Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

I neobjektivita médií může být jednou z příčin naštvanosti občanů

19. 11. 2022 18:10:00
Očividná neobjektivita nejenom veřejnoprávních médií může přispívat k nespokojenosti občanů či k tomu, že někteří z nich dávají pro získávání informací přednost nedůvěryhodným zdrojům.

Ze všech demonstrací, které proběhly v našem hlavním městě na svátek 17. listopadu, vyvolala v médiích největší ohlas akce iniciativy Česko na 1. místě, která uspořádala protestní pochod k budově České televize na Kavčích horách. Chtěla tím dát najevo svůj nesouhlas s tím, že veřejnoprávní televize neinformuje objektivně své diváky o dění na české politické scéně i ve světě, hlavní iniciátor akce Ladislav Vrabel se pak dožadoval toho, aby Česká televize odvysílala v přímém přenosu jeho desetiminutový projev.

Účastníci demonstrace, kterých bylo dle odhadů několik tisíc, si na internetových diskusích i od některých politických komentátorů v mainstreamových médiích vysloužili ostrou kritiku a často se jim dostalo onálepkování, že jde o kolaboranty, dezoláty či užitečné prokremelské poskoky. Což byly nejspíš narážky na to, že iniciativa Česko na 1. místě často kritizuje současnou vládu kvůli tomu, že víc než na české občany údajně myslí na pomoc Ukrajině, případně na to, že na některých fotografiích ze čtvrtečního pochodu mělo několik demonstrantů na hlavě zimní čepice v ruských barvách. Je však takovéto paušalizování na místě?

Na demonstraci jsem nebyl (to ostatně nebyl ani kolega bloger Jiří Turner, jehož blog, věnovaný stejnému tématu, byl v pátek administrátory vybrán na titulní stranu), nicméně když jsem si například v pátek na zdejším serveru přečetl reportáž, v níž se redaktoři iDnes ptají tří jejích účastníků na důvody, proč se akce zúčastnili, tak dle jejich citovaných odpovědí je spíše, než „přátelský postoj k Rusku“, spojuje nespokojenost s českou vládou a s tím, jaké informace přináší veřejnoprávní média. Přičemž na adresu České televize konkrétně uvádějí: „Nejsem spokojený s tím, jak pracuje Česká televize i česká vláda. Vadí mi, že je neobjektivní, zaujatá, přebírá jednostrannou vládní propagandu,“ případně „Já jsem proti každé válce. Co si myslím o České televizi? Že je jednostranná. Pro tuhle vládu. Když byla tato vláda v opozici, také Česká televize kopala za ni.“

Samozřejmě, že na objektivitu České televize jsou názory různé, já sám rozhodně nejsem z těch, kteří by volali po jejím zrušení, zprivatizování či po tom, aby byla zrušena povinnost platit koncesionářské poplatky. Nicméně i mně dost často přijde, že na současnou vládu je řada reportérů „hodnějších“ a ve své kritice mírnějších, než byla například na předchozí dvě naše vlády. Případně, že například zprávám o demonstracích spolku Milion chvilek pro demokracii se na ČT dostává více prostoru než informacím o současných protivládních demonstracích.

Někdo samozřejmě může namítnout, že v porovnání s médii jako je například Forum 24, Respekt nebo Deník N, je veřejnoprávní televize vůči současné vládní garnituře kritická ještě poměrně dost, případně, že některá jiná média naopak straní opozici a je svobodnou volbou každého, která z nich bude sledovat. Rozdíl je ovšem v tom, že veřejnoprávní televize by neměla stranit nikomu a její zpravodajství by mělo být vyvážené (což samozřejmě neznamená, že pan Vrabel či kterýkoliv jiný politický aktivista by měl mít automaticky nárok na to, aby byl do jejího vysílání zván).

A že s objektivitou a vyvážeností veřejnoprávních médií bývá občas problém, ukazuje i čerstvý příklad ze Slovenska. Generální ředitel slovenské státní televize RTVS totiž včera odvolal šéfku sekce jejího zpravodajství a další tři vysoce postavené členy redakce za to, že televize 17. listopadu odvysílala hodinový projev bývalého premiéra Róberta Fica ze sněmu momentálně nejsilnější slovenské opoziční strany Směr-SD (viz odkaz zde). Svůj počin přitom zdůvodnil tím, že v takto významný svátek nemá mít ve vysílání RTVS prostor žádná politická strana.

