Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

Jak jsem si v „nezávislých“ novinách přečetl, proč mám volit Pavla a ne Babiše

24. 01. 2023 18:15:04
Dnes ráno jsem našel ve své poštovní schránce dvě tiskoviny, které nejenom mě měly přesvědčit, abych v druhém kole prezidentských voleb dal svůj hlas Petru Pavlovi.

Dnes ráno jsem našel ve své poštovní schránce dvě tiskoviny. Prvním byl jednostránkový propagační leták prezidentského kandidáta Petra Pavla s titulkem „Lhaní a strašení bylo dost“, druhým pak osmistránkové speciální vydání týdeníku Forum (pod jeho logem bylo uvedené, že se jedná o „nezávislé noviny“), věnované prezidentským volbám.

Týdeník Forum je na svých webových stránkách charakterizován jako „noviny pro obranu liberální demokracie“, jehož vydání připravují redaktoři z deníku Forum24 v čele s jeho šéfredaktorem Pavlem Šafrem a hlavní editorkou Johanou Hovorkovou. Kdo čte mé blogy pravidelně ví, tak nejspíš ví, že tohle médium nepovažuji zrovna za nestranné a nezávislé, přesto jsem však byl zvědavý na to, jakým způsobem budou redaktoři v mimořádném čísle týdeníku Forum přesvědčovat nerozhodnuté voliče, komu ze dvou do finále postupujících kandidátů dát svůj hlas.

Ono to tedy bylo zřejmé již z titulní strany, na které dominoval palcový titulek: „Proč nevolit Babiše: Nepatří na Hrad!“ - pod ním pak byly zobrazeny fotografie obou kandidátů, přičemž u té Babišovy v levé polovině byl umístěn titulek „Lhář“, u Pavlova fota napravo pak titulek „Hrdina“. Co se týká charakteristiky obou kandidátů, tak ohledně bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO se čtenáři například mohli dočíst: „Andrej Babiš získal ohromný majetek agresivním přebíráním firem. K dobytí moci si nakoupil média a tím ovlivňuje, co se kde píše“. U Petra Pavla byla dle očekávání naopak uvedena samá pozitiva a vyjmenovány úspěchy, kterých dosáhl během své vojenské kariéry po Listopadu 1989 (naopak jeho studium speciálního kurzu pro vojenské rozvědčíky před rokem 1989 zmíněno nebylo, zatímco Babišova evidence jakožto předlistopadového agenta StB ano).

Takhle si tedy nestrannou a objektivní žurnalistiku opravdu nepředstavuji, nicméně otočil jsem na další stranu a listoval jsem „nezávislými novinami“ dál. Na další straně jsem se pak například dočetl, že v případě zvolení Andreje Babiše se Pražský hrad stane faktickou centrálou holdingu Agrofert a že je prakticky jisté, že se bude snažit ovládat stát v rozporu s pravidly, dobrými mravy i Ústavou. Je přitom zvláštní, že Babiš v každé z televizních debat, které jsem měl možnost vidět, vždy tvrdil, že by návrhu premiéra na jmenování člena vlády v duchu Ústavy vyhověl, a naopak Petr Pavel při debatě na TV Nova před prvním kolem prohlásil, že by v případě, kdy by měl být na některou z klíčových funkcí jmenován člen strany s extrémními názory, tak by takovému návrhu nejspíš nevyhověl (viz odkaz zde).

Na třetí straně mimořádného vydání týdeníku Forum mě pak zaujal titulek „Babišovy firmy zdražují potraviny...“ a pod ním jako důkaz obrázek s máslem značky Olma, u něhož bylo uvedeno, že zatímco jeho cena před 2 lety činila 49,90 Kč, nyní je 59,90 Kč, tedy o 20 % více. Tohle už mě vysloveně pobavilo – netuším, jak často chodí redaktoři Forum nakupovat, ale ten, kdo tak aspoň jednou za čas činí, tak nejspíš uzná, že růst ceny o 20 a více procent za poslední rok či dva není u spousty potravinářských výrobků (bez ohledu na to, kdo je jejich výrobcem) ničím mimořádným. Ale když si někdo přečte titulek hned vedle umístěného článku „... on si za to kupuje zámečky na Azurovém pobřeží“, tak ho to možná přesvědčí k tomu, aby místo „chaotického mikromanažera Babiše“ (jak ho jeho protivník často označuje) volil na Hrad hrdinného generála, který žádné zájmy v byznysu nemá.

