Neděle 19. ledna 2020, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. ledna 2020 Doubravka

Na ruské sportovce jsou mezinárodní organizace přísné. Na turecké či arabské už nikoliv…

12. 12. 2019 7:20:00
Měří se ve světě sportu všem zemím stejným metrem nebo i zde platí, že jsou si někteří rovnější než jiní?

Jak už asi zaregistrovali i ti, co se o sport příliš nezajímají, výkonný výbor Světové antidopingové agentury WADA rozhodl v pondělí o vyloučení z Ruska z olympijských her i všech mistrovství světa na dobu 4 let. Neznamená to sice, že by se například žádní ruští sportovci nemohli zúčastnit letních olympijských her, které bude v příštím roce hostit japonské Tokio, nebo zimních olympijských her, konaných v roce 2022 v čínském Pekingu, ovšem mohou zde startovat pouze pod neutrální vlajkou, a nikoliv jako reprezentanti své země. (viz odkaz zde)

Co zapříčinilo tak tvrdý trest, s kterým WADA přišla? Především zfalšované záznamy z moskevské antidopingové laboratoře RUSADA, které měly přispět k odhalení rozsahu systematického dopingu v Rusku. Rusko dle tvrzení WADA jejich dodání protahovalo a když už k němu došlo, záznamy údajně nebyly kompletní. Tato skutečnost bohužel svědčí o tom, že v ruském sportu jsou stále činovníci, kteří se snaží dopingové podvody krýt a nepoučili se z toho, jaký tvrdý dopad takové konání na jejich sportovce v posledních 4 letech mělo. Moje otázka přesto zní: je díky tomu ospravedlnitelné kolektivní trestání všech ruských sportovců bez ohledu na to, zda byli do systematické dopingu zapleteni či nikoliv?

Někteří jistě namítnou, že ti „čistí“ přece i na příštích olympiádách či mistrovstvích světa startovat mohou. Ovšem tito sportovci budou muset nejprve prokázat, že žádné podpůrné látky neužívají. Což sice na první pohled zní logicky, ale není to tak jednoduché: sportovci jsou totiž testováni na doping nejenom při závodních startech, ale i během tréninků či soustředění. A v případě toho druhého je to těžko technicky proveditelné, pokud nebudou moci být testováni během jejich pobytu na území Ruska. Ruská agentura RUSADA totiž byla shledána nespolehlivou, proti čemuž asi s ohledem na dřívější skandály nelze mít námitek, ovšem pokud Světová antidopingová agentura WADA nezajistí možnost otestování ruských sportovců jinou mezinárodní agenturou, může to pro mnohé z nich být těžko řešitelný problém. Pokud se tedy nebudou převážnou většinu roku připravovat v zahraničí, na což však ne každý sportovec má dostatek finančních prostředků...

Nemilé je pro sportovce, kterým se podaří svou „čistotu“ prokázat, navíc i to, že nebudou moci startovat v ruských národních dresech a v případě svého vítězství si nebudou moci vyslechnout svou národní hymnu. A jak jsem se dočetl včera zde na iDNES, například ruští boxeři vzkázali ústy svého generálního sekretáře Kremljova, že pokud zůstane trest od WADA v platnosti, olympijských her v Tokiu se nezúčastní. Dle Kremljova jim totiž nejde o medaile, ale především o pocit, že získají nejvyšší poctu pro svou vlast, a navíc nechápou, proč mají být trestání za něco, čeho se dopustili zástupci jiných sportů (dopingové nálezy měli v minulých letech hlavně ruští atleti a biatlonisté).

S tímto jejich argumentem určitě souhlasím. V podobném duchu se ostatně vyjádřil i Český olympijský výbor, který v reakci na trest WADA ústy své tiskové mluvčí Barbory Žehanové prohlásil: „Rozhodnutí Světové antidopingové agentury je za stávající situace očekávané a navazuje na kroky z předchozích let. Proti dopingu je nutné bojovat, ale stejně tak je důležité najít cestu k tomu, aby netrpěli ti, kdo se neprovinili.“

Další věcí, která mě v současné době v souvislosti s přísnými tresty pro ruské sportovce zaráží, je fakt, že na sportovce některých jiných zemí představitelé mezinárodních organizací až tak přísní nejsou, a netýká se to jenom oblasti dopingu. Například ze strany evropské fotbalové asociace UEFA ani po měsíci a půl stále nedošlo k potrestání tureckých fotbalistů, kteří při kvalifikačních zápasech na fotbalové Euro opakovaně salutovali na podporu tureckých vojáků, kteří v té době provedli invazi do Sýrie. Přitom například srbský plavec Čavič byl v minulosti vyloučen z plaveckého mistrovství Evropy kvůli tomu, že po vítězném závodě přišel na stupně vítězů v tričku s nápisem „Kosovo je Srbsko.“ Britské fotbalové týmy pak byly před 3 lety dokonce potrestány za to, že si při mezistátním zápase pomocí symbolů vlčích máků připomněly Den válečných veteránů.

