Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Ústavní soudci čelí výhrůžkám a dle očekávání za to mohou Babiš se Schillerovou

6. 02. 2024 10:40:00
Šéfredaktorka Forum 24 Johana Hovorková obviňuje Andreje Babiše a Alenu Schillerovou z toho, že záměrně vyvolali nenávistnou kampaň vůči Ústavnímu soudu.

Předseda Ústavního soudu Josef Baxa uvedl v nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce, že on i jeho kolegové čelí velkému množství urážek a výhrůžek poté, co tato nejvyšší soudní instituce zamítla stížnost poslanců hnutí ANO kvůli zákonu, který zkrátil mimořádnou valorizaci penzí v loňském roce. Českým důchodcům tak byla vyplacena o tisíc korun nižší částka, než jaká jim dle původního zákona měla náležet.

Byť se řada lidí mohla cítit oprávněně zklamána tím, jak Ústavní soud rozhodl, je zcela nepřijatelné kvůli tomu jeho členy urážet, či dokonce jim vyhrožovat fyzickou likvidací. Proti tomu je třeba se jednoznačně postavit. Zároveň je však rovněž nepřijatelné, když někteří zástupci sedmé velmoci obviňují zcela nepodloženě z útoků na Ústavní soud ty politiky, které dlouhodobě nemají v lásce. Něčeho takového se dopustila šéfredaktorka internetového deníku Forum 24 Johana Hovorková ve svém komentáři s výmluvným titulkem "Ústavní soudci čelí výhrůžkám. Za tuhle nehoráznost děkujeme Babišovi a Schillerové".

Paní Hovorková v něm obviňuje předsedu hnutí ANO Andreje Babiše i místopředsedkyni této strany Alenu Schillerovou z toho, že záměrně vyvolali nenávistnou kampaň vůči Ústavnímu soudu poté, co soud zamítl jejich ústavní stížnost. Ve svém komentáři na tohle konto například píše: "Proto se tedy ANO rozhodlo lidový hněv namířit vůči soudu. Přidala se například stále ještě Babišova MF DNES, kde jako hlavní článek 25. ledna 2024 vyšel text s titulkem „Ústavní soud podržel vládu“." Hovorková pak ještě ve svém textu odkazuje na komentář šéfredaktora Hospodářských novin Petra Honzejka, který dokonce politiky hnutí ANO podezírá z toho, že jejich výroky by mohly u nás podnítit nějakou verzi útoku na Kapitol (ke kterému došlo před 3 lety v USA).

Tito novináři si však dle všeho pletou dvě věci: a to kritiku rozhodnutí soudců s podněcováním nenávisti vůči nim. Byť je třeba rozhodnutí Ústavního soudu či jakékoliv jiné soudní instituce respektovat (a skutečně nevím o tom, že by tak některý politik nečinil), neznamená to, že by mělo být nekritizovatelné, případně, že by někdo nemohl vyjádřit zklamání nad tím, že soud rozhodl tak či onak. A co se týká zmiňovaného Fialovou vládou protlačeného zákona o zkrácení valorizace penzí, tam i někteří uznávaní právníci (například bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová) vyjádřili názor, že vláda se jeho přijetím dopustila retroaktivity a navíc při jeho schvalováním zneužila stavu legislativní nouze. Proto mohla být řada politiků i běžných občanům překvapena tím, že Ústavní soud na tohle konto žádnou výtku vůči vládní koalici neučinil.

Co se pak týká redaktorů deníku Forum 24, tam je pak zajímavé, že i tohle médium se v minulosti k práci českých soudů vyjadřovalo kriticky v případě, že nerozhodly tak, jak si jeho redaktoři přáli. Když například vloni v lednu Pražský městský soud nepravomocně zbavil Andreje Babiše obžaloby v kauze Čapí hnízdo, napsal tehdy ředitel vydavatelství a předchozí šéfredaktor Forum 24 Pavel Šafr ve svém článku například slova: "Značná část veřejnosti nepřijala zproštění viny v procesu s Babišem jako respektu hodné rozhodnutí nezávislého soudu. Z rozsudku v kauze možného dotačního podvodu byl v upřímném šoku dokonce i Babišův obhájce."

