Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. února 2020 Matěj

Podle více než poloviny Čechů se u nás novodobá historie začíná falšovat

4. 01. 2020 17:40:00
Začíná u nás docházet k falšování některých událostí z novodobé historie? Podle výsledků průzkumu agentury Median je o tom přesvědčena více než polovina osob...

Dle exkluzivního průzkumu agentury Median pro rozhlasovou stanici Radiožurnál si více než polovina Čechů (přesně 55 %) myslí, že se výklad novodobých dějin začíná u nás falšovat. Přičemž se to týká především událostí, spojených s druhou světovou válkou. Dle výsledků tohoto průzkumu totiž 62 % jeho respondentů vadí, že jsou v dnešní době odstraňovány památníky, určené sovětským vojákům, kteří se v roce 1945 podíleli na osvobozování Československa. A 60 % respondentů pak vadí i stavění nových památníků podle měnícího se pohledu na historii (viz odkaz zde).

Z výsledků průzkumu je tudíž zřejmé, že zdaleka ne pro všechny občany České republiky jsou lidé jako starosta Prahy 6 Ondřej Kolář či starosta Prahy-Řeporyjí Pavel Novotný novodobí „hrdinové.“ Předpokládám, že většina čtenářů tuší, na co narážím, pro jistotu však provedu stručné připomenutí toho, čím se tito dva „neohrožení bojovníci“ proti putinovskému Rusku v loňském roce vyznamenali.

Poté, co loni v srpnu někdo polil sochu maršála Koněva na Praze 6 rudou barvou, prohlásil Ondřej Kolář, že Dejvice již jeho sochu na svém teritoriu nechtějí, a jelikož je opakované čištění sochy stojí peníze, nebudou ho již znovu provádět. Koněvovu sochu dokonce nechal na několik dní zakrýt velkou plachtou, kterou však aktivisté několikrát sundali a asi po týdnu byl pan Kolář nucen plachtu z památníku zase sundat. Starosta pražských Řeporyjí zase vloni přišel s nápadem postavit pomník vojákům Vlasovovy armády (dle oficiálního názvu Ruské osvobozenecké armády), kteří se podíleli na osvobození našeho hlavního města v květnu 1945. Což vyvolalo velký odpor ze strany ruského ministerstva zahraničí a starosta Novotný tento spor ještě více „osolil“ předáním dopisu ruské ambasádě, kam přijel v multikáře, a posléze i teatrálním vystoupením v ruské televizi.

Jak to tedy s výkladem novodobých dějin a zejména pak událostí, spojených s druhou světovou válkou, vlastně je? Má pravdu naše BIS, když tvrdí, že na českých školách v dnešní době stále převládá prosovětský výklad dějin? Nebo naopak mají pravdu ti, kteří říkají, že například výklad druhé světové války dnes mnozí historici otáčí téměř o 180 stupňů?

Já to vidím tak, že je samozřejmě v pořádku, když se na rozdíl od období před rokem 1989 mluví o tom, že na osvobozování Československa se kromě Rudé armády podílela i armáda americká (na Moravě pak i armáda rumunská), nebo třeba o tom, že v době zahájení druhé světového války v roce 1939 byl díky Ribentrop-Molotovovu paktu Sovětský svaz spojencem hitlerovského Německa. Ovšem už mi vadí, když se dnes někteří snaží zamlčovat významnou roli sovětské armády při osvobozování Československa v roce 1945 a zlehčovat zvěrstva, kterých se na našem národě dopustili němečtí nacisté.

Co se týká problému Koněva a vlasovců: maršál Koněv jistě byl kontroverzní postavou, neboť kromě toho, že byl významným vojevůdcem, podílejícím se na našem osvobození, se zúčastnil i potlačení maďarského povstání v roce 1956 či stavby Berlínské zdi v roce 1961. Ovšem tyto skutečnosti jsou již uvedeny na desce, která byla k jeho památníku na Praze 6 dodatečně doinstalována. Proč tedy někteří trvají na úplném odstranění sochy a především: proč se v souvislosti s postavením památníku Vlasovově armádě také nemluví o tom, že i u něho by měla být umístěna deska, která by pro změnu vysvětlovala, že vojáci této armády se sice významně podíleli na osvobození Prahy, ovšem předtím po většinu války bojovali na straně hitlerovského Německa?

Proto se nikterak nedivím výsledkům, které z průzkumu agentury Median pro Radiožurnál vyšly. Naopak mě pobavila reakce šéfredaktora internetového deníku Forum24 Pavla Šafra, který se rozohnil nad tím, že si český veřejnoprávní rozhlas dovolil své posluchače o něčem takovém informovat. Ve svém komentáři totiž mimo jiné napsal: „Jedná se o velmi podivnou práci jak konkrétních editorů Českého rozhlasu, tak i o skandální práci agentury Median. Zjištění nahrává extremistickým a protievropským stranám KSČM a SPD a je zajímavé, jak se k názorům těchto stran kloní v této věci i voliči vládního hnutí ANO.“

To je tedy vskutku skandální: už ani počínání našeho veřejnoprávního rozhlasu se některým novodobým „politrukům“ nelíbí...

