Neděle 19. ledna 2020, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. ledna 2020 Doubravka

Jediným Čechem, který má šanci stát se nejlepším sportovcem světa, je Karel Trčálek

8. 01. 2020 18:15:27
Vážně i nevážně o „neúspěchu“ Martiny Sáblíkové a dalších českých sportovců v anketě o nejlepšího sportovce světa.

Jak jsem se dočetl v dnešním článku kolegy blogera Karla Trčálka, je velmi smutný z toho, že se dvacetinásobná mistryně světa v rychlobruslení Martina Sáblíková nestala nejlepší sportovní světa za loňský rok. Vítězkou ankety světové novinářské asociace AIPS se totiž stala americká sportovní gymnastka Simone Bilesová, mezi muži vyhrál argentinský fotbalista Lionel Messi.

Karlovo rozhořčení nad touto nespravedlností samozřejmě chápu, a je mi jasné, že tento zarytý sportovní fanoušek by vítězství, ať už Sáblíkové či kteréhokoliv jiného českého sportovce, vyměnil i za úspěch politického hnutí Trikolóra, jehož je dle všeho velkým příznivcem, v příštích sněmovních volbách. Jenže je reálné, aby se něco takového některému našemu sportovci v dohledné době podařilo?

Na ne zrovna velkou zemi máme sportovních úspěchů jistě dost: kromě mnohonásobné mistryně světa a olympijské vítězky v rychlobruslení najdeme mezi našimi sportovci například mistra světa v judu, jednoho z nejlepších hokejistů NHL, nejlepší světové snowboardistky, mistra světa ve vodním slalomu (Jiří Prskavec byl jediným Čechem, který se loni ve zmíněné anketě dostal do širší nominace)... Jenže co je to platné, když světoví novináři preferují v podobných anketách spíše fotbalisty, piloty formule 1, atlety či gymnastky, a přiznejme si, že tam tak dominantní osobnost, jakými jsou například v rychlobruslení na dlouhých tratích Sáblíková a ve vodním slalomu Prskavec, prostě nemáme.

Ovšem sám pan Trčálek se při své vrozené skromnosti nikdy nezmiňuje o tom, že i on mimořádně vyniká v jedné činnosti. Která že to je? Já myslím, že kdo sleduje poslední 3 či 4 roky zdejší dění na blogu, tak je mu odpověď jasná hned: přece plodnost literární tvorby! Třeba já se mu v tomhle také snažím jakž takž konkurovat, a loňský rok jsem měl docela plodný: blogů jsem zde na iDNES publikoval přes sto. Ovšem když jsem zjistil, že Karel jich za stejné období zvládl přes tři stovky, tak mi nezbylo, než bledě závidět. A to nemluvě o jeho obdivuhodné rychlosti, kdy poté, co například blogerka Markéta Šichtařová publikuje svůj článek v 8:00, je již v čase 8:56 publikován blog pana Trčálka, reagující na paní ekonomku.

No jo, říkáte si možná, ale literární tvorba či grafomanství bohužel nejsou sportovní odvětví. No zatím ne, ale když mohou být sportem šachy (které se někteří snažili protlačit i na program letních olympijských her v Paříži), ale také třeba poker, byl by v disciplíně literární tvorba až tak velký rozdíl? Přece k takovým neuvěřitelným výkonům, jaké zde pan Trčálek trvale podává, je jistě rovněž zapotřebí mít dobrou fyzickou kondici a dodržovat přísnou životosprávu. Tak jen stačí, aby se naši vlivní diplomaté zasadili o co nejrychlejší zařazení literární tvorby (ať už na rychlost či na kvantitu) mezi uznávaná sportovní odvětví a zajistili, aby České republice bylo svěřeno pořádání prvního mistrovství světa v tomto oboru, které by mohlo proběhnout třeba v některé čajovně na Valašsku.

Na závěr se přece jen vrátím do vážné roviny. Narážky pana Trčálka na to, že Martina Sáblíková v anketě AISP nepronikla mezi nejlepší světové sportovkyně, mi totiž přijdou poněkud mimo mísu a dosti nefér. Stejně tak by totiž fanoušci Sáblíkové mohli dělat třeba narážky na skutečnost, že Krpálek, Satoranský ani Pastrňák (tedy tři sportovci, kteří se v anketě Sportovec České republiky roku 2019 umístili před ní), se v mužské kategorii rovněž nedostali ani do širší nominace. A v souvislosti s naším jediným českým sportovcem, který se do zhruba třicetičlenné nominace dostal: Jiří Prskavec si to dle mě zasloužil, neboť se v loňském roce stal mistrem světa i vítězem Světového poháru.

