Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

Nezávislá žurnalistika v podání redaktorů Forum 24

12. 10. 2022 6:10:00
V případě mediálně propírané kauzy městských bytů na radnici Brno-střed se dle deníku Forum 24 někteří novináři dopouštějí záměrné skandalizace, která ohrožuje principy právního státu.

„Smyslem deníku Forum 24 je přispívat ke kontrolu politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice“ - taková slova jsou pravidelně k vidění na titulní straně zpravodajského internetového portálu Forum 24 hned pod titulkem, který vyzývá čtenáře tohoto média, aby finančně podpořili „nezávislou žurnalistiku.“ Nevím, kolik lidí tak dosud učinilo, já však mezi ně nepatřím. Nikoliv z toho důvodu, že bych nechtěl finančně přispět na dobrou věc tak, jako jsem například včera přispěl na sbírku „Bílá pastelka“, určenou pro nevidomé a slabozraké osoby. V případě Forum 24 je zásadní problém v tom, že ho považuji za všechno možné, jenom ne za příklad nezávislé či nestranné žurnalistiky.

Forum 24 je naopak médiem, jehož novináři v čele s šéfredaktorem Pavlem Šafrem jsou schopni zcela nekriticky hájit jakýkoliv prohřešek politiků ze stran současné vládní koalice, a navíc ještě kritizovat ty, co si o těchto prohřešcích dovolí veřejně mluvit či psát. Názorně to nedávno opět ukázal například redaktor Ondřej Šimíček v článku s výmluvným titulkem „Brněnská kauza: záměrná skandalizace ohrožuje principy právního státu.

O kauze podezřelého přidělování městských bytů na radnici Brno-střed, kvůli níž minulý týden podnikli policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zásah, při němž bylo zadrženo osm osob, nejspíš již většina čtenářů slyšela. Jak známo, dva ze zadržených (jedním z nich byl brněnský komunální politik za ODS Otakar Bradáč) byli následně poslání do vyšetřovací vazby. Od nezávislého média by člověk nejspíš očekával, že bude boj proti korupci či dokonce organizovanému zločinu kvitovat a řídit se při něm zásadou: padni, komu padni. Zmiňovaný redaktor Forum 24, pan Šimíček, však v komentáři k této kauze například napsal: „Není to tak dlouho, co pražským magistrátem zatřásla kauza DOZIMETR, která se v mnoha rysech té brněnské podobá. V mediálních výstupech se totiž jen málo jedná o meritum věci, ale o to více jde o co největší skandalizaci a dehonestaci účastníků, nejlépe také jejich širokého okolí.“

A v čem že ta dehonestace či skandalizace aktérů brněnské kauzy měla dle něho spočívat? Někteří novináři (konkrétně zmiňuje Lukáše Valáška a Adélu Jelínkovou z mediálního domu Economia, patřícího mimochodem Zdeňku Bakalovi...) prý v souvislosti s touto kauzou záměrně zmiňují některé vlivné politiky ODS, konkrétně ministra spravedlnosti Pavla Blažka a brněnskou primátorku Markétu Vaňkovou, ačkoliv dle pana Šimíčka ani jeden z nich nemá s touto kauzou nic společného. Což však minimálně v případě brněnské primátorky není tak úplně pravda – například v článku, který se předevčírem objevil zde na Aktuálně.cz, je uvedeno, že Markéta Vaňková staví dům na pozemcích, který před několika lety vykoupil jeden z hlavních aktérů této kauzy, bývalý starosta Rojetína na Brněnsku Pavel Hubálek.

Jako další příklad „nezávislosti“ či „nestrannosti“ redaktorů deníku Forum 24 bych pak uvedl případ incidentu, ke kterému došlo v srpnu na mítinku Andreje Babiše v Borovanech. Jistě si někteří pamatují, jak tehdy mnozí politici i novináři (nutno dodat, že nejenom ti z Forum 24) ostře kritizovali počínání policistů, kteří tenkrát zasáhli proti čtrnáctiletému autistickému chlapci, kteří se pokoušel pořadatelům mítinku odnést reproduktor. A jak nyní reagovali stejní novináři na zprávu o tom, že dle závěrů Generální inspekce bezpečnostních sborů byl zákrok policistů oprávněný a přiměřený?

