Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. února 2020 Matěj

Vyhlášení ankety Sportovec roku – tohle se České televizi vážně nepovedlo

22. 12. 2019 13:10:00
Čeští sportovci opět získali v uplynulém kalendářním roce na mezinárodním poli řadu významných úspěchů. Je proto škoda, že přenos ze slavnostního vyhlášení jejich ankety se naší veřejnoprávní televizi ne úplně povedl.

V pátek večer proběhlo v pražském hotelu Hilton Prague slavnostní vyhlášení ankety Sportovec roku 2019. Příznivci sportu jistě vědí, že se jedná o anketu, v níž sportovní novináři vybírají nejlepšího sportovce České republiky za uplynulý rok. Její první ročník se konal již v roce 1959, letos tedy šlo již o šedesátý první ročník.

Je určitě pozitivní, že i v letošním roce měli hlasující z čeho vybírat. Mezi desítkou nominovaných byli mistři světa v judu, vodním slalomu, snowboardcrossu i sportovním lezení, několikanásobná mistryně světa v rychlobruslení, nejlepší světová snowboardistka a navíc i výborná lyžařka-sjezdařka, dvě tenistky, z nichž jedna je dle aktuálního žebříčku WTA nejlepší deblistkou světa a druhá pak druhou nejlepší hráčkou ve dvouhře. Dále pak hokejista, který aktuálně vede tabulku nejlepších střelců NHL nebo basketbalista, který v zámořské NBA patří k nejlepším evropským hráčům a navíc českou reprezentaci letos dovedl k výbornému šestému místu na mistrovství světa.

Je proto škoda, že slavnostní vyhlášení této ankety, která by měla být jakousi oslavou či bilancováním toho, co sportovci z desetimilionové země na světové úrovni v uplynulém roce dokázali, se letos ze strany naší veřejnoprávní televize ne úplně zdařilo. Co konkrétně se mně, jakožto jednomu z více než půl milionu diváků, kteří v pátek večer přenos na ČT1 sledovali (celý pořad je možno zhlédnout na videu zde), nelíbilo?

Z desítky nominovaných sportovců v kategorii jednotlivců se slavnostního vyhlášení zúčastnili jen tři (tenistka Strýcová, sportovní lezec Ondra a vítěz ankety, judista Krpálek). Což není kritika zbylých sedmi sportovců, kteří se nezúčastnili, ani organizátorů ankety. Je totiž velmi těžké a možná i úplně nemožné nalézt datum, které by vyhovovalo úplně všem nominovaným sportovcům, v případě v zámoří hrajících hokejisty Pastrňáka a basketbalisty Satoranského by se s vyhlášením nejspíš muselo čekat až někdy do června. Ovšem nechápu, proč v případě sportovců, kteří se z různých důvodů slavnostního večera zúčastnit nemohli, nepřevzali za ně cenu například jejich rodinní příslušníci – tak, jak tomu bylo zvykem v minulých letech.

Takhle jen večerem provádějící moderátorka Daniela Písařovicová v případě těchto sportovců přečetla jejich jméno a divákům byl puštěn jejich krátký předem namluvený vzkaz (přitom například mistr světa ve vodním slalomu Jiří Prskavec, pobývající aktuálně na soustředění v Austrálii, ve svém vzkazu výslovně zmiňoval, že oba jeho rodiče jsou v sále přítomni). Také moc nerozumím tomu, proč v kategoriích Nejlepší sportovní kolektiv i Junior roku byl oproti dřívějším ročníkům na pódium pro převzetí ceny pozván jen vítěz této kategorie a druhý či třetí v pořadí již nikoliv (zvlášť, když dle televizních záběrů v publiku přítomni byli).

Že by se tím snad příliš natáhl vysílací čas? Ten dle mého soudu zbytečně natahovala především moderátorka Písařovicová, když například herečku Veroniku Khek Kubařovou, která přišla předat cenu lezci Adamu Ondrovi, snad pět minut zpovídala ohledně zážitků z jejího letošního vítězství v pořadu České televize Stardance. Což bylo nejspíš déle, než kolik trval rozhovor se samotným Adamem Ondrou, a obdobné to bylo i v případě herců Marka Vašuta a Luďka Soboty, kteří přišli předat cenu Barboře Strýcové, respektive Lukáši Krpálkovi.

Že nejlepším sportovcům předávali ceny známí čeští herci, samo o sobě špatně není, známí čeští sportovci zase pro změnu chodí někdy předávat ceny českým hercům, zpěvákům i jiným umělcům, když jsou v jiných anketách oceňováni oni. Otázkou ovšem je, zda by v případě, kdy je každoročně jeden bývalý sportovec uveden mezi Sportovní legendy (v letošním roce to byl olympijský vítěz v dráhové cyklistice z roku 1964 Jiří Daler) nebylo přece jen lepší, kdyby mu takové ocenění předal někdo, kdo je spjatý se sportem přece jen více než herec Václav Neužil, který má se sportem společného pouze to, že mu byla svěřena hlavní role v chystaném filmu o Emilu Zátopkovi. Přičemž lidem ze světa showbyznysu měla Česká televize dát větší prostor spíše při hudebním vložkách, který celý večer obstarávali pouze dva zpěváci, kteří zrovna k těm největším pop hvězdám asi nepatří (zpěvačka Lenny a zpěvák Marek Ztracený).

