Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. února 2020 Matěj

„Revoluce“ na železnici v Česku = chaos, velká zpoždění, bulharští strojvůdci…

11. 01. 2020 17:40:00
Nové změny na železnici, které měly cestujícím přinést větší komfort i úsporu na jízdném, jim zatím spíše přináší velké trable...

Od 15. prosince loňskému roku došlo k zásadním změnám v železniční dopravě, spočívajících zejména v tom, že v řadě krajů ztratily své dominantní postavení České dráhy, neboť je na části spojů nahradili soukromí dopravci. Od nového systému si mnozí slibovali, že díky větší konkurenci na drahách dostanou cestující větší komfort, přibude více spojů a v důsledku soutěživosti mezi jednotlivými dopravci někde zlevní i jízdné.

Zároveň však ještě před startem této „revoluce v dopravě“ mnozí varovali před chaosem, který může nastat v důsledku toho, že jednotlivé kraje budou mít různé cenové tarify, a v případě spojení s přestupy si tak cestující bude muset kupovat několik jízdenek. Jak už jsem uvedl v jednom dřívějším blogu (primárně věnovaném cestě vlakem aktivistky Grety z madridského kongresu): když například někdo pojede Českými drahami z Prahy do Uherského Hradiště přímým vlakem, tak si stále může koupit jízdenku přes internet. Když však bude následně v Uherském Hradišti přesedat třeba do Uherského Ostrohu nebo Kunovic, tak si již jízdenku pro tuto část cesty bude muset koupit na místě nebo v příslušném vlaku - bez ohledu na to, zda pojede vlakem společnosti Arriva nebo Českými drahami.

Po necelém měsíci od zavedení „revolučních“ změn v dopravě lze konstatovat, že se obavy ohledně možných problémů nejenom potvrdily, ale dokonce předčily očekávání i těch největších pesimistů. A to zejména tam, kde dosavadní spoje Českých drah nahradila společnost Arriva, což se týká Libereckého a Zlínského kraje. Jaký tedy „komfort“ lidem z těchto krajů jedna z největších dopravních společností v Evropě, která je součástí německého koncernu Deutsche Bahn, přinesla?

Jak se lze dočíst v reportáži zde na iDNES, v mrazivých lednových dnech čekali cestující na trase Velké Karlovice – Vsetín na příjezd ranního vlaku, který je měl dopravit do zaměstnání či do školy, několikrát marně. Vlak prostě nepřijel. Dle ohlasů některých jiných cestujících vagony společnosti Arriva sice vypadají na pohled zvenčí hezky, ovšem často se v nich netopí, nejsou v nich toalety, určitou pikantností jsou i německé nápisy na vagonech, které společnost dosud nestihla odstranit, takže například místo „Nenastupovat“ je na nich napsáno „Nicht einsteigen.“ Co naopak bylo pro některé cestující příjemné, bylo to, že cestovali zadarmo, neboť systém prodeje jízdenek ve vlaku většinou nefungoval.

Závažnějším problémem, než například dosud neodstraněné německé nápisy, pak mohou být u vlaků Arrivy bulharští strojvůdci, kteří dle výpovědí některých železničářů neumí dostatečně dobře česky, což způsobuje problémy při jejich komunikaci s českými výpravčími či některými jinými zaměstnanci drah. Mluvčí Arrivy nicméně bulharské strojvůdce hájí s tím, že češtinu ovládají, ale chyba je na straně českých železničářů, neboť prý při komunikaci nepoužívají spisovnou češtinu, nýbrž slangové výrazy...

Společnost nicméně uznává, že start na české železnici se jí úplně nepovedl a slibuje, že nedostatky bude postupně napravovat. Jenže dle ohlasů mnohých cestujících ve Zlínském kraji, kde žiji, se tak děje jen velmi pomalu. A pokud je někdo při cestě do zaměstnání závislý na konkrétním spoji, který má často zpoždění nebo případně nepřijede vůbec, tak mu omluvy od společnosti Arriva moc platné nejsou. Asi málokdo totiž má tak tolerantního zaměstnavatele, aby mu omlouval pozdní příchody do práce, způsobené dopravními potíži, i několik měsíců.