Dle redaktora Forum 24 Jiřího X. Doležala se inspekce ve svých záměrech mýlí... Jak totiž píše pan Doležal ve svém komentáři zde, kdyby policisté na mítinku v Borovanech byli stejně pohotoví a profesionální jako jejich kolegové na mítinku Tomia Okamury na setkání s voliči na pražském Proseku (kde jedna účastnice mítinku hodila po předsedovi SPD dort), tak by nebylo potřeba autistického školáka vůbec zaklekávat...

Že by se snad pan J. X. Doležal minul povoláním a místo novinářem měl být raději policejním prezidentem, případně rovnou ministrem vnitra? Faktem je, že jakožto novináři mu nestrannost a objektivita často chybí, a o tolik horším ministrem vnitra, než je současný Vít Rakušan, by dost možná opravdu nebyl...

Autor: Josef Nožička | středa 12.10.2022 6:10 | karma článku: 39.87 | přečteno: 1538x

Další články blogera

Josef Nožička

Je opravdu v pořádku, když média okatě straní jednomu z prezidentských kandidátů?

S obhajobou toho, že většina českých médií během letošní prezidentské kampaně objektivní a nestranná nebyla, protože politika prostě není fotbal či počasí, souhlasit nemohu.

5.2.2023 v 18:15 | Karma článku: 35.19 | Přečteno: 853 | Diskuse

Josef Nožička

Když se od někoho povinně vyžaduje podpora (nejenom) LGBTQ komunity

Pokud se vyjádření toho či onoho postoje vyžaduje povinně, tak to ve svém jádru třeba i dobré věci často škodí.

4.2.2023 v 18:15 | Karma článku: 37.05 | Přečteno: 1115 | Diskuse

Josef Nožička

Slušňák Ivo Vondrák

Je profesor Ivo Vondrák na rozdíl od předsedy Andreje Babiše i prvního místopředsedy Karla Havlíčka jediným slušňákem v současném předsednictvu hnutí ANO?

31.1.2023 v 18:04 | Karma článku: 36.89 | Přečteno: 1054 | Diskuse

Josef Nožička

Když Milion chvilek oceňuje zvolení bývalého komunisty na Hrad

U některých dříve nesmiřitelných antikomunistů mě opravdu překvapilo, když dokázali Petru Pavlovi jeho komunistickou minulost bez problémů prominout.

29.1.2023 v 11:14 | Karma článku: 39.88 | Přečteno: 1478 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Karel Trčálek

Je v pořádku, když Radiožurnál vysílá pořad o komunistické armádě týden po volbách?

V rámci pořadu Příběhy 20. století se včera probíralo téma Československé lidové armády a toho, co si mnozí lidé museli během povinné základní vojenské služby před rokem 1989 vytrpět. Týden po prezidentských volbách! Je to náhoda?

5.2.2023 v 19:27 | Karma článku: 17.42 | Přečteno: 287 | Diskuse

Josef Nožička

Je opravdu v pořádku, když média okatě straní jednomu z prezidentských kandidátů?

S obhajobou toho, že většina českých médií během letošní prezidentské kampaně objektivní a nestranná nebyla, protože politika prostě není fotbal či počasí, souhlasit nemohu.

5.2.2023 v 18:15 | Karma článku: 35.14 | Přečteno: 853 | Diskuse

Vladimír Špurek

Spájanie rozbíjaním?

Rekacia na článok pani Hanusovej. Na úvod položím rečnícku otázku. Ak je niečo dva razy, je to seriál? Totiž sa zdá, že pani Hanusová sa rozbehla na krížovú či skôr možno antikrížovú výpravu proti mužom. Kladiem si tú istú otázku,

2.2.2023 v 16:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 116 | Diskuse

Blanka Fay

Vážně je potřeba odsuzovat mluvčí právě zvoleného prezidenta Pavla?

Byl to historický moment, který jsme u televize prožívali vesměs všichni. Po letech arogantních promluv směrem k lidem i novinářům, bude naši zemi reprezentovat člověk, který symbolizuje úplně jiné hodnoty.

2.2.2023 v 2:51 | Karma článku: 20.57 | Přečteno: 551 | Diskuse

František Kubásek

Liberálové, proč se tak divíte, když někdo aplikuje vaši vlastní medicínu?

Poslední reakce na docela trapné bilboardy Andreje Babiše, varujícími před válkou, mě utvrdily v tom, že liberální demokraté, kterým já říkám "libtardi", nemají ani trochu sebereflexe a od Babiše se neliší vůbec v ničem.

18.1.2023 v 11:49 | Karma článku: 39.04 | Přečteno: 1231 | Diskuse
Počet článků 1444 Celková karma 37.67 Průměrná čtenost 3327

Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...