Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

O odložení olympijských her a ruském dopingu

31. 03. 2020 18:11:40
V souvislosti se zprávami o odložení olympiády v Tokiu asi mnozí sportovní příznivci rovněž zaregistrovali ne zrovna šťastný výrok bývalé ruské gymnastky Chorkinové.

Letní olympijské hry, které měly být v japonské metropoli Tokiu zahájeny v červenci letošního roku, byly na základě rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru odloženy o jeden rok. Olympijský oheň tak (doufejme) bude v Tokiu zapálen až 23. července roku 2021.

Jsem přesvědčen, že převážná většina sportovních příznivců i samotných sportovců tohle rozhodnutí přijala jako velmi rozumné. Japonští organizátoři sice do posledních chvil usilovali o to, aby největší sportovní svátek proběhl v původním termínu, a ještě před zhruba 14 dny si nepřipouštěli jeho odklad, nakonec však realisticky uznali, že by to možné nebylo. I když totiž v samotné zemi vycházejícího slunce si vedou v boji s pandemií Covid-19 velmi dobře, je velmi nepravděpodobné či téměř vyloučené, že by do července letošního roku byla situace ve většině evropských zemí či USA natolik příznivá, aby od sportovců či diváků z těchto zemí nehrozilo nakažení ostatních účastníků olympiády.

A i kdyby se náhodou podařilo pandemii koronaviru do léta letošního roku porazit, problém by byl například v tom, že v řadě sportovních odvětví nemohly proběhnout dříve naplánované předolympijské kvalifikace. Nehledě na to, že řada sportovců nemůže nyní kvůli zavedeným karanténním opatřením trénovat, a pokud ano, tak jen ve velmi omezeném režimu. Nezbývá tedy než doufat, že za rok bude situace ve světě zcela jiná, umožní tokijskou olympiádu v červenci 2021 zahájit a její zdárný průběh bude jedním ze symbolů toho, že se lidstvu podařilo zákeřnou pandemii Covid-19 porazit.

V souvislosti s odložením tokijské olympiády nejspíš mnozí zaregistrovali, jak na tuto skutečnost zareagovala bývalá ruská reprezentantka ve sportovní gymnastice Světlana Chorkinová. Dle toho, co je napsáno například v článku zde na iDNES, doslovně prohlásila: „Podle mého názoru se to všechno stalo proto, že neměli právo trestat Rusko ani naše sportovce. Vždyť i v naší hymně se zpívá, že naši zemi chrání Bůh.“ Narážela tím na skutečnost, že dle rozhodnutí WADA (světové antidopingové federace) mělo být Rusku kvůli opakovaným dopingovým skandálům na čtyři roky zakázáno startovat na všech vrcholných sportovních akcích se svou vlajkou i hymnou. Což ostatně pro ruské sportovce platilo už na zimní olympiádě před dvěma lety v Pchjongčchangu.

Byť u Rusů chápu určitý pocit křivdy, pokud je na jejich sportovce ze strany mezinárodních sportovních institucí uplatňován princip kolektivní viny a jsou do jednoho pytle házeni jak dopingoví hříšníci, tak i ti, kterým doping nikdy prokázán nebyl, tato slova někdejší devítinásobné mistryně světa a dvojnásobné olympijské vítězky Chorkinové jednoznačně odsuzuji. Projevovat škodolibou radost nad tím, že kvůli pandemii koronaviru musela být odložena akce, která je pro většinu příznivců největším sportovním svátkem, na který se dlouhou dobu dopředu těší, mi v dnešní době přijde takřka hyenistické.

To píši jako ten, který se zde ruských sportovců v minulosti často zastával, zejména v souvislosti s tím, pokud na ně byl uplatňován výše zmíněný princip kolektivní viny. Přičemž nejenom mně, ale i některým jiným autorům, bylo často v diskusích předhazováno, jak může někdo ty „zlé a nepřátelské Rusáky“ hájit. Kromě toho, že opravdu nejsem zastáncem uplatňování kolektivní viny na kohokoliv, vám nabídnu ještě druhé vysvětlení.

V těchto dnech, kdy snad s výjimkou běloruské fotbalové a hokejové ligy prakticky žádné sportovní soutěže neprobíhají, jsem jako sportovní fanoušek velmi uvítal, že program ČT Sport zařazuje do svého vysílání dokumenty o významných sportovních akcích z minulých dob, ať už jde o fotbalová či atletická mistrovství světa, zimní olympijské hry a další. Minulou sobotu jsem například sledoval dokument o vůbec prvním atletickém mistrovství světa, konaném v roce 1983 v Helsinkách.

A kromě toho, že si člověk osvěžil krásné vzpomínky na vynikající úspěchy československých atletů v čele s Kratochvílovou, Kocembovou či Bugárem (získali jsem tenkrát rekordních 9 medailí), trochu se i pobavil nad způsobem komentování tehdejších sportovních reportérů. Z dochovaných zvukových záznamů je totiž často patrné, že kromě úspěchů československých sportovců (tam je to samozřejmě pochopitelné) prožívali reportéři Československé televize o poznání větší radost v případě úspěchu sportovců Sovětského svazu, NDR a dalších socialistických zemí, než když v některém závodě zvítězil například atlet z USA, NSR či Velké Británie.