Na progresivní změny k lepšímu, které mnozí politici lidem se zavedením nového systému na železnici slibovali, to tak zatím bohužel nevypadá. Přičemž kritika by neměla směřovat jenom na v článku zmíněnou dopravní společnost, ale i na příslušné krajské politiky, kteří dle všeho výběrové řízení na nové dopravce jednoduše zpackali...

Autor: Josef Nožička | sobota 11.1.2020 17:40 | karma článku: 34.46 | přečteno: 1387x

Další články blogera

Josef Nožička

Má Milion chvilek jasno v tom, proti čemu bude vlastně demonstrovat?

Co vlastně má být hlavním cílem demonstrace, kterou spolek Milion chvilek pro demokracii svolal na příští neděli do Prahy? Její smysl tentokrát hodnotí s rozpaky i mnozí jeho dosavadní sympatizanti.

23.2.2020 v 18:10 | Karma článku: 40.95 | Přečteno: 1475 | Diskuse

Josef Nožička

Je korektní ptát se politika na jeho sexuální orientaci aneb kam až média zajdou?

Je ve veřejném zájmu zjišťovat, jakou sexuální orientaci má ten či onen politik? Nebo je naopak něco takového v rozporu se základní novinářskou etikou?

20.2.2020 v 13:20 | Karma článku: 42.75 | Přečteno: 6021 | Diskuse

Josef Nožička

Sáblíková přijala porážku od Voroninové se ctí. Na rozdíl od mnoha "rusobijců"…

Martina Sáblíková je velkou sportovkyní nejenom svými výkony. Znovu to včera ukázala na rychlobruslařském světovém šampionátu v Salt Lake City.

16.2.2020 v 13:40 | Karma článku: 47.56 | Přečteno: 13618 | Diskuse

Josef Nožička

Křeček zvolen navzdory Milionu chvilek pro demokracii. Nebo díky němu?

Dnešní zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem lze interpretovat jako vítězství parlamentní demokracie nad demokracií pouliční.

12.2.2020 v 20:02 | Karma článku: 47.35 | Přečteno: 6838 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Martin Prášek

Koronavisus v ČR: První zabije drobné živnostníky.

Itálie uzavírá do karantény první města, zavírá v nich bary, kostely, obchody. Otázka koronaviru v Čechách už nezní "jestli", ale KDY. Ale až sem dorazí, budou první mrtví drobní živnostníci. A to se ani nebudou muset nakazit.

24.2.2020 v 9:23 | Karma článku: 13.12 | Přečteno: 246 | Diskuse

Pavel Chalupský

11. přikázání.

Kdo z nás by dokázal vyslovit desatero? Tři, pět přikázání možná. A teď tu máme 11. přikázání. Já ho nestanovil, to Elán ve své nadčasové písni..

24.2.2020 v 8:10 | Karma článku: 6.63 | Přečteno: 147 | Diskuse

Hana Dneboská

Zážitky jsou na památku

Nic nového pod sluncem. Vím. Přesto – některé bychom rádi z paměti vymazali. Lidské vztahy čas od času podezřívám z toho, že jsou pole neorané. Představuji si holou pláň, kterou postupně zbrázdí pohledy, myšlenky, slova, kontakty.

24.2.2020 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Luboš Chott

Chodím městem a dívám se za vrata aneb Lidi se do vězení musí bát!

Když stoupá kriminalita, tak by se měly utáhnout šrouby – a i na Kladně! Ve středověku usekli zloději pravou ruku v zápěstí, podvodníkům uřezali uši a máchali je ve vodě. Nechci se vracet do doby temna, ale... Arest nejsou lázně!

24.2.2020 v 4:30 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 254 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Má léta u Diora“ od Suzanne Lulingové

„Za každým velkým mužem hledejte ženu!“ Kdo však stál za jedním z nejúspěšnějších návrhářů XX. století Christianem Diorem? Byla to energická, usměvavá a oslnivá dáma, Suzanne Lulingová, přítelkyně z dětských let.

23.2.2020 v 22:36 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 84 | Diskuse
Počet článků 1122 Celková karma 42.16 Průměrná čtenost 3366

Píši hlavně o politice, školství a sportu. Napsal jsem zde již přes tisíc článků, k tomu nesčetný počet příspěvků do diskusí...

 

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...