Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Děkan Ševčík versus rektor Dvořák. Která etická komise má pravdu?

25. 05. 2023 7:10:00
Něco jiného by bylo, pokud by Miroslav Ševčík kritiku současné české vlády či celé EU prováděl na svých přednáškách z ekonomie, případně by na nich agitoval své studenty, aby na protivládní demonstrace chodili.

Tento týden v médiích znovu ožila kauza děkana Národohospodářské fakulty VŠE Miroslava Ševčíka. Jak ti, co sledují společenské dění, vědí, o jeho odvolání usiluje rektor VŠE Petr Dvořák kvůli Ševčíkově účasti na březnové demonstraci s názvem „Česko proti bídě“, při níž se navíc dostal do potyčky se zasahujícími policisty. Děkan Ševčík tehdy tvrdil, že se incidentu, při němž se část demonstrantů snažila strhnout z budovy Národního muzea ukrajinskou vlajku, osobně nezúčastnil, a do konfliktu s policisty se dostal díky tomu, že šel náhodou kolem a jeden demonstrant s rozbitou hlavou ho požádal o pomoc (viz odkaz zde).

Odvolat Miroslava Ševčíka ž funkce se rektoru VŠE nicméně dosud nepodařilo, neboť jeho výzvy k rezignaci děkan odmítl a akademický senát Národohospodářské fakulty děkana na svém zasedání začátkem dubna ve funkci podržel, když pro jeho odvolání hlasovali pouze dva z celkového počtu devíti členů. Ševčíka však může odvolat celouniverzitní akademický senát, pokud by rektor Dvořák jeho odvolání navrhl. K tomu zatím nedošlo, vypovídající ovšem může být stanovisko dvou etických komisí, které případ docenta Ševčíka v tomto týdnu řešily.

Nejprve v pondělí vydala stanovisko Etická komise Národohospodářské fakulty, dle níž Miroslav Ševčík etický kodex VŠE neporušil. Komise naopak v této souvislosti zkritizovala počínání rektora Dvořáka i předsedkyně celouniverzitní Etické komise Lucie Andreisové (viz odkaz zde). Etická komise celé VŠE pak dle včerejších zpráv (viz například zde) dospěla k názoru opačnému a děkan Ševčík dle jejího stanoviska svými kauzami etický kodex porušil.

S ohledem na to, že členy etické komise příslušné fakulty jmenuje a odvolává její děkan, zatímco v rámci celé univerzity jsou tyhle záležitosti v kompetenci rektora, se asi jiný výsledek ani očekávat nedal. Které z etických komisí bych tedy dal za pravdu já?

Docent Ševčík je nepochybně již řadu let postavou hodně kontroverzní. Je mu vytýkáno například předlistopadové členství v KSČ, někdy až arogantní chování vůči svým oponentům, někteří lidé stále připomínají jeho zneužití majáčku při jízdě po dálnici před 9 lety. Na druhou stranu je nezpochybnitelným faktem, že ve funkci děkana je dle všeho úspěšný, neboť ji zastával nepřetržitě v letech 2010-2018, a po čtyřleté nucené pauze do ní byl v roce 2022 zvolen znovu.

A byť někteří lidé mohou mít vůči jeho politickým názorům a některým dřívějším vyjádřením vůči premiéru Fialovi, které byly až za hranou slušnosti, spoustu výhrad, pro mě je podstatné zdůvodnění Etické komise Národohospodářské fakulty, ve kterém se uvádí, že aktivity, které rektor Dvořák Ševčíkovi vytýká, děkan uskutečnil mimo výkon své funkce, ve svém volném čase a v řadě případů také s výslovným uvedením, že nevystupuje ani za fakultu, ani za univerzitu. Žádné z kritizovaných vyjádření navíc nepronesl na půdě VŠE.

