brouzdám po serverech...a nikde nic...

3.9.2019 v 9:42 | Karma článku: 32.63 | Přečteno: 1010 | Diskuse
Počet článků 1075 Celková karma 40.37 Průměrná čtenost 3221

Píši hlavně o politice, školství a sportu. Napsal jsem zde již přes tisíc článků, k tomu nesčetný počet příspěvků do diskusí...

 

Najdete na iDNES.cz