Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Babišismus skončil, fialo-stanjurismus začal

13. 01. 2022 10:33:50
Pokud se k současné opozici bude nynější vláda chovat stejně arogantně či povýšeně jako včera ministr financí Stanjura, pak asi nelze očekávat, že k ní bude opozice vstřícnější.

Od nové vládní koalice očekávali mnozí občané (zejména pak ti, kteří v loňských sněmovních volbách dali hlas koalici Spolu nebo PirSTAN) mimo jiné změnu politické kultury a schopnější politiky na vládních místech či ve vedení Poslanecké sněmovny. Ačkoliv byla Fialova vláda jmenována teprve před necelým měsícem a důvěra jí bude v Poslanecké sněmovně s největší pravděpodobností vyslovena až dnes večer, mnozí politici nové vládní koalice se již stihli „předvést“ velmi dobře...

Jednou z hlavních věcí, který nový kabinet před volbami i těsně po nich sliboval, bylo, že budou šetřit na výdajích státu, aniž by to pocítili občané. Realita je však dosud taková, že oproti předchozí Babišově vládě má ta nová o tři ministry navíc, v souvislosti s nimiž jsou spojeny výdaje na platy více než 70 nově vzniklých (nepochybně dobře placených) úřednických míst. A že by například někteří ministři nové vlády snížili počet svých náměstků, o tom jsem se zatím také nikde nedočetl – naopak například ministryně obrany Jana Černochová jich bude mít rovnou osm (přestože za vysoký počet náměstků své předchůdce dříve kritizovala). Zatímco tedy na sobě noví vládní politici nešetří, u řady státních zaměstnanců (včetně například nepedagogických pracovníků ve školství, pracovníků v muzeích, knihovnách a v některých dalších oblastech, kde mzdy nejsou zrovna vysoké) ke zmrazení platů již došlo.

Řada lidí si od nové vlády také slibovala menší chaos v zavádění proticovidových opatření, než tomu bylo u předchozích ministrů zdravotnictví. Některá epidemiologická opatření minulé vlády skutečně chaotická či nesmyslná byla, ostatně jsem je i zde na blogu několikrát kritizoval. Ovšem co se týká současných opatření z dílny nového ministra zdravotnictví Válka, tak ta mi často přijdou chaotická ještě víc – zejména ta, která se týkají škol a nad jejichž nelogičností spousta kantorů často nevěřícně kroutí hlavou.

Samozřejmě, že na hodnocení nové vlády je ještě příliš brzy a byť jsem žádnou ze stran nové vládní koalice nevolil, jako občan tohoto státu bych si ze srdce přál, aby se zdárně vypořádala s hlavními současnými problémy, což je především boj s covidem a s vysokou inflací. Ovšem co se týká slibované změny politické kultury, tam zatím nic nenasvědčuje tomu, že by u politiků nové vládní koalice nastal nějaký výrazný posun v porovnání s některými manýry jejich předchůdců.

Pro příklad bych zmínil například přístup Jana Farského z hnutí STAN, který ač byl zvolen poslancem, plánuje odjet na půlroční stáž do USA, přičemž svého mandátu se vzdát nechce. A ačkoliv o plánované stáži věděl již dopředu, voličům to před říjnovými volbami říct „zapomněl“. Ohledně ztráty paměti v souvislosti s tím, co říkali před volbami, má však problém víc politiků z nové vládní koalice – například předseda Pirátské strany a nynější ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš zase pro změnu zapomněl na to, že před volbami prosazoval zavedení klouzavého mandátu kvůli tomu, aby ten, kdo je členem vlády, nebyl zároveň i poslancem...

Ohledně politické kultury se včera v Poslanecké sněmovně při obsáhlé debatě, která předcházela hlasování o vyslovení důvěry vládě, příliš nepředvedli ani její hlavní představitelé. Předchozí premiér či ministr financí Andrej Babiš byl v minulosti nynějšími vládními politiky i mnohými novináři mnohokrát kritizován za svůj výrok ohledně toho, že sněmovna je „žvanírna“, která ministry zdržuje od pořádné práce. Včera ovšem ruchové mikrofony zachytily slova premiéra Petra Fialy, majícího v médiích nálepku „slušňáka“, že už ho to tam „s*re“ (přičemž je pronesl v době, kdy poslanecká rozprava ještě zdaleka nebyla ani v polovině – viz odkaz zde).

