Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Urážení Dominika Lakatoše jistě správné není. Proč ale není stejný metr i u jiných?

31. 03. 2023 18:15:00
Někteří sportovní příznivci se na internetových diskusích ptají, proč se při sportovních zápasech důsledně netrestá hanlivé či vulgární urážení bez ohledu na to, jakého etnika či jaké rasy postižený hráč nebo mužstvo je.

Disciplinární komise hokejové extraligy dnes udělila klubu Kometa Brno pokutu ve výši 30 tisíc korun za nevhodné chování části svých fanoušků. Konkrétně za to, že během čtvrtfinálové série play off s Vítkovicemi hanlivě uráželi kapitána soupeřova týmu Dominika Lakatoše (viz odkaz zde).

Jak ti, kteří hokej aspoň okrajově sledují, nejspíš vědí, Dominik Lakatoš je hráč romského původu, který při loňské Euro Hockey Tour ve Švédsku již oblékl i reprezentační dres. Část brněnských fanoušků na tohoto bezpochyby výborného hokejistu, který je však rovněž známý tvrdou a někdy až zákeřnou hrou, několikrát pokřikovala „cikáne, cikáne...“, a v šestém, závěrečném zápase pak v jednu chvíli i „Lakatoš je cikán zk...“. Tenhle způsob „fandění“ kritizoval ihned po skončení série, která skončila celkovým vítězství Vítkovic v poměru 4:2 na zápasy, i vítkovický trenér Miloš Holaň. Ten tehdy doslovně prohlásil: „Jsem trenér, který se vždycky staví za hráče. Pro mě jedinou kaňkou na této sérii byly rasistické urážky na Dominika Lakatoše, to bylo přes čáru. Mně se to nelíbí, že na stadionech je to nepotrestáno“.

Vítkovický trenér se tedy potrestání brněnského klubu dnes dočkal. Předseda disciplinární komise Viktor Ujčík po vynesení trestu dodal, že Lakatoš se v průběhu zápasu nedopustil žádné provokace vůči divákům či příznivcům domácího klubu, nebyl původcem žádného konfliktu a nedal tak žádnou záminku k urážení. Já sám jsem z celé čtvrtfinálové série viděl zápasy dva – třetí na vlastní oči přímo v brněnské hale, kdy jsem uvítal nabídku mých kamarádů – fanoušků Komety (já sám jsem i po sestupu do druhé ligy zůstal věrný hokejistům Zlína), kterým zůstal jeden lístek na jinak beznadějně vyprodaný zápas volný, a zmiňovaný šestý pak v televizi na ČT Sport. A faktem je, že byť se vítkovický kapitán poměrně často dohadoval s rozhodčími a zapojoval se do některých strkanic u mantinelů, provokování z jeho strany jsem si nevšiml ani já.

Faktem však také je, že Dominik Lakatoš často na ledě pro ránu daleko nejde, například v letošní sezóně se při zápase se Spartou pustil zcela nesmyslně pěstmi do sparťanského protihráče Němečka, za což dostal od rozhodčích trest na pět minut plus do konce zápasu. Disciplinární komise mu tehdy za to udělila trest v podobě zákazu startu na jeden zápas, který tehdy řada hokejových fanoušků hodnotila jako hodně mírný a kladla si otázku, zda by disciplinární komise byla takto benevolentní i v případě jiného hráče. A například v sezóně 2020/2021 ho v anketě MF DNES a iDnes, ve které hlasovali ligoví hráči ze všech oddílů, označilo nejvíce respondentů za „nejzákeřnějšího hráče soutěže“ (viz odkaz zde).

Samozřejmě, že nic z toho neopravňuje fanoušky Komety, ani kteréhokoliv jiného klubu, aby Dominika Lakatoše rasisticky uráželi. Byť někteří možná budou argumentovat tím, že slovo „cikán“ rasistickou urážkou není a že v minulosti se takto pokřikovalo na hokejových stadionech i na některé hráče, kteří romského původu ani nebyli (za všechny vzpomenu například Sparťany Žemličku s Jelínkem nebo Tomáše Sršně, hrávajícího za Brno či Vsetín). V tomhle směru je pokuta pro brněnský klub (je třeba říci, že v nikterak astronomické výši) v pořádku.

