Podle předsedkyně TOP 09 a stávající předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové tu zřejmě politici nejsou od toho, aby se starali o lidi. V nedělním pořadu Partie na TV Prima totiž při debatě s bývalou ministryní financí Alenou Schillerovou doslovně prohlásila: „Vlády se nemají starat o lidi, mají se postarat o to, aby tady bylo bezpečno. To je teď velmi důležité. Myslím, že nikdo nechceme, aby šel Putin dál. Stát se má starat o to, aby se o sebe lidé co nejlépe mohli postarat sami.“ (viz odkaz zde)
Markéta Pekarová Adamová těmito slovy reagovala na výtky své oponentky v debatě ohledně toho, že vláda se musí starat o všechny lidi na území České republiky a pomáhat jak ukrajinským uprchlíkům, tak i Čechům. Současné Fialově vládě pak místopředsedkyně hnutí ANO nejvíc vyčítala, že nedostatečně lidem pomáhá v boji proti vysokým cenám energií, pohonných hmot i potravin (celou debatu je možno zhlédnout na videu zde na youtube).
Názory na to, jak účinně proti výši těchto cen bojovat a zabránit tak dalšímu růstu již tak vysoké míry inflace, se mezi ekonomy i politiky liší. Jsou lidé, kteří Fialovu vládu chválí za to, že odmítla zastropování cen těchto produktů nebo aspoň snížení příslušných daní jakožto populistické kroky. Na druhou stranu je však faktem, že k regulaci cen či snížení DPH již přistoupilo 24 ze současných 27 států Evropské unie. Přičemž například v případě pohonných hmot je v České republice v současné době míra zdanění (při součtu DPH a spotřební daně) kolem 50 %.
Každý rozumný člověk samozřejmě chápe, že na růstu cen pohonných hmot a s tím souvisejícími cenami mnoha dalších druhů zboží se podepsala válka na Ukrajině, vyvolaná Putinovou invazí na území tohoto státu. Je určitě v pořádku, když naše země, stejně jako ostatní evropské státy, pomáhá napadené Ukrajině jak materiální pomocí, tak i dodávkami zbraní, a zejména pak pomocí ukrajinským uprchlíkům, kterých k dnešnímu dni přišlo na území ČR již téměř 300 tisíc. Také je vzhledem k současné mezinárodní situaci logické, že výdaje naší země na obranu budou muset být vyšší, než tomu bylo dosud.
Je však i přesto možné akceptovat slova předsedkyně Poslanecké sněmovny, že se vláda o občany starat nemá a má jim jen například vyššími výdaji na armádu zajistit bezpečí a ochranu před Putinem či jiným možným agresorem? Nejenom já jsem asi přesvědčen, že nikoliv. Stát přece nikdy nemůže nechat bez pomoci lidi, kteří jsou ne vždy plně schopně postarat se o sebe ať už z důvodu nemoci či zdravotního handicapu, nebo z důvodu svého stáří (když po celou dobu svého produktivního věku poctivě odváděli státu daně). Případně i těm, kteří v současné době například přijdou o práci v důsledku protiruských hospodářských sankcí. Nebo je snad paní Pekarová Adamová toho názoru, že se příště nebude pomáhat ani například živnostníkům, kteří by museli zavřít či výrazně omezit své služby kvůli epidemii covidu?
Pevně doufám, že tomu tak není a že předsedkyně TOP 09 svá slova jenom poněkud nedomyslela. I když u některých politiků současné vládní koalice člověk nikdy neví. Takový europoslanec a ještě donedávna i místopředseda hnutí STAN Stanislav Polčák se také zřejmě domníval, že politik tu není od toho, aby pomáhal lidem, a za svou pomoc některým obcím na Zlínsku ve vrbětické kauze chtěl vyplatit téměř 8 milionů korun...