P. S. Dodatečně se čtenářům omlouvám za jednu nepřesnost, které jsem se v článku dopustil a na kterou mě upozornili někteří diskutéři: vojáci Vlasovovy armády neboli ROA nebojovali na straně Němců po většinu druhé světové války, ale pouze část války. Myslím však, že na podstatě toho, že šlo o kontroverzní postavy, se tímto nic zásadního nemění.

Autor: Josef Nožička | sobota 4.1.2020 17:40 | karma článku: 47.50 | přečteno: 11739x

Další články blogera

Josef Nožička

Má Milion chvilek jasno v tom, proti čemu bude vlastně demonstrovat?

Co vlastně má být hlavním cílem demonstrace, kterou spolek Milion chvilek pro demokracii svolal na příští neděli do Prahy? Její smysl tentokrát hodnotí s rozpaky i mnozí jeho dosavadní sympatizanti.

23.2.2020 v 18:10 | Karma článku: 40.34 | Přečteno: 1349 | Diskuse

Josef Nožička

Je korektní ptát se politika na jeho sexuální orientaci aneb kam až média zajdou?

Je ve veřejném zájmu zjišťovat, jakou sexuální orientaci má ten či onen politik? Nebo je naopak něco takového v rozporu se základní novinářskou etikou?

20.2.2020 v 13:20 | Karma článku: 42.75 | Přečteno: 6018 | Diskuse

Josef Nožička

Sáblíková přijala porážku od Voroninové se ctí. Na rozdíl od mnoha "rusobijců"…

Martina Sáblíková je velkou sportovkyní nejenom svými výkony. Znovu to včera ukázala na rychlobruslařském světovém šampionátu v Salt Lake City.

16.2.2020 v 13:40 | Karma článku: 47.56 | Přečteno: 13618 | Diskuse

Josef Nožička

Křeček zvolen navzdory Milionu chvilek pro demokracii. Nebo díky němu?

Dnešní zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem lze interpretovat jako vítězství parlamentní demokracie nad demokracií pouliční.

12.2.2020 v 20:02 | Karma článku: 47.35 | Přečteno: 6838 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Rusko fandí Trumpovi!?

Po ukončení procesu impeachmentu vůči prezidentovi Donaldu Trumpovi se „pokroková“ americká média zaměřují na to, že Rusko chce ovlivnit volební výsledek letošních prezidentských voleb ve prospěch Trumpa.

24.2.2020 v 8:04 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 239 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Opozice v křeči porodila Křečka

Výsledkem je příznivec Hradu, který by měl dávno okopávat zahrádku a se svými názoru vůbec nechodit na veřejnost. Jakou bude mít motivaci si na stará kolena svým zásadovým postojem znepřátelit mocné? A má vůbec nějaké zásady?

24.2.2020 v 7:00 | Karma článku: 12.34 | Přečteno: 285 | Diskuse

Josef Nožička

Má Milion chvilek jasno v tom, proti čemu bude vlastně demonstrovat?

Co vlastně má být hlavním cílem demonstrace, kterou spolek Milion chvilek pro demokracii svolal na příští neděli do Prahy? Její smysl tentokrát hodnotí s rozpaky i mnozí jeho dosavadní sympatizanti.

23.2.2020 v 18:10 | Karma článku: 40.34 | Přečteno: 1349 | Diskuse

Aleš Merta

Hra na armádu demokratického státu dostává povážlivé trhliny

Poslední vydání časopisu Respekt přineslo nové, znepokojující, informace o násilné smrti afgánského vojáka Vahidulláha Chána, na které se mohli podílet i čeští vojáci.

23.2.2020 v 15:08 | Karma článku: 18.99 | Přečteno: 755 | Diskuse

Jan Dvořák

Výrok o zkorumpované Transparency Internat. je premiér připraven uvést na pravou míru

Premiér Babiš ani na minutu nepochyboval o tom, že každý nezkorumpovaný soudce musí smést ze stolu žalobu TI, která se na něm domáhala omluvy za to, že jenom upozornil, jak se věci mají.

23.2.2020 v 10:04 | Karma článku: 24.44 | Přečteno: 616 | Diskuse
Počet článků 1122 Celková karma 42.13 Průměrná čtenost 3366

Píši hlavně o politice, školství a sportu. Napsal jsem zde již přes tisíc článků, k tomu nesčetný počet příspěvků do diskusí...

 

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...