Byť se mnou někteří nejspíš nebudou souhlasit, i pro mě je zásadní, že Miroslav Ševčík zmiňované aktivity neprováděl na univerzitní půdě. Něco jiného by bylo, pokud by například kritiku současné české vlády či celé EU prováděl na svých přednáškách z ekonomie, případně by na nich agitoval své studenty, aby na protivládní demonstrace chodili. Není ovšem známo, že by z jeho strany k něčemu takovému docházelo, a pokud opravdu žijeme v demokratické zemi, tak by právo účastnit se demonstrací (případně na nich i vystoupit s projevem) nemělo být upíráno nikomu. Ostatně, měl snad za Babišovy vlády někdo v práci problémy kvůli tomu, že se zúčastňoval protestních akcí, pořádaných spolkem Milion chvilek pro demokracii?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Josef Nožička | čtvrtek 25.5.2023 7:10 | karma článku: 37.61 | přečteno: 927x

Další články blogera

Josef Nožička

O bučení na ukrajinskou tenistku

Mnohem více mediální pozornosti, než samotný zápas mezi Ukrajinkou Kosťukovou a Běloruskou Sabalenkovou, vyvolalo to, co se na Roland Garros odehrálo čerstvě po jeho skončení.

30.5.2023 v 20:17 | Karma článku: 37.61 | Přečteno: 1278 | Diskuse

Josef Nožička

Jak jde šetřící Fialova vláda příkladem ostatním občanům

Politici by v dobách, kdy je potřeba si určitým způsobem utáhnout opasky, měli jít ostatním občanům příkladem. A něco takového se u většiny členů současné Fialovy vlády dosud rozhodně neděje.

28.5.2023 v 11:00 | Karma článku: 47.03 | Přečteno: 9649 | Diskuse

Josef Nožička

Na koho Evropské hodnoty zapomněly ve výčtu největších dezinformátorů

Kdo patří k největším dezinformátorům na české politické scéně a na koho analytici neziskové organizace Evropské hodnoty úplně zapomněli? To se dozvíte v tomto blogu...

17.5.2023 v 20:10 | Karma článku: 41.63 | Přečteno: 1517 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXXIII. (o dětičkách, kočičkách a dědcích)

Dneska slavím, v tom jsem pilný, jsemť způsobně svátkomilný. Když už mají svátek děti, snad můžou slavit i kmeti – obzvláště my infantilní?

1.6.2023 v 9:00 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 225 | Diskuse

Karel Trčálek

O bučení na ukrajinskou tenistku a jiných věcech

Člověk si rád občas zabučí. Já sice většinou bučím ve Státní opeře, ale kdyby na to přišlo, klidně bych si zabučel i na tenisu

31.5.2023 v 17:36 | Karma článku: 20.83 | Přečteno: 310 | Diskuse

Jan Ziegler

Je šance, že slušní Rusové nahradí zločinné rusáky

Sdružení Svobodných Rusů v ČR rázně odsoudilo údajné ruské mírové návrhy Ukrajině jako zločinné a nepřijatelné. Protiputinovští partyzáni podnikli úspěšnou akci u Bělgorodu a zaslouží si uznání jako ti, co bojovali proti nacismu.

31.5.2023 v 16:49 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 275 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Wim Hof - Ledový muž (recenze)

Otužujete se? Provádíte dechová cvičení? Snažíte se vědomě ovládnout svou mysl ? Pak tuhle knížku číst nemusíte. Pro ty ostatní je to skvělý návod, jak se sebou cosi udělat.

31.5.2023 v 15:36 | Karma článku: 11.41 | Přečteno: 207 | Diskuse

Jan Ziegler

Bojovat za mír s ruskou vlajkou? Příště rovnou prapor s hákovým křížem

Jsou to skvělá čísla. Tak 85% Čechů podporuje naše členství v NATO, a 71% Čechů správně vidí jako viníka války na Ukrajině Rusko. Tyto výsledky přinesl průzkum slovenského Think tanku Globsec.

31.5.2023 v 10:29 | Karma článku: 25.83 | Přečteno: 491 | Diskuse
Počet článků 1481 Celková karma 39.64 Průměrná čtenost 3296

Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...