Přesto se však někteří sportovní příznivci na internetových diskusích ptají, proč se při sportovních zápasech důsledně netrestá hanlivé či vulgární urážení bez ohledu na to, jakého etnika či jaké rasy postižený hráč nebo mužstvo je. Vždyť při fotbalových derby „pražských S“ někteří sparťanští fans často skandují směrem ke kotli sešívaných „Jude Slavie“, oblíbeným pokřikem soupeřových příznivců na adresu letenských jsou pak pokřiky typu „Sparta, Sparta, buzerantů parta“, vulgárně jsou často ve fotbalových či hokejových ochozech uráženi i hráči, kteří patří k oporám české reprezentace. Z tohoto hlediska může pak mít některý fanoušek pocit, že když se nejedná o Roma či hráče tmavé pleti, tak to novináři ani příslušné disciplinární komise příliš neřeší.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Josef Nožička | pátek 31.3.2023 18:15 | karma článku: 30.59 | přečteno: 901x

Další články blogera

Josef Nožička

O bučení na ukrajinskou tenistku

Mnohem více mediální pozornosti, než samotný zápas mezi Ukrajinkou Kosťukovou a Běloruskou Sabalenkovou, vyvolalo to, co se na Roland Garros odehrálo čerstvě po jeho skončení.

30.5.2023 v 20:17 | Karma článku: 37.57 | Přečteno: 1278 | Diskuse

Josef Nožička

Jak jde šetřící Fialova vláda příkladem ostatním občanům

Politici by v dobách, kdy je potřeba si určitým způsobem utáhnout opasky, měli jít ostatním občanům příkladem. A něco takového se u většiny členů současné Fialovy vlády dosud rozhodně neděje.

28.5.2023 v 11:00 | Karma článku: 47.03 | Přečteno: 9647 | Diskuse

Josef Nožička

Děkan Ševčík versus rektor Dvořák. Která etická komise má pravdu?

Něco jiného by bylo, pokud by Miroslav Ševčík kritiku současné české vlády či celé EU prováděl na svých přednáškách z ekonomie, případně by na nich agitoval své studenty, aby na protivládní demonstrace chodili.

25.5.2023 v 7:10 | Karma článku: 37.61 | Přečteno: 927 |

Josef Nožička

Na koho Evropské hodnoty zapomněly ve výčtu největších dezinformátorů

Kdo patří k největším dezinformátorům na české politické scéně a na koho analytici neziskové organizace Evropské hodnoty úplně zapomněli? To se dozvíte v tomto blogu...

17.5.2023 v 20:10 | Karma článku: 41.63 | Přečteno: 1517 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Milan Macho

Co by měla Slavia změnit

Když jsem sledoval, jak Slavia v posledním ligovém kole válcuje Slovácko (4:0) a při tom baví diváky hezkým fotbalem, říkal jsem si: Jak je možné, že tohle mužstvo není fotbalovým mistrem?

31.5.2023 v 18:53 | Karma článku: 6.90 | Přečteno: 190 | Diskuse

Josef Nožička

O bučení na ukrajinskou tenistku

Mnohem více mediální pozornosti, než samotný zápas mezi Ukrajinkou Kosťukovou a Běloruskou Sabalenkovou, vyvolalo to, co se na Roland Garros odehrálo čerstvě po jeho skončení.

30.5.2023 v 20:17 | Karma článku: 37.57 | Přečteno: 1278 | Diskuse

Milan Macho

Jak Sparta doklopýtala k titulu mistra

Sparťané se radují, slávisté závidí a utěšují se, že jejich mužstvo je lepší, což dokázalo ve vzájemných zápasech. Fotbalová Sparta se po devíti letech své závisti konečně dočkala titulu mistra. Tak trochu k němu doklopýtala.

25.5.2023 v 18:48 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 295 | Diskuse

Antonín Šmejkal

Zdeněk Grygera patří před disciplinárku. A co předseda komise rozhodčích?

V zápase skupiny o záchranu Teplice–Zlín měli hosté kopat pokutový kop, což uznala i komise rozhodčích. Zlínu to není vůbec nic platné, protože prohru 1:2 nikdo nezmění a tomuto mužstvu se záchrana velmi vzdálila.

17.5.2023 v 22:18 | Karma článku: 14.88 | Přečteno: 290 | Diskuse

Janka Melišová

Hokejové štěstíčko

Piatkový duel v Rige bol pre mužstvá Česka a Slovenska úvodným vystúpením na turnaji. Slováci dvakrát viedli, ale napokon prehrali 2:3.Akým veľkým fanúšikom ste? Fandíte reprezentantom a sledujete ich výkony na vrcholnom podujatí?

15.5.2023 v 18:16 | Karma článku: 32.54 | Přečteno: 938 | Diskuse
Počet článků 1481 Celková karma 39.64 Průměrná čtenost 3296

Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...