A jestliže někteří reportéři a sportovní novináři uplatňují (byť samozřejmě v menší míře) podobně „objektivní“ přístup i dnes, akorát, že v opačném gardu, pak se ani moc nelze divit tomu, že když se dnes ruských sportovců zastávají i ti, kteří dříve ruské či přesněji řečeno sovětské sportovce z pochopitelných důvodů v lásce zrovna neměli. Když si vzpomenu například na sebe, tak jako kluk jsem při hokejových mistrovstvích světa měl kromě výhry naší reprezentace vždy největší radost z toho, pokud se některému mužstvu podařilo porazit sovětskou „Sbornou“...

Autor: Josef Nožička | úterý 31.3.2020 18:11 | karma článku: 25.99 | přečteno: 1013x

Další články blogera

Josef Nožička

Usilovný boj neziskovek i skoroprezidenta Drahoše proti známkování ve školách

Senátor Jiří Drahoš i některé neziskové organizace požadují, aby ministr školství důrazněji apeloval na učitele kvůli zavedení slovního a formativního hodnocení.

21.5.2020 v 8:03 | Karma článku: 46.13 | Přečteno: 6498 | Diskuse

Josef Nožička

Proč se dnes o zvěrstvech Němců na konci války píše a mluví jen sporadicky?

Píše se dnes v souvislosti se vzpomínkami na druhou světovou válku rovnoměrně jak o prohřešcích sovětských vojáků, tak i o zvěrstvech, kterých se dopouštěli němečtí nacisté? Já takový dojem vždy nemám...

17.5.2020 v 18:10 | Karma článku: 44.23 | Přečteno: 2596 | Diskuse

Josef Nožička

Smutné vzpomínky na bojkot olympiády v Los Angeles

Když je sport zneužit k politickým šarvátkám, je to vždy špatně. A pokud kvůli nim někteří sportovci například přijdou o možnost startu na olympijských hrách, je to špatně obzvlášť.

14.5.2020 v 14:10 | Karma článku: 22.62 | Přečteno: 560 | Diskuse

Josef Nožička

Ostravské divadlo natočilo videoklip ke Kaťuše a od veřejnoprávní ČT to ihned schytalo

Klip ostravských umělců, natočený „na ruskou objednávku“, vyvolal prý v moravskoslezské metropoli řadu nevole. Alespoň to tvrdí reportáž, odvysílaná v pořadu 168 hodin na České televizi.

12.5.2020 v 18:03 | Karma článku: 46.47 | Přečteno: 7708 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Lubomír Stejskal

Jak hrají jinde

Fotbalová Bundesliga byla obnovena šesti zápasy 16. května, česká nejvyšší soutěž o týden později dohrávkou 23. kola v Teplicích, kam přijel Liberec (2:0). Ve všech případech bez diváků. Nová doba, nová pravidla.

24.5.2020 v 21:21 | Karma článku: 2.61 | Přečteno: 85 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Bundesligový covidový bizár

O minulém víkendu se v Německu opět koplo do balónu. Po několikaměsíční státní "karanténě" se první a druhá Bundesliga znovu probudila ze zavirovaného spánku. Fanoušek byl natěšený a kamery připraveny. Dojmy jsou však rozpačité.

18.5.2020 v 19:36 | Karma článku: 15.35 | Přečteno: 516 | Diskuse

Josef Nožička

Smutné vzpomínky na bojkot olympiády v Los Angeles

Když je sport zneužit k politickým šarvátkám, je to vždy špatně. A pokud kvůli nim někteří sportovci například přijdou o možnost startu na olympijských hrách, je to špatně obzvlášť.

14.5.2020 v 14:10 | Karma článku: 22.62 | Přečteno: 560 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Dohrát, či nedohrát? A Tvrdíkova předehra

Fotbal v době korony dostal řádně na zadek. Ve Franci ligu odpískali, jinde v Evropě ještě váhají. Naproti tomu Německo to znovu rozjede příští týden a v naší malé české kotlince se to chystáme rozseknout v úterý.Tedy doufejme.

11.5.2020 v 9:25 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 189 | Diskuse

Petr Tomášek

Proč byste měli vidět film o Martinu Haškovi st.?

Natočili jsme dokumentární film o fotbalovém trenérovi Martinu Haškovi s názvem HAŠAN (ten trenér). Proč byste tento film měli vidět? Napadá mě hned několik důvodů.

22.4.2020 v 11:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 116 | Diskuse
Počet článků 1153 Celková karma 41.82 Průměrná čtenost 3472

Píši hlavně o politice, školství a sportu. Jsem zde na blogu již 12 let a stále mě to baví...

 

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Jsem HIV pozitivní, zjistila Monika. Otěhotněla se sňatkovým podvodníkem

Monika čeká dítě se sňatkovým podvodníkem. Je zamilovaná a odhodlaná na něj počkat, než si odpyká trest. V takovém...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...