Neměla tehdy Johana Hovorková podle stejné logiky zkritizovat svého nadřízeného za to, že vyvolává či šíří nenávistnou kampaň vůči soudcům Městského soudu v Praze?

Autor: Josef Nožička | úterý 6.2.2024 10:40 | karma článku: 45.08 | přečteno: 5252x

Další články blogera

Josef Nožička

Fialova vláda podporuje zemědělce, ale ne ty špatné a proruské

Jak se vláda premiéra Fialy připravovala na včerejší jednoznačně neúspěšnou demonstraci zemědělců v Praze? Pokud vás to zajímá, dozvíte se to v tomto blogu...

20.2.2024 v 8:15 | Karma článku: 44.77 | Přečteno: 5169 |

Josef Nožička

Co nám v první řadě ukázala kauza Čapí hnízdo?

Ať už jsou důvodu nepřiměřeně dlouhého projednávání některých kauz různé, dobrou vizitkou pro české soudnictví rozhodně nejsou.

18.2.2024 v 8:15 | Karma článku: 38.80 | Přečteno: 1308 | Diskuse

Josef Nožička

Měla by média mlčet, nebo by spíše ministr Rakušan měl přiznat určitá pochybení?

Je otázkou, zda by místo mlžení a apelování na jakýsi "klid na práci" neměli ministr vnitra Rakušan či vrchní policejní představitelé přiznat, že úplně všechno bezchybné při zásahu na Filozofické fakultě UK nebylo.

14.2.2024 v 8:15 | Karma článku: 42.40 | Přečteno: 3449 | Diskuse

Josef Nožička

Když Markéta Pekarová Adamová rychleji mluví než myslí

Pokud by předsedkyně Poslanecké sněmovny pronášela své neuvážené výroky jen u nás doma, nebyla by to až tak velká tragédie...

11.2.2024 v 18:03 | Karma článku: 39.72 | Přečteno: 1337 |

Další články z rubriky Média

Rudolf Pekař

Jsou blogy mrtvým médiem?

Vítejte na mé první blogové stránce! Těším se na sdílení svých myšlenek, zkušeností a příběhů s vámi. Doufám, že vás můj blog inspiruje, pobaví a přinese vám nové poznání. Děkuji za vaši podporu a přízeň!

16.2.2024 v 14:09 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 229 | Diskuse

Josef Nožička

Měla by média mlčet, nebo by spíše ministr Rakušan měl přiznat určitá pochybení?

Je otázkou, zda by místo mlžení a apelování na jakýsi "klid na práci" neměli ministr vnitra Rakušan či vrchní policejní představitelé přiznat, že úplně všechno bezchybné při zásahu na Filozofické fakultě UK nebylo.

14.2.2024 v 8:15 | Karma článku: 42.40 | Přečteno: 3449 | Diskuse

Jiří Turner

Interview s Hitlerem aneb sázka na mediální a historickou negramotnost

V roce 1934 proběhl rozhovor mezi Adolfem Hitlerem a britským zpravodajem listu Daily Mail, jehož výsledkem bylo jakési představení nacistického Německa světové veřejnosti. Mnozí Evropané Hitlerovi věřili a mnozí ho i obdivovali.

13.2.2024 v 11:36 | Karma článku: 27.14 | Přečteno: 621 | Diskuse

Tomáš Flaška

Tak se nám tu ten SPD mor mezi politiky nějak šíří

Že tato strana, nebo podnikatelský projekt jednoho muže, mlží, lže a na Facebooku banuje i za nepohodlné dotazy, je dost známo. A to si říká Strana přímé demokracie. Ale že nakazí své okolí je už na pováženou.

6.2.2024 v 6:03 | Karma článku: 33.30 | Přečteno: 2219 | Diskuse
Počet článků 1563 Celková karma 39.90 Průměrná čtenost 3250

Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...