U pana premiéra, který se později za svá slova za řečnickým pultem omluvil, lze tedy částečně pochopit, že si jen nedal pozor na zapnuté mikrofony v době pauzy. Mnohem horší mi však přišla arogance ministra financí Zbyňka Stanjury, který těsně před půlnocí na adresu kritických diskusních příspěvků některých opozičních politiků prohlásil: „Kdyby to bylo naopak, tak jsme něco udělali špatně. Nenechme si vzít radost, že jsme vyhráli volby. Čekali jsme osm let, klidně počkáme ještě osm hodin. Babišismus skončil.“ (viz odkaz zde)

Souhlasím samozřejmě s tím, že nadměrné protahování diskuse bylo od opozičních poslanců zbytečné, neboť vzhledem k rozložení sil ve Sněmovně je dopředu jasné, že Fialova vláda důvěru dostane. Ovšem když seděli Stanjura, Fiala, Černochová a někteří další v opozičních lavicích, dělali Babišově či Sobotkově vládě obstrukce úplně stejně. A pokud se k současné opozici bude nynější vláda chovat stejně arogantně či povýšeně jako včera ministr a místopředseda ODS Stanjura, pak asi nelze očekávat, že k ní bude opozice vstřícnější.

Autor: Josef Nožička | čtvrtek 13.1.2022 10:33 | karma článku: 47.19 | přečteno: 10600x

Další články blogera

Josef Nožička

Když kluci vod Prahy súdí FC Slovácko...

Ačkoliv se v souvislosti s kauzou ovlivňování fotbalových zápasů rozhodčími nyní nejvíce mluví o pražských klubech, někteří lidé nejaktivněji poukazují na klub FC Slovácko a údajné lobbování hradního kancléře v jeho prospěch.

18.1.2022 v 20:16 | Karma článku: 13.95 | Přečteno: 198 | Diskuse

Josef Nožička

Netušil jsem, že Praha má tak skvělého primátora…

Pražský primátor Zdeněk Hřib byl zařazen mezi 5 nejlepších primátorů v rámci zemí Evropské unie, mimo jiné i za rozvoj infrastruktury a chytrá řešení pro město.

16.1.2022 v 10:45 | Karma článku: 35.44 | Přečteno: 1283 | Diskuse

Josef Nožička

Když jsem v neděli sledoval pořad 168 hodin, nevěřil jsem vlastním očím

Ačkoliv jsem ve svých dřívějších blozích pořad 168 hodin několikrát kritizoval kvůli zaujatosti jeho reportérů, tentokrát mají ode mě tvůrci tohoto pořadu velkou pochvalu.

11.1.2022 v 20:32 | Karma článku: 41.55 | Přečteno: 3603 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Lněnička

Hon na Babiše začíná

Sahal až příliš vysoko, nyní mu to spočítají i s úroky. Chtěl vládnout všemu, chtěl moc a nechtěl se o ní dělit, a to se neodpouští. Albert z Valdštejna by mohl povídat.

18.1.2022 v 20:02 | Karma článku: 23.63 | Přečteno: 357 | Diskuse

Karel Ábelovský

Já se popravdě panu premiérovi vůbec nedivím (zapomenuté blogy)

... řekněme si popravdě, koho by bavilo poslouchat tu snůšku lží, pomluv, křivého napadání, chvástání a sebechvály, když by byl v jeho postavení a situaci, kdy přebírá zadlužený a morálně rozvrácený stát, rozhádanou společnost?

18.1.2022 v 12:39 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 542 | Diskuse

Frantisek Stanek

Hoax z povstání ze 6. ledna 2021 a význam pro demokracii USA a Evropy.

250 let demokracie a právní ústavnosti v USA ukazuje, že svobody a lidský práva ztratíme během sekundy. Ve prospěch sil které chtějí demokracii řídit od stolu.Je to ukázka pýchy demokratické strany USA. Která povede k destrukci.

17.1.2022 v 20:28 | Karma článku: 23.15 | Přečteno: 501 | Diskuse

Bohumír Šimek

2:0 pro Babiše

Tak takto ne! Dostali jste od nás důvěru a pro svoji absenci a drobný podraz opozice jste ve sněmovně prošustrovali dva důležité zákony!

17.1.2022 v 18:38 | Karma článku: 14.67 | Přečteno: 1035 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Případ Djokovič

27.10. 2021. Australský premiér řekl, že se s tenisovými hvězdami nebude zacházet s výjimkami v četně číslo jedna Djokoviče, který odmítl říci zda je očkovaný. Všímáte si toho datumu? Takto informoval premiér veřejnost a nejen ji.

17.1.2022 v 18:12 | Karma článku: 23.57 | Přečteno: 787 | Diskuse
Počet článků 1332 Celková karma 34.07 Průměrná čtenost 3451

Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Najdete na iDNES.cz