Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Volá šéfredaktor FORUM 24 a někteří další po policejním státě?

30. 10. 2022 10:38:05
Šéfredaktor FORUM 24 Pavel Šafr nejenom ostře odsoudil účastníky páteční protivládní demonstrace, ale navíc volá v případě některých z nich o zodpovědnosti před soudem.

V den státního svátku České republiky proběhla v Praze na Václavském náměstí další protivládní demonstrace. K účasti na ní lákali její organizátoři občany, nespokojené s politikou vlády Petra Fialy, hesly jako „Česká republika na 1. místě“ nebo „Lidé za odvolání vlády“.

Demonstrace jsem se nezúčastnil a ani jsem ji nesledoval na žádném online internetovém přenosu, v čase jejího konání jsem byl přítomen na fotbalovém stadionu v Uherském Hradišti, kde domácí fotbalisté FC Slovácko v zápase, jenž měl být původně odehrán ve čtvrtek večer (kvůli mlze však musel být již po 8 minutách přerušen a odložen na následující den), svedli nakonec marný boj ani ne tak s bundesligovým týmem FC Kőln, ale spíše s gruzínskými rozhodčími, kteří německému soupeři „darovali“ dvě penalty. A zatímco první z nich domácí brankář ještě dokázal chytit, na tu druhou již byl krátký...

Ale pojďme zpět k páteční demonstraci. Já sám bych se jí nezúčastnil ani v případě, kdy by v době jejího konání žádný zajímavý sportovní přenos neprobíhal. Jak už jsem zde kdysi napsal, byť mám k současné vládní koalici spoustu výhrad, jsem toho názoru, že mandát od voličů loni v říjnu dostala a dokud neztratí nadpoloviční většinu v Poslanecké sněmovně, právo vládnout má. Což ovšem neznamená, že by lidé neměli mít právo dát najevo svou nespokojenost s vládní politikou i takovým způsobem, jak to předvedli demonstranti na Václavském náměstí, a není přitom podstatné, kdo konkrétně protivládní protest svolal.

Jiného názoru zřejmě jsou redaktoři „internetového deníku pro obranu liberální demokracie“ FORUM 24 v čele s jeho šéfredaktorem Pavlem Šafrem. Právě zmiňovaný pan Šafr věnoval páteční demonstraci komentář s výmluvným titulkem „Dezolátů z Václaváku se nebojme. Jejich zločiny je třeba potrestat.“ Hned v perexu svého článku označuje Pavel Šafr ty, kteří 28. října na Václavské náměstí přišli, za „několik tisíc zmatených hlupáků, kteří pod vedením naprostých darebáků utvořili demonstraci.“ Přičemž následně dodává, že nám těchto lidí sice může být líto, ale je naprosto nesmyslné se jich bát.

Člověk může jen kroutit hlavou nad tím, k jak ubohému výrazivu dokáže sáhnout někdo, kdo byl během své novinářské kariéry šéfredaktorem MF DNES, Lidových novin i Reflexu, a bohužel i něco takového vypovídá o současném stavu české žurnalistiky. Za mnohem horší však považuji jinou pasáž z Šafrova komentáře, v němž konkrétně píše: „Je ovšem naprosto nepřijatelné, aby někdo na našich náměstích vzýval masového vraha Vladimira Putina a štval proti ukrajinským uprchlíkům. Každý takový projev je třeba chápat jako porušení právního řádu naší země. Zločinci, kteří podporují Putinovy vraždy a vyzývají k dalšímu násilí, se musí ze svého chování zodpovídat před soudem. Je velmi nadějné, že kladenský soud již vynesl rozsudek nad propagátory násilí Tušlem a Čermákem.“

Pokud by na jakékoliv demonstraci skutečně docházelo k oslavování současného ruského prezidenta a zejména pak některých hrůzných činů, kterých se ruští vojáci během invaze na Ukrajině dopustili na civilním obyvatelstvu, pak by rázné odsouzení jejích účastníků bylo na místě. Ovšem když jsem si reportáže z pátečního protivládního protestu pročítal v několika různých médiích, tak jsem kromě FORUM 24 na takové informace nikde nenarazil.

A když si člověk prohlédne například obsáhlou fotogalerii zde na Novinkách, tak tam vidí různé transparenty s nápisy, z nichž některé nejsou vůči členům současného vládního kabinetu zrovna nejslušnější, ovšem rozhodně nedokládají slova Pavla Šafra o vzývání Putina či štvaní proti ukrajinským uprchlíkům. Problematický je pouze transparent, na němž je napsáno: „Mám rád Rusko. Zachránilo nás před likvidací.“ První část tohoto nápisu je ostatně zmíněna i v titulku jiného článku, publikovaném zde na Forum 24.