Otázkou samozřejmě je, jak často by například musely padat hlavy v naší veřejnoprávní televizi či rozhlase, pokud by takový princip měl být beze zbytku dodržován. Faktem nicméně je, že očividná neobjektivita nejenom veřejnoprávních médií může přispívat k nespokojenosti občanů či k tomu, že někteří z nich pak dávají pro získávání informací přednost nedůvěryhodným zdrojům.

Autor: Josef Nožička | sobota 19.11.2022 18:10 | karma článku: 40.21 | přečteno: 1699x

Další články blogera

Josef Nožička

Je opravdu v pořádku, když média okatě straní jednomu z prezidentských kandidátů?

S obhajobou toho, že většina českých médií během letošní prezidentské kampaně objektivní a nestranná nebyla, protože politika prostě není fotbal či počasí, souhlasit nemohu.

5.2.2023 v 18:15 | Karma článku: 35.00 | Přečteno: 843 | Diskuse

Josef Nožička

Když se od někoho povinně vyžaduje podpora (nejenom) LGBTQ komunity

Pokud se vyjádření toho či onoho postoje vyžaduje povinně, tak to ve svém jádru třeba i dobré věci často škodí.

4.2.2023 v 18:15 | Karma článku: 37.05 | Přečteno: 1113 | Diskuse

Josef Nožička

Slušňák Ivo Vondrák

Je profesor Ivo Vondrák na rozdíl od předsedy Andreje Babiše i prvního místopředsedy Karla Havlíčka jediným slušňákem v současném předsednictvu hnutí ANO?

31.1.2023 v 18:04 | Karma článku: 36.89 | Přečteno: 1054 | Diskuse

Josef Nožička

Když Milion chvilek oceňuje zvolení bývalého komunisty na Hrad

U některých dříve nesmiřitelných antikomunistů mě opravdu překvapilo, když dokázali Petru Pavlovi jeho komunistickou minulost bez problémů prominout.

29.1.2023 v 11:14 | Karma článku: 39.88 | Přečteno: 1478 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Karel Trčálek

Je v pořádku, když Radiožurnál vysílá pořad o komunistické armádě týden po volbách?

V rámci pořadu Příběhy 20. století se včera probíralo téma Československé lidové armády a toho, co si mnozí lidé museli během povinné základní vojenské služby před rokem 1989 vytrpět. Týden po prezidentských volbách! Je to náhoda?

5.2.2023 v 19:27 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 282 | Diskuse

Josef Nožička

Je opravdu v pořádku, když média okatě straní jednomu z prezidentských kandidátů?

S obhajobou toho, že většina českých médií během letošní prezidentské kampaně objektivní a nestranná nebyla, protože politika prostě není fotbal či počasí, souhlasit nemohu.

5.2.2023 v 18:15 | Karma článku: 35.00 | Přečteno: 843 | Diskuse

Vladimír Špurek

Spájanie rozbíjaním?

Rekacia na článok pani Hanusovej. Na úvod položím rečnícku otázku. Ak je niečo dva razy, je to seriál? Totiž sa zdá, že pani Hanusová sa rozbehla na krížovú či skôr možno antikrížovú výpravu proti mužom. Kladiem si tú istú otázku,

2.2.2023 v 16:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 116 | Diskuse

Blanka Fay

Vážně je potřeba odsuzovat mluvčí právě zvoleného prezidenta Pavla?

Byl to historický moment, který jsme u televize prožívali vesměs všichni. Po letech arogantních promluv směrem k lidem i novinářům, bude naši zemi reprezentovat člověk, který symbolizuje úplně jiné hodnoty.

2.2.2023 v 2:51 | Karma článku: 20.57 | Přečteno: 550 | Diskuse

František Kubásek

Liberálové, proč se tak divíte, když někdo aplikuje vaši vlastní medicínu?

Poslední reakce na docela trapné bilboardy Andreje Babiše, varujícími před válkou, mě utvrdily v tom, že liberální demokraté, kterým já říkám "libtardi", nemají ani trochu sebereflexe a od Babiše se neliší vůbec v ničem.

18.1.2023 v 11:49 | Karma článku: 39.04 | Přečteno: 1231 | Diskuse
Počet článků 1444 Celková karma 37.66 Průměrná čtenost 3327

Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...