Proč tedy Prskavec v hlasování našich žurnalistů skončil mezi českými sportovci až šestý? I tady dle mě mohl hrát určitou roli faktor, že úspěchy vodních slalomářů u nás již trochu zevšedněly, vždyť mistrů světa jsme v tomto olympijském sportu měli v posledních 20 letech docela dost (před Prskavcem to byli například Vavřinec Hradílek, Ondřej Tunka, deblkanoisté Volf se Štěpánkem a v neposlední řadě i Štěpánka Hilgertová, která je navíc i dvojnásobnou olympijskou vítězkou). Zatímco třeba Tomáš Satoranský je prvním českým basketbalistou, který se dokázal výrazněji prosadit v NBA (ovšem v hlasování o nejlepšího basketbalistu světa by asi moc velké šance neměl). David Pastrňák zase těží z toho, že i přes výsledkovou mizérii posledních let u nás hokej stále patří mezi nejpopulárnější sporty, ovšem při hlasování o nejlepšího sportovce světa se v anketách různých agentur nějaký hokejista (ať už český, kanadský či americký) málokdy dostane na přední místo.

Autor: Josef Nožička | středa 8.1.2020 18:15 | karma článku: 31.38 | přečteno: 1151x

Další články blogera

Josef Nožička

Z malých syrských sirotků jsou nakonec „pubescenti před dovršením plnoletosti“

Má či nemá Česká republika přijmout zhruba 40 sirotků, nacházejících se momentálně v řeckých uprchlických táborech? Rozdílné názory na tuto věc mají nejenom europoslankyně Šojdrová a ministr vnitra Hamáček.

18.1.2020 v 17:28 | Karma článku: 39.59 | Přečteno: 1296 | Diskuse

Josef Nožička

Nový ombudsman: může být někdo ještě horší, než byla paní Šabatová?

Příští měsíc bude Poslanecká sněmovna volit nástupce dosluhující ombudsmanky Anny Šabatové. A ať bude zvolen kdokoliv, neobávám se, že by to byla změna k horšímu.

16.1.2020 v 7:20 | Karma článku: 42.62 | Přečteno: 1928 | Diskuse

Josef Nožička

Jak se Karel kvůli Čunkovi a bulharským strojvůdcům málem nestal nejlepším sportovcem

Revoluce na železnici, spuštěná v polovině prosince, již způsobila mnohým cestujícím nemalé potíže. Což dokumentuje i následující příběh (samozřejmě stoprocentně pravdivý).

12.1.2020 v 19:20 | Karma článku: 30.71 | Přečteno: 979 | Diskuse

Josef Nožička

„Revoluce“ na železnici v Česku = chaos, velká zpoždění, bulharští strojvůdci…

Nové změny na železnici, které měly cestujícím přinést větší komfort i úsporu na jízdném, jim zatím spíše přináší velké trable...

11.1.2020 v 17:40 | Karma článku: 33.68 | Přečteno: 1292 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Jiří Gono

13 rad pro začínající i pokročilé běžce

Začít běhat můžete v jakémkoliv věku. Odměnou vám bude lepší fyzička, dobrá nálada, závist okolí a pravděpodobně i spousta nových přátel. Ať už běháte nebo o tom teprve přemýšlíte, tak se vám následující rady budou hodit.

17.1.2020 v 17:18 | Karma článku: 16.96 | Přečteno: 344 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Jak jsem vystudovala čínská bojová umění na univerzitě v Číně

V Číně můžete bez nadsázky vystudovat magisterský obor například v plavání nebo ve fotbale. Já se zařadila mezi hrstku cizinců, kteří si odnesli doktorát z oboru zvaného Tradiční čínské sporty, tedy z čínských bojových umění.

16.1.2020 v 16:16 | Karma článku: 26.17 | Přečteno: 684 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Pýcha s pádem a mlýny stále melou.

Přípravy na třeskuté jaro kupodivu probíhají v netřeskutých (ne)mrazech. Spousta klubů s menším a malým rozpočtem může tedy tuhle zimu výrazně ušetřit. A co ušetří můžou vrazit do třeba do posil. Protože zatím se nic extra neděje.

14.1.2020 v 10:49 | Karma článku: 11.76 | Přečteno: 269 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Další íránský sportovec dal vale totalitnímu režimu ajatolláhů

A ne sportovec ledajaký – medailová naděje pro OH. Přesněji: sportovkyně, první a zatím jediná íránská držitelka cenného olympijského kovu. Kimiya Alizadeová, bronzová v taekwondu na Hrách v Riu 2016.

12.1.2020 v 19:20 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 493 | Diskuse

Karel Trčálek

Jediným Čechem, který má šanci stát se nejlepším sportovcem světa, je Karel Trčálek

Řekněte sami, je to normální? Pan Nožička si zveřejnění o čtvrt na sedm článek a ještě není ani sedm a já si taky zveřejním článek, který se jmenuje úplně stejně! Přinejmenším jeden z nás by se měl určitě léčit, já to říkám pořád!

8.1.2020 v 18:59 | Karma článku: 26.63 | Přečteno: 1124 | Diskuse
Počet článků 1112 Celková karma 41.19 Průměrná čtenost 3331

Píši hlavně o politice, školství a sportu. Napsal jsem zde již přes tisíc článků, k tomu nesčetný počet příspěvků do diskusí...

 

Najdete na iDNES.cz