Tento transparent, který drží v ruce nějaký starý pán, sedící na židličce (což z fotografie na FORUM 24 patrné není, ovšem z té na Novinkách ano), může samozřejmě v některých očích kritiku vyvolat, byť je pravděpodobně myšlen tak, že Rusku máme být vděční za to, že nás jeho vojáci v roce 1945 osvobodili od nacismu a dost možná tím zachránili český národ před úplnou likvidací. Samozřejmě, že si ten starý pán měl uvědomit, že součástí Rudé armády tehdy nebyli jenom ruští vojáci, ale i vojáci řady jiných národností bývalého SSSR, včetně ukrajinských. Ale je opravdu na místě volat kvůli něčemu takovému po vyšetřování policií či zodpovědností před soudem?

Můj dojem totiž je, že lidé jako pan šéfredaktor Šafr, hlavní editorka FORUM 24 Johana Hovorková (viz její někdejší komentář k zářijové protivládní demonstraci) a někteří další redaktoři tohoto média, kteří například v souvislosti s nedávnou kauzou Dozimetr či kauzou přidělování bytů brněnským magistrátem psali o „mediální skandalizaci a dehonestaci jejích aktérů“, by nejraději posílali před soud každého, kdo si dovolí na jakoukoliv demonstraci proti současné Fialově vládě přijít.

Autor: Josef Nožička | neděle 30.10.2022 10:38 | karma článku: 39.00 | přečteno: 1306x

Další články blogera

Josef Nožička

Zbytečně hodný Jurečka (zřejmě důsledek lidovecké „klidné síly")

Až dosud jsem se domníval, že odměna se někomu vyplácí za kvalitní či nadstandardní práci, a nikoliv za to, že někdo ze své funkce „dobrovolně“ odejde.

26.3.2023 v 20:10 | Karma článku: 37.28 | Přečteno: 854 |

Josef Nožička

Fiala nenechá nikoho padnout – ani Jurečku!

Pro premiéra Fialu je zřejmě obhajitelné i to, když se ministr jeho vlády zbaví nepohodlného člověka nabídnutím tučného úplatku.

23.3.2023 v 14:15 | Karma článku: 43.54 | Přečteno: 1704 |

Josef Nožička

Špína režiséra Jana Hřebejka

Známý režisér Jan Hřebejk se v minulých dnech ostře vyjádřil na adresu organizátorů i některých podporovatelů demonstrace „Česko proti bídě“.

19.3.2023 v 20:10 | Karma článku: 43.34 | Přečteno: 2423 | Diskuse

Josef Nožička

Se slzami v očích, ale podepsal…

Prezident Petr Pavel včera promarnil jedinečnou šanci prokázat, že skutečně nebyl vládním kandidátem, a naopak chce být prezidentem všech.

16.3.2023 v 7:10 | Karma článku: 40.91 | Přečteno: 1329 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Irena Fuchsová

Kapely, zřizovatelé a povolovačky za totáče

V sobotu, v příloze Víkend MF DNES, vyšel rozhovor s Josefem Vlčkem, hudebním publicistou a rozhlas. dramaturgem, nazvaný Útok na rockery. Josef Vlček v něm rozebírá útok komunistického režimu proti rockové hudbě, před 40 lety.

28.3.2023 v 12:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Ladislav Pokorný

Marek Benda by měl být ústavním soudcem! Společnost mu to dluží

Prezident Pavel bude letos nominovat sedm ústavních soudců, které následně musí schválit Senát. A ve veřejnosti i v odborných kruzích se už skloňuje jméno horkého favorita Marka Bendy. Jde o kandidáta, kterého nelze než podpořit.

28.3.2023 v 9:49 | Karma článku: 31.88 | Přečteno: 572 | Diskuse

Filip Vracovský

Vaše dítě do našeho Bistra nepustíme.....

Dnešní doba je taková doba právová.... O svá práva se umí přihlásit každý. O tom, že jsou propojená na straně druhé i s povinností, už slyšíme často neradi....

28.3.2023 v 8:29 | Karma článku: 39.23 | Přečteno: 2981 | Diskuse

Karel Kužel

Časová subsidiarita

Subsidiarita je pojem, kterým se ráda a často ohání většina představitelů Evropské Unie. Není to jejich vynález, i jiné fungující instituce ji nejen vyznávají, ale dokonce opravdu praktikují.

28.3.2023 v 8:00 | Karma článku: 6.31 | Přečteno: 139 | Diskuse

Pavel Chalupský

Švejkovo jinotaje, aneb historie se stále opakuje.

Kdepak Švejk, na toho si nepřijdou. Ani páni z policejního ředitelství. A že tam jsou páni detektivové, kteří mají za tý války mimo psaní vyhlášek, chytání kapsářů, kasařů a prodejných děvčat, zjišťovat nálady obyvatel.

28.3.2023 v 7:23 | Karma článku: 10.48 | Přečteno: 162 | Diskuse
Počet článků 1461 Celková karma 40.20 Průměrná čtenost 3311

Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...