Velmi benevolentní obvykle jsou příslušné mezinárodní sportovní organizace i při trestání sportovců z arabských zemí, kteří odmítají nastoupit proti sportovcům z Izraele a raději zápas proti nim vzdají. A když například íránský reprezentant Sajíd Mollají na letošním judistickém mistrovství světa odmítl takový příkaz uposlechnout, ze strachu o život se již do své země nevrátil a raději požádal v Německu o azyl. Před dvěma lety se pak izraelští šachisté nemohli zúčastnit mistrovství světa v rapid šachu, neboť pořádající Saúdská Arábie jim odmítla udělit víza.

Jak vidno z uvedených příkladů, ne všem zemím se dnes měří na mezinárodní půdě stejným metrem, a zdaleka to neplatí jen ve sportu...

Autor: Josef Nožička | čtvrtek 12.12.2019 7:20 | karma článku: 46.64 | přečteno: 8310x

Další články blogera

Josef Nožička

Z malých syrských sirotků jsou nakonec „pubescenti před dovršením plnoletosti“

Má či nemá Česká republika přijmout zhruba 40 sirotků, nacházejících se momentálně v řeckých uprchlických táborech? Rozdílné názory na tuto věc mají nejenom europoslankyně Šojdrová a ministr vnitra Hamáček.

18.1.2020 v 17:28 | Karma článku: 39.59 | Přečteno: 1299 | Diskuse

Josef Nožička

Nový ombudsman: může být někdo ještě horší, než byla paní Šabatová?

Příští měsíc bude Poslanecká sněmovna volit nástupce dosluhující ombudsmanky Anny Šabatové. A ať bude zvolen kdokoliv, neobávám se, že by to byla změna k horšímu.

16.1.2020 v 7:20 | Karma článku: 42.62 | Přečteno: 1928 | Diskuse

Josef Nožička

Jak se Karel kvůli Čunkovi a bulharským strojvůdcům málem nestal nejlepším sportovcem

Revoluce na železnici, spuštěná v polovině prosince, již způsobila mnohým cestujícím nemalé potíže. Což dokumentuje i následující příběh (samozřejmě stoprocentně pravdivý).

12.1.2020 v 19:20 | Karma článku: 30.71 | Přečteno: 979 | Diskuse

Josef Nožička

„Revoluce“ na železnici v Česku = chaos, velká zpoždění, bulharští strojvůdci…

Nové změny na železnici, které měly cestujícím přinést větší komfort i úsporu na jízdném, jim zatím spíše přináší velké trable...

11.1.2020 v 17:40 | Karma článku: 33.68 | Přečteno: 1292 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Jiří Gono

13 rad pro začínající i pokročilé běžce

Začít běhat můžete v jakémkoliv věku. Odměnou vám bude lepší fyzička, dobrá nálada, závist okolí a pravděpodobně i spousta nových přátel. Ať už běháte nebo o tom teprve přemýšlíte, tak se vám následující rady budou hodit.

17.1.2020 v 17:18 | Karma článku: 16.96 | Přečteno: 344 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Jak jsem vystudovala čínská bojová umění na univerzitě v Číně

V Číně můžete bez nadsázky vystudovat magisterský obor například v plavání nebo ve fotbale. Já se zařadila mezi hrstku cizinců, kteří si odnesli doktorát z oboru zvaného Tradiční čínské sporty, tedy z čínských bojových umění.

16.1.2020 v 16:16 | Karma článku: 26.17 | Přečteno: 684 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Pýcha s pádem a mlýny stále melou.

Přípravy na třeskuté jaro kupodivu probíhají v netřeskutých (ne)mrazech. Spousta klubů s menším a malým rozpočtem může tedy tuhle zimu výrazně ušetřit. A co ušetří můžou vrazit do třeba do posil. Protože zatím se nic extra neděje.

14.1.2020 v 10:49 | Karma článku: 11.76 | Přečteno: 269 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Další íránský sportovec dal vale totalitnímu režimu ajatolláhů

A ne sportovec ledajaký – medailová naděje pro OH. Přesněji: sportovkyně, první a zatím jediná íránská držitelka cenného olympijského kovu. Kimiya Alizadeová, bronzová v taekwondu na Hrách v Riu 2016.

12.1.2020 v 19:20 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 493 | Diskuse

Karel Trčálek

Jediným Čechem, který má šanci stát se nejlepším sportovcem světa, je Karel Trčálek

Řekněte sami, je to normální? Pan Nožička si zveřejnění o čtvrt na sedm článek a ještě není ani sedm a já si taky zveřejním článek, který se jmenuje úplně stejně! Přinejmenším jeden z nás by se měl určitě léčit, já to říkám pořád!

8.1.2020 v 18:59 | Karma článku: 26.63 | Přečteno: 1124 | Diskuse
Počet článků 1112 Celková karma 41.19 Průměrná čtenost 3331

Píši hlavně o politice, školství a sportu. Napsal jsem zde již přes tisíc článků, k tomu nesčetný počet příspěvků do diskusí...

 

Najdete na iDNES.cz