Pevně doufám, že tímto blogem nevyvolám rozhořčení některých lidí, kteří jsou hákliví či ješitní na jakoukoliv kritiku naší veřejnoprávní televize. Já jakožto sportovní fanoušek oceňuji Českou televizi například za to, že svým divákům pravidelně zprostředkovává na kvalitní úrovni přenosy ze závodů Ester Ledecké, Martiny Sáblíkové, Lukáše Krpálka, zápasy našich fotbalistů, hokejistů, basketbalistů i jiných sportovců. Ale slavnostní vyhlášení ankety Sportovec roku 2019 se jí dle mého názoru prostě nepovedlo.

Autor: Josef Nožička | neděle 22.12.2019 13:10 | karma článku: 37.08 | přečteno: 2824x

Další články blogera

Josef Nožička

Má Milion chvilek jasno v tom, proti čemu bude vlastně demonstrovat?

Co vlastně má být hlavním cílem demonstrace, kterou spolek Milion chvilek pro demokracii svolal na příští neděli do Prahy? Její smysl tentokrát hodnotí s rozpaky i mnozí jeho dosavadní sympatizanti.

23.2.2020 v 18:10 | Karma článku: 39.67 | Přečteno: 1254 | Diskuse

Josef Nožička

Je korektní ptát se politika na jeho sexuální orientaci aneb kam až média zajdou?

Je ve veřejném zájmu zjišťovat, jakou sexuální orientaci má ten či onen politik? Nebo je naopak něco takového v rozporu se základní novinářskou etikou?

20.2.2020 v 13:20 | Karma článku: 42.74 | Přečteno: 6010 | Diskuse

Josef Nožička

Sáblíková přijala porážku od Voroninové se ctí. Na rozdíl od mnoha "rusobijců"…

Martina Sáblíková je velkou sportovkyní nejenom svými výkony. Znovu to včera ukázala na rychlobruslařském světovém šampionátu v Salt Lake City.

16.2.2020 v 13:40 | Karma článku: 47.56 | Přečteno: 13618 | Diskuse

Josef Nožička

Křeček zvolen navzdory Milionu chvilek pro demokracii. Nebo díky němu?

Dnešní zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem lze interpretovat jako vítězství parlamentní demokracie nad demokracií pouliční.

12.2.2020 v 20:02 | Karma článku: 47.35 | Přečteno: 6838 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Jiří Šebek

Kdy začít s hraním tenisu?

Tenis je jedním z nejsledovanějších sportů na světě a každý den roste počet dětí, které se chtějí vydat po stopách velkých hráčů, jako je Rafa Nadal a Roger Federer, a stát se novým číslem 1 na okruhu ATP. Ale kdy s ním začít?

24.2.2020 v 7:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: A teď Kotal. Není to málo pane Daniele Danieloviči Křéťo?

Na Letné všem zainteresovaným konečně došla trpělivost s trenérem Jílkem a poslali ho k šípku. To, co se dalo udělat už po podzimu, si vedení nechalo jako překvápko na úvod jarního dějství. Takže pan Kotal. A prohra v Olomouci.

23.2.2020 v 23:51 | Karma článku: 12.38 | Přečteno: 276 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O izraelské stáji v Emirátech

UAE Tour je jeden ze špičkových silničních závodů pořádaných Mezinárodní cyklistickou unií (UCI). Jde o jediný podnik této úrovně konaný na Střední východě, ve Spojených arabských emirátech.

23.2.2020 v 8:15 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 303 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Světlo na konci tunelu? Tůdle, to spíš tma jako někde!

Ačkoli nás TR10 s Jílkem na tiskovce přesvědčovali, že se příprava povedla a jsme na jaro skvěle připraveni, Liberec si nás namazal přímo na Letné. Liberečáci zřejmě umí číst mezi řádky a tušili, že tiskovka měla jen klamat tělem.

17.2.2020 v 17:43 | Karma článku: 25.20 | Přečteno: 727 | Diskuse

Jan Ziegler

Brankář ležel, a my nad Rusy vyhráli

To už je dávno, v roce 1978 se hrál v Brně mezinárodní žákovský turnaj v házené, zúčastnilo se ho i družstvo z ruské Voroněže. Tenkrát bývaly sportovní zápasy s Rusy obecně vyhrocené.

17.2.2020 v 10:50 | Karma článku: 16.96 | Přečteno: 650 | Diskuse
Počet článků 1122 Celková karma 42.11 Průměrná čtenost 3366

Píši hlavně o politice, školství a sportu. Napsal jsem zde již přes tisíc článků, k tomu nesčetný počet příspěvků do diskusí...

 

Najdete na iDNES.cz