Anebo ne? Mně se totiž nechce věřit tomu, že by se některý dosud nerozhodnutý volič nechal přesvědčit k volbě pana Pavla takovými demagogickými a populistickými argumenty. A také by mě docela zajímalo, kdo mimořádné vydání týdeníku Forum, které údajně mělo být rozesláno do 2,5 milionu českých domácností a na jehož stránkách jsou čtenáři často vyzýváni k tomu, aby finančním darem podpořili nezávislou žurnalistiku, sponzoroval. Každopádně mi přišlo jako velmi paradoxní, když redaktoři takto „nezávislých novin“ poukazují na to, že všechna média, patřící do koncernu Agrofert, jsou zcela neobjektivní...

Autor: Josef Nožička | úterý 24.1.2023 18:15 | karma článku: 43.95 | přečteno: 2334x

Další články blogera

Josef Nožička

Je opravdu v pořádku, když média okatě straní jednomu z prezidentských kandidátů?

S obhajobou toho, že většina českých médií během letošní prezidentské kampaně objektivní a nestranná nebyla, protože politika prostě není fotbal či počasí, souhlasit nemohu.

5.2.2023 v 18:15 | Karma článku: 35.00 | Přečteno: 843 | Diskuse

Josef Nožička

Když se od někoho povinně vyžaduje podpora (nejenom) LGBTQ komunity

Pokud se vyjádření toho či onoho postoje vyžaduje povinně, tak to ve svém jádru třeba i dobré věci často škodí.

4.2.2023 v 18:15 | Karma článku: 37.05 | Přečteno: 1113 | Diskuse

Josef Nožička

Slušňák Ivo Vondrák

Je profesor Ivo Vondrák na rozdíl od předsedy Andreje Babiše i prvního místopředsedy Karla Havlíčka jediným slušňákem v současném předsednictvu hnutí ANO?

31.1.2023 v 18:04 | Karma článku: 36.89 | Přečteno: 1054 | Diskuse

Josef Nožička

Když Milion chvilek oceňuje zvolení bývalého komunisty na Hrad

U některých dříve nesmiřitelných antikomunistů mě opravdu překvapilo, když dokázali Petru Pavlovi jeho komunistickou minulost bez problémů prominout.

29.1.2023 v 11:14 | Karma článku: 39.88 | Přečteno: 1478 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Železný

Od SK „espézetek“ k Euru – Slováci, držte se!

Tak jsme nedávno vzpomenuli historické události vzniku samostatného státu Slovensko. Někdo s nostalgií, někdo se smutkem a někdo radostně.

6.2.2023 v 8:23 | Karma článku: 8.99 | Přečteno: 244 | Diskuse

Jan Bartoň

Babišovi lidé by dělali i pro Hitlera

Upoutal mě nadpis článku s lidmi, kteří připravovali a realizovali kampaň pro Petra Pavla. Vůbec jim nevadí, že byl Pavel komunista, zato marketéry, co pracují pro Babiše obvinili, že by dělali i pro Hitlera.

6.2.2023 v 8:00 | Karma článku: 31.31 | Přečteno: 626 | Diskuse

Petr Kubík

Válka na Ukrajině

Dlouhodobě se velmi snažím vyhýbat se čtení zpráv. Ne vždy se mi to daří, je to takové nutkání, když na něco čekám, když se mi do něčeho nechce apod. Prokrastinace, která se někdy protáhne až na hodiny.

6.2.2023 v 8:00 | Karma článku: 9.88 | Přečteno: 292 | Diskuse

František Kašpárek

Občan Pavel

Po vítězství Petra Pavla v prezidentských volbách se sešlo několik přátel a diskutovali. Shodli se na tom, že vítěz by měl dostat svých sto dní, pak se uvidí. To je tak, když se sejde parta idealistů. Za dva dny bylo všechno jinak.

4.2.2023 v 13:10 | Karma článku: 45.22 | Přečteno: 6143 | Diskuse

Josef Zbořil

Pokrytecká Čechie #2: Dezinformace a anti-EU výroky Petra Pavla o nezávislosti Tchaj-wanu

V souladu s politikou jedné Číny všechny členské státy EU uznávají Čínskou lidovou republiku (ČLR) jako jediný suverénní stát pod názvem "Čína" a nezávislost Tchaj-wanu neuznávají. Petr Pavel dezinformačně komunikuje opačné.

4.2.2023 v 11:26 | Karma článku: 35.81 | Přečteno: 1065 | Diskuse
Počet článků 1444 Celková karma 37.66 Průměrná čtenost 3327

Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...